Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI İcra ve İflas Hukuku Maaşta 2. kesinti yasal mıdır?

Maaşta 2. kesinti yasal mıdır?

İcra, İlamlı ve İlamsız Takip, Haciz, Mal Beyanı, İhtiyati Haciz, Borca İtiraz, Şikayet, İstihkak ve İstirdat Davaları, Taahhüdü İhlal, Sıra Cetveli, İflas...

ases01 Site Üyesi

Sayın hocalarım. Maaş aldığım vakıfbank icrada sırada beklerken maaşıma 2. haciz uygulaması yaparak maaşımdan 4/1 kesmeye başladı bende tüketici hakem heyetine başvurdum ve davayı kazandım ama banka davaya itiraz ederek tüketici mahkemesine başvurdu ve itiraz dilekçesinde yargıtay 13. hukuk dairesinin 06\02\2013 tarih ve E.2012\24916 K.2013\2517 sayılı emsal karara göre ve benim otomatik ödeme talimatı verdiğim için itiraz etmiş bu davanın bundan sonraki seyri ne olur ve bankanın tüketici mahkemesine itirazı nasıl sonuçlanır. Teşekkürler.

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

ases01 yazdı:
Sayın hocalarım. Maaş aldığım vakıfbank icrada sırada beklerken maaşıma 2. haciz uygulaması yaparak maaşımdan 4/1 kesmeye başladı bende tüketici hakem heyetine başvurdum ve davayı kazandım ama banka davaya itiraz ederek tüketici mahkemesine başvurdu ve itiraz dilekçesinde yargıtay 13. hukuk dairesinin 06\02\2013 tarih ve E.2012\24916 K.2013\2517 sayılı emsal karara göre ve benim otomatik ödeme talimatı verdiğim için itiraz etmiş bu davanın bundan sonraki seyri ne olur ve bankanın tüketici mahkemesine itirazı nasıl sonuçlanır. Teşekkürler.

Bu davanın bundan sonraki sayrı, Banka ile yapmış olduğunuz sözleşmeler mahkemece getirtilir ve incelenir, ayrıca banka icra takibi yapıp maaşta haciz sırasında beklerken, ayrıca aynı borçla ilgili elinde bulunan sözleşmeye dayalı olarak (sözleşme içeriğini bilmiyoruz) maaşından kendince 1/4 kesmesi hakkı olup olmadığı tespit edilecek hem icra, hemde bu sözleşmeye dayalı çift kesinti yapamaz bu hakkın kötüye kullanılmasını oluşturur, Bankalar zaten bu 13 Hukuk Dairesi Kararını maymuncuk gibi her yere kullanıyorlar buda yargıtayın bankalara kıyak bir kararı olsa gerek. Neticede mahkemenin sonucunu bekleyeceğiz. Şuan tam net bir şey söylemem mümkün değil olayınız tam çizgi üzerinde kalmış.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

ases01 Site Üyesi

teoman hocam sizi de rahatsız ediyoruz ama vakıfbankın tüketici mahkemesine verdiği itiraz dilekçesinde yargıtay 13. hukuk dairesinin 06\02\2013 tarih ve E.2012\24916 K.2013\2517 sayılı emsal kararını inceledim orada icra yok şahıs bankaya borcunu ödeyememiş banka da bloke koymuş benim durumumda bloke koyan banka 2 senedir zaten icrada sırada bekliyor dosya icrada. Teşekkürler

Güntülü Kullanıcı avatarı
Moderatör

ases01 yazdı:
teoman hocam sizi de rahatsız ediyoruz ama vakıfbankın tüketici mahkemesine verdiği itiraz dilekçesinde yargıtay 13. hukuk dairesinin 06\02\2013 tarih ve E.2012\24916 K.2013\2517 sayılı emsal kararını inceledim orada icra yok şahıs bankaya borcunu ödeyememiş banka da bloke koymuş benim durumumda bloke koyan banka 2 senedir zaten icrada sırada bekliyor dosya icrada. Teşekkürler

