Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI İcra ve İflas Hukuku Teminat mektubu ve icra dairesine bedeli ödemeyen banka müdürü

Teminat mektubu ve icra dairesine bedeli ödemeyen banka müdürü

İcra, İlamlı ve İlamsız Takip, Haciz, Mal Beyanı, İhtiyati Haciz, Borca İtiraz, Şikayet, İstihkak ve İstirdat Davaları, Taahhüdü İhlal, Sıra Cetveli, İflas...

dirilishukuk Site Üyesi

Merhabalar, daha önceden benzer durumla karşılaşan meslektaşlarıma ve bu konuda bilgisi olan site üyelerine sormak istediğim bir husus var.Cevaplarınız benim için çok değerli. Bir husus var ki ben bu hususta kanuna riayet edilmediğini düşünmekteyim. Bir kaç bir şey yaptım ;ancak net sonuç almak asıl amacım.İcra dairesinde ilamlı takip başlattığım bir dosyamda kamu kurumu tehiri icra kararı getirmek amacıyla mehil talep etti ve mehil verildi. İkinci sürede dolmasına rağmen karar sunulmadı ve icra işlemleri devam etti. Sorunum ise tarafım süre bitiminin akabinde icra dairesine talepte bulundum . Teminat mektubunun bozularak bedelin ödenmesi yönünde , banka şubesine ödeme müzekkeresi yazıldı. Anladığım kadarı ile kamu kurumu olduğu için banka müdürü teminatı bozmak istemiyor. Karşı tarafta bir gün bile kurtarılsa kar edilmiş olarak duruma bakıyor. Banka müdürü önce bugün icra dairesi hesabına yatar ödenecek dedi , daha sonradan teminat mektubun aslını gönderin oyle ödeyeceğim. Yoksa teminat mektubunun aslı gelmeden ödemem dedi. İcra müdürü ise ben ödeme emrini gönderdim, banka ödeme yaptıktan sonra gelir yetkili şahıslar zimmetle teslim alır , işlemler böyle ilerliyor dedi. Tarafımca banka tarafından usulsüz işlem tesis etmekte. Nitekim banka müdürü teminat mektubu bankaya ibraz edilmeden ödememe hususun bankanın ilgili kanununda geçtiğini beyan ediyor. bu hususu araştırdım böyle bir kanuni düzenleme yok. Müdürü alacağı sürüncemede bıraktığı için şikayet ettim, ayrıca BDDK'ya şikayet ettim. Asıl sorun mektubu çözdürüp alacağa kavuşmak ne yapılabilir , en kısa sürede nasıl tahsil edilir. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Dön İcra ve İflas Hukuku