Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

İcra Takibi Başlattım. Şimdi Ne Olacak?

İcra, İlamlı ve İlamsız Takip, Haciz, Mal Beyanı, İhtiyati Haciz, Borca İtiraz, Şikayet, İstihkak ve İstirdat Davaları, Taahhüdü İhlal, Sıra Cetveli, İflas...
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra ve İflas Hukuku

İcra Takibi Başlattım. Şimdi Ne Olacak?

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Takip talebinin nasıl doldurulması gerektiğini burada görmüştük: (Örnek 1) Takip Talebi Nasıl Doldurulur?

Takip talebini doldurduktan sonra da icra takibin nasıl başlatılacağını burada öğrenmiştik: İcra Takibi Nasıl Başlatılır?

________________________________________________________________________________________________________

Takip talebini doldurduk, ekine belgelerimizi ekledik, harç ve masrafları yatırıp icra takibini başlattık. Peki şimdi ne olacak?
________________________________________________________________________________________________________

İcra takibi başlattıktan sonra icra dairesi tarafından borçluya ödeme / icra emri tebliğ edilir.

Eğer başlattığınız takip;

Mahkeme kararına dayanıyorsa
borçlunun icra emrinin kendisine tebliğ edilmesinden itibaren 7 gün içerisinde borcu ödeme, mahkeme kararının kesinleşmeden icraya konulamayacağı iddiasında bulunma veya mahkeme kararını temyiz etmek üzere teminat yatırıp mehil vesikası / tehiri icra kararı alma hakkı bulunmaktadır.

Kira alacağına dayanıyorsa borçlunun ödeme emrinin kendisine tebliğ edilmesinden itibaren 7 gün içerisinde takibe itiraz etme veya 30 gün içerisinde borcu ödeme hakkı bulunmaktadır.

(Kira alacağı ile birlikte kiracının tahliyesini istediğiniz durumlarda tahliye işlemine geçebilmek için 30 günlük ödeme süresini beklemeniz gerekir.)

Çek veya senede dayanıyorsa borçlunun ödeme emrinin kendisine tebliğ edilmesinden itibaren 5 gün içerisinde itiraz etme hakkı, itiraz süresi de içinde olmak üzere toplam 10 gün içerisinde borcu ödeme hakkı bulunmaktadır.

Herhangi bir belgeye dayanmıyorsa / Adi alacaklardansa borçlunun ödeme emrinin kendisine tebliğ edilmesinden itibaren 7 gün içerisinde itiraz etme veya borcu ödeme hakkı bulunmaktadır.

Eğer yukarıda belirtilen sürelerde borçlunun herhangi bir itirazı, davası veya ödemesi bulunmaz ise icra takibi kesinleşir.

Kesinleşmeyle birlikte de alacaklının haciz isteme hakkı başlar.

Takip kesinleştikten sonra icra dairesine bir dilekçe ile başvurup borçlunun maaş, mal varlığı, banka hesapları gibi borcun tahsiline yarar hak ve alacakları ile menkul ve gayrimenkullerine haciz konulmasını talep edebilirsiniz.

Resim
emreasik
Site Üyesi

Re: İcra Takibi Başlattım. Şimdi Ne Olacak?

Mesaj gönderen emreasik »

aynı soyisimde bir kişiyle senet imzaladık ödeme yapmadım 7 ay . bunu icraya verebilir mi. icraya verirse maaşımdan mı kesilir başka birsey mi yapılır .. diğer 3 tane kredi ödemelerim de var onlar hangisi önce icraya verirse o mu işleme geçerli sayılır efendim
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra ve İflas Hukuku

Re: İcra Takibi Başlattım. Şimdi Ne Olacak?

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Senet icraya verilebilir.

İcra takibini ilk açan değil maaşa haciz konulmasını ilk talep eden önceliklidir.

Diğerleri sıraya girer.
Resim