Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI İcra ve İflas Hukuku Harçlık olarak verilen para için ilamsız icra takibi - nasıl karşılık verilmeli?

Harçlık olarak verilen para için ilamsız icra takibi - nasıl karşılık verilmeli?

İcra, İlamlı ve İlamsız Takip, Haciz, Mal Beyanı, İhtiyati Haciz, Borca İtiraz, Şikayet, İstihkak ve İstirdat Davaları, Taahhüdü İhlal, Sıra Cetveli, İflas...

monamia Site Üyesi

Merhaba,

Annem şu anda ikinci eşi ile boşanma davası içerisinde. Ben ise şu anda 25 yaşındayım.
Bu kişi bana eğitimimi rahat sürdürebilmem için son 2 yıldır düzenli olarak banka hesabım üzerinden kendi isteğiyle harçlık gönderiyordu.

Dün evime, şimdiye kadar gönderilmiş tüm harçlık için banka dekontları ile birlikte açılan bir ilamsız icra takibi dokümanı geldi.
Bana harçlık olarak gönderilen bu para için hiç bir senet ya da borcum yoktur, yalnızca düzenli olarak kişisel bir destek niyetinde gönderiliyordu.

Dekontlar ve benim için bu güne kadar yapılmış tüm harcamaların belgeleri eklenmiş, toplamda 50000TL gibi bir borcum var gibi gösterilmiş.
Ancak ben hiç bir şekilde borç olarak böyle bir para almadım ya da böyle bir parayı "borç niyetiyle" kabul etmedim.

Bu konuda 7 gün içerisinde cevap vermem gerektiği bilgisini internetten öğrendim, ancak biraz korkmuş ve anlayamamış durumdayım.

Nasıl bir cevap verilmeli, yükümlülüklerim neler, ve herhangi bir koşulda borçlu duruma düşer miyim?

Kısa zamanda cevap bekliyorum.

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

monamia yazdı:
Merhaba,

Annem şu anda ikinci eşi ile boşanma davası içerisinde. Ben ise şu anda 25 yaşındayım.
Bu kişi bana eğitimimi rahat sürdürebilmem için son 2 yıldır düzenli olarak banka hesabım üzerinden kendi isteğiyle harçlık gönderiyordu.

Dün evime, şimdiye kadar gönderilmiş tüm harçlık için banka dekontları ile birlikte açılan bir ilamsız icra takibi dokümanı geldi.
Bana harçlık olarak gönderilen bu para için hiç bir senet ya da borcum yoktur, yalnızca düzenli olarak kişisel bir destek niyetinde gönderiliyordu.

Dekontlar ve benim için bu güne kadar yapılmış tüm harcamaların belgeleri eklenmiş, toplamda 50000TL gibi bir borcum var gibi gösterilmiş.
Ancak ben hiç bir şekilde borç olarak böyle bir para almadım ya da böyle bir parayı "borç niyetiyle" kabul etmedim.

Bu konuda 7 gün içerisinde cevap vermem gerektiği bilgisini internetten öğrendim, ancak biraz korkmuş ve anlayamamış durumdayım.

Nasıl bir cevap verilmeli, yükümlülüklerim neler, ve herhangi bir koşulda borçlu duruma düşer miyim?

Kısa zamanda cevap bekliyorum.

Üvey babanız annenizle evliliği sürecinde size öğrenci olmanız nedeni ile harçlık göndermesi aranızda borç ilişkisi olduğunu göstermez. Bu nedenle size gelen ilamsız icra takibi emrine süresi içerisinde alacaklıya karşı hiç bir borcum bulunmadığından takip talebinde gösterilen asıl alacak ve tüm ferilerine açıkça itiraz ediyorum diyerek dilekçenizi yazıp icra müdürlüğüne götürüp verin ve dilekçenizin de icra memuruna söyleyerek kaydını yaptırın kayıt numarasını ihtiva eden belgeyi de elinize alın ve saklayın. Alacaklı alacağı varsa aranızdaki bu borç ilişkisini nasıl olduğunu gitsin itirazın iptali davası açarak ede biliyor ise ispat etsin.

İLAMSIZ İCRA TAKİPLERİNDE İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ
viewtopic.php?f=38&t=5033
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

• POPULER KONULAR

Dön İcra ve İflas Hukuku