Forum ana sayfa Yargıtay 2. Ceza Dairesi 2011/5077 E. , 2012/17806 K.

Yargıtay 2. Ceza Dairesi 2011/5077 E. , 2012/17806 K.

kararara.com Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

2. Ceza Dairesi 2011/5077 E. , 2012/17806 K.

"İçtihat Metni"
Tebliğname No : 2 - 2009/139536
MAHKEMESİ : Bakırköy 5. Asliye Ceza Mahkemesi
TARİHİ : 20/11/2008
NUMARASI : 2006/549 (E) ve 2008/997 (K)
SUÇ : Elektrik enerjisi hırsızlığı

Dosya incelenerek gereği düşünüldü;
Sanık hakkında ticarethanesinde kayıtsız sayaçtan elektrik kullanıldığına dair tutanak tutulduğu, yapılan bilirkişi incelemesinde ise abonman sözleşmesi olmadığından tüketim kaydının yapılamadığı bu nedenle suç tarihinden geriye ve ileriye doğru aktif tüketim miktar karşılaştırılmasının yapılamadığı belirtildiği gözönüne alındığında; sanığın karşılıksız yararlanma kastıyla hareket edip etmediği belirlenmesi amacıyla kuruma kaydı bulunmayan sayacın kullanıcı tarafından istenildiği zaman değiştirilmesinin mümkün olduğu da dikkate alınarak, sanığın tutanağa konu ticarethaneyi ne zamandan beri kullanıldığının kolluk tarafından araştırılarak kaçak elektrik kullanım süresi tespit edildikten sonra, mahallinde bilirkişi marifetiyle keşif yapılarak, kurulu güç tespit edilip, abonesiz dönemde normal kullanıma göre tüketebileceği ortalama elektrik miktarının hesaplattırılarak, kayıtsız sayaçtan geçen tüketim miktarıyla uyumlu olup olmadığına dair bilirkişiden rapor alınması, kurum zararının tazmin edilip edilmediği de araştırılarak, tüm deliller birlike değerlendirilip, sonuca göre hukuki durumun tayin ve tespiti gerekirken eksik araştırma ve inceleme sonucu, yazılı şekilde beraatine karar verilmesi,
Bozmayı gerektirmiş katılan vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebepten dolayı BOZULMASINA, 28.06.2012 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Dön Yargıtay 2. Ceza Dairesi Kararları