Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme

altinkaya
Onaysız Üye
Mesajlar: 60
Kayıt: 01 Şub 2018 11:47

Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme

Mesaj gönderen altinkaya »

Meraba arkadaşlar dilimin elime yansıttığı kadarı ile Kısa Süreli Hapis cezası veya girdi-çıktı işleminin açık cezaevi teslimi nasıl olduğuna dair yaşamış olduğum tercübemi anlatıcam.

İlk olarak cezanın kesinleşmesi ile infaz savcılığından gönderilen 10 günlük davetiye tebligatınız ile yapmanız gereken ilgili infaz savcılığına gidip işlemlerinizin yapılmasını talep etmeniz.(Not: Cezanızın kesinleştiğini biliyor iseniz davetiye tebligatını beklemeden infaza gidip elden teblig alabilirsiniz, yanınızda 2 adet vesikalık fotoğrafınızın olması gerekiyor her iki işlem içinde.) Davetiyenizle beraber gittiğinizi düşünerekten savcılık tekrardan size 10 gün içinde teslim olmanız için süre tanımlayacaktır.Bu zaman zarfı içerisinde son güne kadar ilgili cezaevine teslim olmanız gerekmektedir.

İnfazdan almış olduğunuz teslim belgeniz ile igili cezaevine tesliminiz sıranızda yanınızda götürebileceğiniz ihtiyaçlarınız kendimden yola çıkarak
Kıyafet (iç çamaşır,eşoftman vs)
Kitap (Romanından öğrenci olan arkadaşların okul kitaplarına kadar dergi vs olur.Not: Uygun olmayan yasaklı kitaplar hariç.)
Para (300 TL' ye kadar paranız cebinizde kalabilir içeride ihtiyaçlarınızı veya kantin cafeteryadan yapılan alışverişlerinizi kendiniz yapabilirsiniz.300 TL' den fazlası ise içerde kontrol sırasından emanet sizden alıcaktır.)
Sigara ve çakmak (Açık veya kapalı kutusu ilk girişte geçebilirsiniz lakin emanet kontrolune geçtiğiniz zaman var olan sigaralarınız çöpe atılır.Bu yüzden ilk girişten geçmeden önce girişlerde bulunan jandarma veya normal vatandaşlara bırakmanızı öneriyorum.)

Bunun yanı sıra bir başına teslim olucakların üzerinden telefon,tablet vs gibi cihazlar var ise bunlarda aynı şekilde tutanak tutularak emanete teslim edilecektir.Çıktığınız zaman teslimatlarınızı kapalı zarflar içinde alıp çıkıyorsunuz.

Not;
Açık ceza evi infaz kurumların tamamı firar etme açısından rahat bir şekilde çıkabileceğiniz kurumdur.Kimse size nereye diye bile sorma gereksiniminde bulunmaz.Kontrol aşamalarında görevli personeller müdahale etmez.Kısacası kendi başınızı yakmak istiyorsanız kapı her daim gözünüzün önünde dilediğiniz vakit çıkabilirsiniz.

İlk Giriş
Avukat girişi veya hükümlü girişi kapısından genel geçiş yapılıyor.O sırada görevli, üzerinizdeki bulunan telefon, kesici alet varsa veya sigaranız var ise bunun bilgisini anında içeri bilgisini veriyor.Daha sonra gideceğiniz yeri gösterip sizi yollar.Ulaşmış olduğunuz birim detaylı kontrol, parmak izi, yüz tanıma işlemleri ve emanet işlemlerinin yapılacağı yerdir.

İlk olarak sıraya girip sıranızı bekliyorsunuz sizinle beraber teslim olan veya kuvvet kollukları tarafından teslim edilenlerle aynı yerde olucaksınız.

