Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

İhtiyati Haciz Nedir

İcra, İlamlı ve İlamsız Takip, Haciz, Mal Beyanı, İhtiyati Haciz, Borca İtiraz, Şikayet, İstihkak ve İstirdat Davaları, Taahhüdü İhlal, Sıra Cetveli, İflas...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
aylingostericiler
Site Üyesi
Mesajlar: 13
Kayıt: 24 Eyl 2018 11:57
Meslek: Avukat
Konum: Bursa
İletişim:

İhtiyati Haciz Nedir

Mesaj gönderen aylingostericiler »

İhtiyati haciz, alacaklının mevcut ya da ilerlen dönemde doğacak olan alacağının teminat altına alınması, alacağına kavuşabilmesi için düzenlenmiş olan bir hukuki durumdur. Para borçlarına ilişkin mevcut ya da muaccel alacaklarda mahkeme kararı ile borçlunun mal varlığına el konulması halidir. Böylece borçlunun malvarlığına el konularak alacaklının alacağı güvence altına alınmış olur.Haciz İle İhtiyati Haciz Arasındaki Farklar Nelerdir ?

İhtiyati haciz geçici bir hukuki koruma olmakla beraber alacaklının ileride uğrayacağı muhtemel zararları, borçlunun mal kaçırması ihtimalinde takibin semeresiz kalmasının önlemek amaçlanmaktadır. Haciz işleminde ise borçlu borcunu ödemediğinden icra takip işlemi başlatılmış olup , ödeme emrinin tebliği ve takibin kesinleşmesi sonrası alacağın tahsili için haciz işlemi gerçekleştirilmektedir.İhtiyati Haciz`in Şartları

İhtiyati haciz talebinde bulunmadan önce talepte bulunacak kişi açısından incelenmesi gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bahsedilecek olan bu koşulların mevcut olayda bulunması durumunda ihtiyati haciz talep edilebilecektir.

Kaynak : https://aylingostericiler.av.tr/ihtiyati-haciz-nedir


Resim
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Mesajlar: 2676
Kayıt: 07 Eki 2016 15:19
Meslek: İcra ve İflas Hukuku
Konum: Virankaya

Re: İhtiyati Haciz Nedir

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Günümüzde %15 teminat dışında hiçbir kriter aranmamaktadır. ::4 ::6
Resim
Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj