Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI İcra ve İflas Hukuku Başkasının Borcu ve Bizim Sorumluluğumuz Hk.

Başkasının Borcu ve Bizim Sorumluluğumuz Hk.

İcra, İlamlı ve İlamsız Takip, Haciz, Mal Beyanı, İhtiyati Haciz, Borca İtiraz, Şikayet, İstihkak ve İstirdat Davaları, Taahhüdü İhlal, Sıra Cetveli, İflas...

mazedreamer Site Üyesi

Merhaba arkadaşlar,

Bir konuda desteğinize ihtiyacım var. Umarım avukat tut demezsiniz, zira ödeyecek durumum yok :/

*Babamın ötelediği 12.000 tl gibi bir borcu var. x bank ile tahahhüt vermiş ancak uymamış devamında banka avukata vermiş.
Avukata da yazılı söz vermesine rağmen ödememiş, yapılandırmayı ihlal etmiş, kısacası tamamen suçlu, işin bu tarafına itirazım yok.
Zira, sanıyorum sözleşmeyi ihlalden, şu an cezaevinde, (3 hafta oldu).
Kendisi SGK emeklisi, 3 ayda bir yaklaşık 11.000 eline geçiyor. (neden ödemediği, kaypaklığı vb. bunları es geçelim lütfen)
Meşhur tefeci sözde avukatlık bürosu (meslektaşlarınızı bu şekilde itham ettiğim için affedin ancak gerçekten öyleler...) Av. B. Kırçıl adına 1 aydır aranıyoruz. Annem, ben, amcalarım ve daha kim bilir nereleri aradılar. Bir günde 5-6 arama ve 2-3 sms. Ve telefonu açtığımda tehditkar ifadelerle hakaret edilerek baskıya uğruyoruz. "dolandırıcı mısınız siz! , ödemezseniz hepinizin evine banka hesaplarına haciz yollarım! " tam olarak bu ifadeler (ifade sahibi A.poyraz.) Savcılık kararı olmadan sesimi kaydedemezsin, kaydet bakalım savcı seni içeri alıyor mu almıyor mu!
89/1'den hepinize haciz gönderebiliriz diyor. Borç borçluyu bağlar, ha aynı ikamet adresindeyiz, eve gelirlerse alsınlar ok. ama benim maaşıma haciz???

Bu uygulama yasal mıdır?
Borçlunun borç miktarı 3. kişilerle paylaşılabilir mi?
Kefil olmadığı veya borcu ödemek için sözlü tahahhütte bulunmadığı halde borçludan başka kişilerin (oğlu olarak ben) maaşlarına haciz ve bloke konabilir mi?

Açıkçası hapiste istediği kadar kalabilir, bence mahsuru yok. Çünkü haketti bunları.
Ancak biz ailece haketmediğimiz şekilde mağduruz.
Sizden ricam tavsiye ve yönlendirmelerde bulunmanız. Bu borç öyle veya böyle ödenir. (Bu arada emekli maaşına %25 ine haciz koyarak tahsil edemiyorlar mı? bunu da bilmediğimden sorayım dedim)
Ben bu sözde avukatlık bürosunu dava etmek istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

mazedreamer yazdı:
Merhaba arkadaşlar,

Bir konuda desteğinize ihtiyacım var. Umarım avukat tut demezsiniz, zira ödeyecek durumum yok :/

*Babamın ötelediği 12.000 tl gibi bir borcu var. x bank ile tahahhüt vermiş ancak uymamış devamında banka avukata vermiş.
Avukata da yazılı söz vermesine rağmen ödememiş, yapılandırmayı ihlal etmiş, kısacası tamamen suçlu, işin bu tarafına itirazım yok.
Zira, sanıyorum sözleşmeyi ihlalden, şu an cezaevinde, (3 hafta oldu).