Sıranız geldi ve içerideyseniz yapılan ilk işlem yüz tanıma işleminiz ve fotoğrafınızın çekilmesi sonrasında üst araması için yan kısma geçersiniz.Aynı anda 3 veya 4 hükümlünün üst araması yapılabiliyor. Bu aşamada üstünüzde bulunan her şeyi çıkartıyorsunuz ve kıyafet çantanızı veriyorsunuz tüm kıyafetler detaylı aranıyor bu arama gardiyanlar tarafından el ile bakılıyor sonra hemen giyinip tekrar sıranıza geçiyorsunuz.

Tekrar sıranız gelip içeri girince bu kez tüm parmak izi işlemleriniz yapılacak veya hastalığınız var mı diye sorucaklar(Var ise bir sonraki gün revirden randevunuz alınmış olup bilgilendireileceksiniz).Bu işleminde yapıldıktan sonra tamamen işleminiz bitmiş olup koğuuşunuza gönderileceksiniz.Tabi o arada kantin açık ise sigaranızı alıp kapıda içebilirsiniz.
Bu işlemlerin yapıldığı yerde görmüş olduğunuz herkes hükümlüdür sizi sıraya koyan veya size seslenen veya yardımcı olan herkes hükümlü olucaktır.Gardiyan olan zaten üniformasından kendini belli ettiriyor.

İLK KAVUŞ

Burada geçici olduğunuzu bilin kapasitesi genelde 60 yataktan oluşmakta(altlı üstlü ranza) olacak ve ilk gecenizi burada geçireceksiniz.Bu ortam inanılmaz farklı olacaktır sizin için kendinizle yüzleşip, beyninizde bazı hesap-kitap yapıyor olacaksınız.
Yatağınızın numarası ilk girişte gardiyan tarafından size söylenilecektir.Eşyalarınızı koyabileceğiniz yer gösterilip sizinle işleri biticektir.

Burada kavuş sorumluğu müessil bir arkadaş olacaktır.İlk günü olan acemi arkadaşlara yardımcı olmak için gerekli olan bilgileri verecektir. Şimdi ne olacak ne yapacağım diye düşünmenize gerek olmayıp zamanı gelen her işlemden bilginiz olacaktır.
Açık cezaevinde yaşınızın önemi olmamakla beraber gardiyan size bu işi geç yap der ise ve sizinde herhangi bir hastalığınız yok ise o işi yapmanız gerekecektir.Tabi bu işler basit ve 10- 15 dakika sürebilecek işler olacaktır.
Yatağınızı öğrenme aşamasındaki zaman çay veya yemek zamanına denk geliyor ise yemeğinizi yiyip veya çayınızı alıp içebilirsiniz.

Evet önemli noktalardan biride sayım vakitleri bu zamanlarda parmak izi bırakmanız gerekmektedir.Gün içinde toplam 5 kez yapılıyor ilk sayım 6:30 son sayım 22:00

Son sayım yapıldıktan sonra 23:00 kadar sigaranızı içebilirsiniz sonrasında ise uyumak vakti olacaktır.Lavabo ihtiyacınız hariç her şey yasak olacaktır.

Bu zaman zarfından önce akşam Müessil tarafından denetim serbestlikten faydalanmanız için form dağıtılarak doldurmanız için yardımcı olucaktır.Bu formları nasıl dolduracağınızın örnekleride kavuş camında bulunmaktadır. Doldurulan formlarınızı yastığınızın altına veya kıyefetleriniz nerde ise oraya koyabilirsiniz. Bu formlar sabah kalvaltısından sonra danışma birimine teslim etmeniz gerekmektedir.

Saat 23:00 yatağınızdasınız. 60 kişinin bulunduğu koca bir odada uyumak zor iştir. Horlayanı var, dişlerini sıkarak ses çıkartan var, uyur gezer var, direk uykuya dalıp uykusunda sohbet edenler var. Eğer ki sessiz bir ortamda uyumaya alışkansanız ilk gecenizin düşündürdükleri bu saatten sonra hesap-kitap yapmaktan ziyade burda bulunacağım her akşam uykusuzmu olucam veya sabah uyuma fırsatım olucakmıdır diye düşünmeye başlayacaksınız.Ben sabah 05:00 sıralarında uyudum ve 06:30'da uyanmıştım.