Teoman hocada zaten size onu izah etmiş, Maaşınıza haciz koyup sırada beklerken, Banka elinde bulunan sözleşmede Takas, Mahsup hakkına dayanarak maaşınıza bloke koyup 1/4 kesilmesini Tüketici mahkemesinde çöze bilirsiniz demiş, zaten olayınız mahkemede olup, hakim bu sözleşmenin içeriğini ve ayrıca maaşınızla ilgili yapılan haciz dosyasını inceler ve bilir kişiden bu konuda rapor aldırır. Banka hernekadar o yargıtay kararına dayansa da, işleminin usule uygun olup olmadığı ortaya çıkacaktır.
www.kararara.com

muratbe Site Üyesi

durumun bire bir aynısı bende de var maaşımda haciz varken, Vakıfbank sırasını beklemek yerine kafasına göre bloke koyup maaşımdan kesinti yapıyor, tüketici hakem heyetinde bekliyoruz ama Yargıtay'ın bu kararı boş çünkü İİK amir hükmü çok açık

KISMEN HACZİ CAİZ OLAN ŞEYLER:
(Değişik madde: 03/07/1940 - 3890/1 md.)

Maaşlar, tahsisat ve her nevi ücretler, intifa hakları ve hasılatı, ilama müstenit olmayan nafakalar, tekaüt maaşları, sigortalar veya tekaüt sandıkları tarafından tahsis edilen iratlar, borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra memurunca lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczolunabilir.

(Değişik fıkra: 12/04/1968 - 1045/1 md.) Ancak haczolunacak miktar bunların dörtte birinden az olamaz. Birden fazla haciz var ise sıraya konur. Sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez.

ÖNCEDEN YAPILAN ANLAŞMALAR:
MADDE 83/a.

(Ek madde: 18/02/1965 - 538/47 md.)

[b][b]82 ve 83 üncü maddelerde yazılı mal ve hakların haczolunabileceğine dair önceden yapılan anlaşmalar muteber değildir.
[/b][/b]

Yani öncesinde sözleşmeye ne yazarsa yazsın bir geçerliliği yoktur. Gerekirse genel kuruldan bu yönde karar çıkacaktır...

Moderatör

Konu ile ilgili zaten başvurunuzu yapmışsınız bu nedenle sonucu bir görmek gerekir diye düşünüyorum.
www.kararara.com

ases01 Site Üyesi

muratbe tüketici hakem heyetini kazandım ama banka tüketici mahkemesine itiraz etti dün 3. mahkemeye çıktım hakim konudan anlayan bilirkişi istedi ve davayı 26 marta attı ama ümidimi kaybettim tüketici hakem heyeti zaten bilirkişiye göndermiş davayı kazanmışım hakimin tekrar bilirkişiye göndermesi sanki olumsuz sonuçlanacakmış gibi geldi hayırlısı bakalım

Moderatör

ases01 yazdı:
muratbe tüketici hakem heyetini kazandım ama banka tüketici mahkemesine itiraz etti dün 3. mahkemeye çıktım hakim konudan anlayan bilirkişi istedi ve davayı 26 marta attı ama ümidimi kaybettim tüketici hakem heyeti zaten bilirkişiye göndermiş davayı kazanmışım hakimin tekrar bilirkişiye göndermesi sanki olumsuz sonuçlanacakmış gibi geldi hayırlısı bakalım

Hakimin bilir kişiye göndermesi gayet normaldir, bu konuda ümitsizliğe kapılmanız da yersiz olur.
www.kararara.com

ases01 Site Üyesi

Güntülü yazdı:
ases01 yazdı:

Hakimin bilir kişiye göndermesi gayet normaldir, bu konuda ümitsizliğe kapılmanız da yersiz olur.

Çok teşekkür ettim güntülü hocam

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Rica ederiz.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

ÖncekiSonraki

Dön İcra ve İflas Hukuku