Kendisi SGK emeklisi, 3 ayda bir yaklaşık 11.000 eline geçiyor. (neden ödemediği, kaypaklığı vb. bunları es geçelim lütfen)

Meşhur tefeci sözde avukatlık bürosu (meslektaşlarınızı bu şekilde itham ettiğim için affedin ancak gerçekten öyleler...) Av. B. Kırçıl adına 1 aydır aranıyoruz. Annem, ben, amcalarım ve daha kim bilir nereleri aradılar. Bir günde 5-6 arama ve 2-3 sms. Ve telefonu açtığımda tehditkar ifadelerle hakaret edilerek baskıya uğruyoruz. "dolandırıcı mısınız siz! , ödemezseniz hepinizin evine banka hesaplarına haciz yollarım! " tam olarak bu ifadeler (ifade sahibi A.poyraz.) Savcılık kararı olmadan sesimi kaydedemezsin, kaydet bakalım savcı seni içeri alıyor mu almıyor mu!
89/1'den hepinize haciz gönderebiliriz diyor. Borç borçluyu bağlar, ha aynı ikamet adresindeyiz, eve gelirlerse alsınlar ok. ama benim maaşıma haciz???

Bu uygulama yasal mıdır?
Borçlunun borç miktarı 3. kişilerle paylaşılabilir mi?
Kefil olmadığı veya borcu ödemek için sözlü tahahhütte bulunmadığı halde borçludan başka kişilerin (oğlu olarak ben) maaşlarına haciz ve bloke konabilir mi?

Açıkçası hapiste istediği kadar kalabilir, bence mahsuru yok. Çünkü haketti bunları.
Ancak biz ailece haketmediğimiz şekilde mağduruz.
Sizden ricam tavsiye ve yönlendirmelerde bulunmanız. Bu borç öyle veya böyle ödenir. (Bu arada emekli maaşına %25 ine haciz koyarak tahsil edemiyorlar mı? bunu da bilmediğimden sorayım dedim)
Ben bu sözde avukatlık bürosunu dava etmek istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,

1- Sadece babanızın sorumlu ve mesul olduğu borçtan dolayı, borçla ilgisi olmayan kişiler hiç bir surette hukuken borçtan sorumlu tutulamazlar ve Ne maaşlarına Nede Gayrı menkul veya taşınır Menkullerine haciz konulamayacağı gibi bu hukuken mümkün değildir.

2-Babanız yapmış olduğu Ödeme Taahhüdü nedeni ile ceza evinde 3 aylık cezasını bitirdikten sonra başkada bu taahhütle ilgili ceza verilemeyeceği için taahhütte son bulmuş oluyor.

3- Gelelim Avukatlık bürosundan borçlu olmayan kişilerin bu borçla ilgili aranarak taciz edilmelerine.

Öncelikle bu şekil borçlu olmayan kişilerin aranarak taciz edilmeleri ceza hukukunda huzur ve sükunu bozma suçu yanında, ayrıca borçlu ile ilgili özel hayatının gizliliği suçunu da oluşturmaktadır.

4- Bu aramalar neticesinde konuşma ses kayıtları ve gönderilen mesajların kaydı suç olmayıp aslında şikayet edilecek kişinin aleyhinde delil olarak kabul edilmektedir. Yani karşı kişinin işlediği suçun ispatı aracıdır.

5- Bu konuda şikayet dilekçeniz ve kayıt altına almış olduğun ses kaydı mesajlar ne varsa dilekçenizde delil olarak suna bilirsiniz Ayrıca avukat hakkında da bağlı olduğu baroya ayrıca disiplin suçu yönünden de şikayet ede bilirsiniz.

6- Yukarıda da belirtiğim gibi kimsenin maaşına haciz konulamaz kimseninde malı haciz edilemez borçtan kim sorumlu ise ancak ondan tahsil edile bilinir o kadar.

7-Babanız emekli olduğu içim muvafakat vermediği sürece maaşına haciz konamaz.

HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Buda konunuzla ilgili bir basında hukuk haberi
viewtopic.php?f=11&t=403288

WWW.KARARARA.COM

mazedreamer Site Üyesi

Çok teşekkürler Teoman Bey

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Rica ederim

WWW.KARARARA.COM

• POPULER KONULAR

Dön İcra ve İflas Hukuku