6:30 kalktınız akşam doldurulan formlarınızı kalvaltıya giderken danışmaya teslim ettiniz ve kalvaltı sıranıza girdiniz kalvaltı salonunda kalvaltıdan sonra toplantı olucaktır duyurusunu alıcaksınız. Kalvaltıdan yarım saat sonra toplantı salonunda sizinle beraber teslim olan ilk gün sahibi hükümlüler sırayla herhangi bir yere oturup gerekli bilgilendirmeleri dinliyorsunuz.
Bu aşamada bilgi veren gardiyan tarafından genel bilgilerinizin formaları dolduruluyor bazı sorular sorulur. İlk defa mı yatıyorsunuz?denetimden daha önce faylandınız mı? ilaç kullanıyormusunuz? hastalığınız nedir? vs vs gibi sorular bittikten sonra ise asıl kavuş bilginiz veriliyor ve artık kalıcı kavuşunuza gitme vakti. İlk gecenizde arkadaşlık kurmuduğunuz hükümlülerle ayrılma vakti belki bir kaç kişiyle aynı kavuşa denk gelebilirsiniz.

Servisle asıl kavuşunuza geçtiniz bu kavuşlarda bulunanlar sizin gibi bi kaç gün kalıp çıkıcak olanlarda olucaktır.Bunun yanı sıra kadrolu diye tabir ettiğimiz uzun süreli arkadaşlarda olucaktır.Bu kavuşların kapasitesi ortalama 20 kişilik olucaktır.
Kavuş müessiliniz sizi karşılayacak sohbet muhabbet edecektir.Müessiller genelde cezası yüksek olan arkadaşlardır ve kavuşun genel düzeninden sorumlu kişidir.Kavuş ihtiyacı olan çay, şeker,temizlik işlerinden sorumlu olan kişidir.
Müessil tarafından yatağınız gösterilir ve zamanın geçmesini beklersiniz burda işlemiş olduğunuz suç kalemine yakın suçlular bulunacaktır.18 yaştan başlayıp dedeniz yaşında olanlarla aynı yerde olucaksınız.

Girdi çıktı yapıcak olanlar en fazla 5 gün kalıcaklardır teslim olunan gün ile değişkenlik gösterebilir.Ben pazartesi teslim olup çarşamba 22:00 sıralarında çıkmıştım.

Not:Açık ceza evinden sayım saatlerinden sonra serbest kaldığınız her dakikada kantinden aldığınız telefon kartı ile telefon görüşmesi yapabilirsiniz.Veya solanda oturup televizyon izleyebilir veya bahçede futbol, basketbool, voleybol oynayabilirsiniz. Veya mahkumların yaptığı tabloları, tesbihleri inceleyebilir, satın alabilirsiniz.Aile tarafından gönderilmek istenilen paranın en geç cuma günü mesai saatleri arasından herhangi bir ptt şubesinden ilgili cezaevi kurumu ve ad soyadınızı belirterek yatırma işlemi yapabilir sizde gün içerisinde saatler 15:00 gösterirken emanetten alabilirsiniz.

Düşüncelerim;

Mahkumiyetin her türlüsü zordur.Evet yeriniz rahat olabilir, kafaya takmayan birisi olabilirsiniz, dışardakilerini düşünmüyorda olabilirsiniz ama onların bulunduğu durumu göz ardı edemezsiniz. Dışarıda kimseniz olmasa bile özgürlüğünüzün kısıtlanması her bireyin paha biçilemez serveti olması gerektiğini düşünmekteyim.Yaşınız kaç olursa olsun başıma gelmez diye düşünen onlarca insan gördüm.Bu durumda gerçekten ne olduğunun değil ne olacağının önemini belirten atasözünün asla unutmamanız dileğiyle.

Atladığım yerler veya ifade edemediğim noktalar var ise affınıza sığınıyorum.Sormak istediklerinize bilgim dahilinde cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.Teşekkürler.


Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Mesajlar: 23646
Kayıt: 29 Tem 2012 17:08
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Re: Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme

Mesaj gönderen teoman »

Bu konuda merak edilen hususlarla ilgili olarak bilgilendirici paylaşımınız için teşekkürler.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM
altinkaya
Onaysız Üye
Mesajlar: 60
Kayıt: 01 Şub 2018 11:47

Re: Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme

Mesaj gönderen altinkaya »

teoman yazdı:Bu konuda merak edilen hususlarla ilgili olarak bilgilendirici paylaşımınız için teşekkürler.
Rica ederim Teoman hocam.
Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Mesajlar: 23646
Kayıt: 29 Tem 2012 17:08
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Re: Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme

Mesaj gönderen teoman »

::5
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM
Kullanıcı avatarı
Admin
Site Yöneticisi
Mesajlar: 29557
Kayıt: 22 Mar 2012 12:08
Meslek: Hukukçu
İletişim:

Re: Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme

Mesaj gönderen Admin »

Sayın Altinkaya,

Ceza infaz kurumuna giriş, girdi-çıktı ve ceza evi koşullarıyla ilgili herkesin kafasını kurcalayan önemli soruları ilk ağızdan ve tüm detaylarıyla cevaplandırmış olmanız takdire şayan doğrusu. Daha da önemlisi bu değerli bilgi paylaşımını sitemizde yapmış olmanızdır. Bir kez de ben teşekkür etmek istedim.

Saygılarımla...
İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.
altinkaya
Onaysız Üye
Mesajlar: 60
Kayıt: 01 Şub 2018 11:47

Re: Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme

Mesaj gönderen altinkaya »

admin yazdı:Sayın Altinkaya,

Ceza infaz kurumuna giriş, girdi-çıktı ve ceza evi koşullarıyla ilgili herkesin kafasını kurcalayan önemli soruları ilk ağızdan ve tüm detaylarıyla cevaplandırmış olmanız takdire şayan doğrusu. Daha da önemlisi bu değerli bilgi paylaşımını sitemizde yapmış olmanızdır. Bir kez de ben teşekkür etmek istedim.

Saygılarımla...
Sayın Admin'im asıl böyle bir platformu topluma kazandırdığınızdan dolayı ben teşekkür ederim.Böyle bir ailenin üyesi olmakta ayrıca bir mutluluk benim için.Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Mesajlar: 23646
Kayıt: 29 Tem 2012 17:08
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Re: Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme

Mesaj gönderen teoman »

::10
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM
kadri
Site Üyesi
Mesajlar: 24
Kayıt: 13 Kas 2017 18:17

Re: Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme

Mesaj gönderen kadri »

altinkaya yazdı:Meraba arkadaşlar dilimin elime yansıttığı kadarı ile Kısa Süreli Hapis cezası veya girdi-çıktı işleminin açık cezaevi teslimi nasıl olduğuna dair yaşamış olduğum tercübemi anlatıcam.

İlk olarak cezanın kesinleşmesi ile infaz savcılığından gönderilen 10 günlük davetiye tebligatınız ile yapmanız gereken ilgili infaz savcılığına gidip işlemlerinizin yapılmasını talep etmeniz.(Not: Cezanızın kesinleştiğini biliyor iseniz davetiye tebligatını beklemeden infaza gidip elden teblig alabilirsiniz, yanınızda 2 adet vesikalık fotoğrafınızın olması gerekiyor her iki işlem içinde.) Davetiyenizle beraber gittiğinizi düşünerekten savcılık tekrardan size 10 gün içinde teslim olmanız için süre tanımlayacaktır.Bu zaman zarfı içerisinde son güne kadar ilgili cezaevine teslim olmanız gerekmektedir.

İnfazdan almış olduğunuz teslim belgeniz ile igili cezaevine tesliminiz sıranızda yanınızda götürebileceğiniz ihtiyaçlarınız kendimden yola çıkarak
Kıyafet (iç çamaşır,eşoftman vs)
Kitap (Romanından öğrenci olan arkadaşların okul kitaplarına kadar dergi vs olur.Not: Uygun olmayan yasaklı kitaplar hariç.)
Para (300 TL' ye kadar paranız cebinizde kalabilir içeride ihtiyaçlarınızı veya kantin cafeteryadan yapılan alışverişlerinizi kendiniz yapabilirsiniz.300 TL' den fazlası ise içerde kontrol sırasından emanet sizden alıcaktır.)
Sigara ve çakmak (Açık veya kapalı kutusu ilk girişte geçebilirsiniz lakin emanet kontrolune geçtiğiniz zaman var olan sigaralarınız çöpe atılır.Bu yüzden ilk girişten geçmeden önce girişlerde bulunan jandarma veya normal vatandaşlara bırakmanızı öneriyorum.)

Bunun yanı sıra bir başına teslim olucakların üzerinden telefon,tablet vs gibi cihazlar var ise bunlarda aynı şekilde tutanak tutularak emanete teslim edilecektir.Çıktığınız zaman teslimatlarınızı kapalı zarflar içinde alıp çıkıyorsunuz.

Not;
Açık ceza evi infaz kurumların tamamı firar etme açısından rahat bir şekilde çıkabileceğiniz kurumdur.Kimse size nereye diye bile sorma gereksiniminde bulunmaz.Kontrol aşamalarında görevli personeller müdahale etmez.Kısacası kendi başınızı yakmak istiyorsanız kapı her daim gözünüzün önünde dilediğiniz vakit çıkabilirsiniz.

İlk Giriş
Avukat girişi veya hükümlü girişi kapısından genel geçiş yapılıyor.O sırada görevli, üzerinizdeki bulunan telefon, kesici alet varsa veya sigaranız var ise bunun bilgisini anında içeri bilgisini veriyor.Daha sonra gideceğiniz yeri gösterip sizi yollar.Ulaşmış olduğunuz birim detaylı kontrol, parmak izi, yüz tanıma işlemleri ve emanet işlemlerinin yapılacağı yerdir.

İlk olarak sıraya girip sıranızı bekliyorsunuz sizinle beraber teslim olan veya kuvvet kollukları tarafından teslim edilenlerle aynı yerde olucaksınız.

Sıranız geldi ve içerideyseniz yapılan ilk işlem yüz tanıma işleminiz ve fotoğrafınızın çekilmesi sonrasında üst araması için yan kısma geçersiniz.Aynı anda 3 veya 4 hükümlünün üst araması yapılabiliyor. Bu aşamada üstünüzde bulunan her şeyi çıkartıyorsunuz ve kıyafet çantanızı veriyorsunuz tüm kıyafetler detaylı aranıyor bu arama gardiyanlar tarafından el ile bakılıyor sonra hemen giyinip tekrar sıranıza geçiyorsunuz.

Tekrar sıranız gelip içeri girince bu kez tüm parmak izi işlemleriniz yapılacak veya hastalığınız var mı diye sorucaklar(Var ise bir sonraki gün revirden randevunuz alınmış olup bilgilendireileceksiniz).Bu işleminde yapıldıktan sonra tamamen işleminiz bitmiş olup koğuuşunuza gönderileceksiniz.Tabi o arada kantin açık ise sigaranızı alıp kapıda içebilirsiniz.
Bu işlemlerin yapıldığı yerde görmüş olduğunuz herkes hükümlüdür sizi sıraya koyan veya size seslenen veya yardımcı olan herkes hükümlü olucaktır.Gardiyan olan zaten üniformasından kendini belli ettiriyor.

İLK KAVUŞ

Burada geçici olduğunuzu bilin kapasitesi genelde 60 yataktan oluşmakta(altlı üstlü ranza) olacak ve ilk gecenizi burada geçireceksiniz.Bu ortam inanılmaz farklı olacaktır sizin için kendinizle yüzleşip, beyninizde bazı hesap-kitap yapıyor olacaksınız.
Yatağınızın numarası ilk girişte gardiyan tarafından size söylenilecektir.Eşyalarınızı koyabileceğiniz yer gösterilip sizinle işleri biticektir.

Burada kavuş sorumluğu müessil bir arkadaş olacaktır.İlk günü olan acemi arkadaşlara yardımcı olmak için gerekli olan bilgileri verecektir. Şimdi ne olacak ne yapacağım diye düşünmenize gerek olmayıp zamanı gelen her işlemden bilginiz olacaktır.
Açık cezaevinde yaşınızın önemi olmamakla beraber gardiyan size bu işi geç yap der ise ve sizinde herhangi bir hastalığınız yok ise o işi yapmanız gerekecektir.Tabi bu işler basit ve 10- 15 dakika sürebilecek işler olacaktır.
Yatağınızı öğrenme aşamasındaki zaman çay veya yemek zamanına denk geliyor ise yemeğinizi yiyip veya çayınızı alıp içebilirsiniz.

Evet önemli noktalardan biride sayım vakitleri bu zamanlarda parmak izi bırakmanız gerekmektedir.Gün içinde toplam 5 kez yapılıyor ilk sayım 6:30 son sayım 22:00

Son sayım yapıldıktan sonra 23:00 kadar sigaranızı içebilirsiniz sonrasında ise uyumak vakti olacaktır.Lavabo ihtiyacınız hariç her şey yasak olacaktır.

Bu zaman zarfından önce akşam Müessil tarafından denetim serbestlikten faydalanmanız için form dağıtılarak doldurmanız için yardımcı olucaktır.Bu formları nasıl dolduracağınızın örnekleride kavuş camında bulunmaktadır. Doldurulan formlarınızı yastığınızın altına veya kıyefetleriniz nerde ise oraya koyabilirsiniz. Bu formlar sabah kalvaltısından sonra danışma birimine teslim etmeniz gerekmektedir.

Saat 23:00 yatağınızdasınız. 60 kişinin bulunduğu koca bir odada uyumak zor iştir. Horlayanı var, dişlerini sıkarak ses çıkartan var, uyur gezer var, direk uykuya dalıp uykusunda sohbet edenler var. Eğer ki sessiz bir ortamda uyumaya alışkansanız ilk gecenizin düşündürdükleri bu saatten sonra hesap-kitap yapmaktan ziyade burda bulunacağım her akşam uykusuzmu olucam veya sabah uyuma fırsatım olucakmıdır diye düşünmeye başlayacaksınız.Ben sabah 05:00 sıralarında uyudum ve 06:30'da uyanmıştım.

6:30 kalktınız akşam doldurulan formlarınızı kalvaltıya giderken danışmaya teslim ettiniz ve kalvaltı sıranıza girdiniz kalvaltı salonunda kalvaltıdan sonra toplantı olucaktır duyurusunu alıcaksınız. Kalvaltıdan yarım saat sonra toplantı salonunda sizinle beraber teslim olan ilk gün sahibi hükümlüler sırayla herhangi bir yere oturup gerekli bilgilendirmeleri dinliyorsunuz.
Bu aşamada bilgi veren gardiyan tarafından genel bilgilerinizin formaları dolduruluyor bazı sorular sorulur. İlk defa mı yatıyorsunuz?denetimden daha önce faylandınız mı? ilaç kullanıyormusunuz? hastalığınız nedir? vs vs gibi sorular bittikten sonra ise asıl kavuş bilginiz veriliyor ve artık kalıcı kavuşunuza gitme vakti. İlk gecenizde arkadaşlık kurmuduğunuz hükümlülerle ayrılma vakti belki bir kaç kişiyle aynı kavuşa denk gelebilirsiniz.

Servisle asıl kavuşunuza geçtiniz bu kavuşlarda bulunanlar sizin gibi bi kaç gün kalıp çıkıcak olanlarda olucaktır.Bunun yanı sıra kadrolu diye tabir ettiğimiz uzun süreli arkadaşlarda olucaktır.Bu kavuşların kapasitesi ortalama 20 kişilik olucaktır.
Kavuş müessiliniz sizi karşılayacak sohbet muhabbet edecektir.Müessiller genelde cezası yüksek olan arkadaşlardır ve kavuşun genel düzeninden sorumlu kişidir.Kavuş ihtiyacı olan çay, şeker,temizlik işlerinden sorumlu olan kişidir.
Müessil tarafından yatağınız gösterilir ve zamanın geçmesini beklersiniz burda işlemiş olduğunuz suç kalemine yakın suçlular bulunacaktır.18 yaştan başlayıp dedeniz yaşında olanlarla aynı yerde olucaksınız.

Girdi çıktı yapıcak olanlar en fazla 5 gün kalıcaklardır teslim olunan gün ile değişkenlik gösterebilir.Ben pazartesi teslim olup çarşamba 22:00 sıralarında çıkmıştım.

Not:Açık ceza evinden sayım saatlerinden sonra serbest kaldığınız her dakikada kantinden aldığınız telefon kartı ile telefon görüşmesi yapabilirsiniz.Veya solanda oturup televizyon izleyebilir veya bahçede futbol, basketbool, voleybol oynayabilirsiniz. Veya mahkumların yaptığı tabloları, tesbihleri inceleyebilir, satın alabilirsiniz.Aile tarafından gönderilmek istenilen paranın en geç cuma günü mesai saatleri arasından herhangi bir ptt şubesinden ilgili cezaevi kurumu ve ad soyadınızı belirterek yatırma işlemi yapabilir sizde gün içerisinde saatler 15:00 gösterirken emanetten alabilirsiniz.

Düşüncelerim;

Mahkumiyetin her türlüsü zordur.Evet yeriniz rahat olabilir, kafaya takmayan birisi olabilirsiniz, dışardakilerini düşünmüyorda olabilirsiniz ama onların bulunduğu durumu göz ardı edemezsiniz. Dışarıda kimseniz olmasa bile özgürlüğünüzün kısıtlanması her bireyin paha biçilemez serveti olması gerektiğini düşünmekteyim.Yaşınız kaç olursa olsun başıma gelmez diye düşünen onlarca insan gördüm.Bu durumda gerçekten ne olduğunun değil ne olacağının önemini belirten atasözünün asla unutmamanız dileğiyle.

Atladığım yerler veya ifade edemediğim noktalar var ise affınıza sığınıyorum.Sormak istediklerinize bilgim dahilinde cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.Teşekkürler.
altınkaya hocam, bilgilendirmeniz için çok çok teşekkür ederim. böyle bir başlık arıyordum.

mahsuru yoksa hangi ilde gir-çık işlemi yaptınız? mesela istanbulda en erken kaç günde salarlar sarkma durumu olur mu bu gibi konularda da bilgi verebilir miniz?

bir de infazın ertelenmesi başvurusu yapmış mıydınız?
Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Mesajlar: 23646
Kayıt: 29 Tem 2012 17:08
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Re: Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme

Mesaj gönderen teoman »

En çok 7 gün.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM
murat5144
Kıdemli * Üye
Mesajlar: 86
Kayıt: 03 May 2016 12:34

Re: Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme

Mesaj gönderen murat5144 »

Merhaba

Yarı açık ceza evine girdi çıktı bilgileriniz için çok teşekkür ederim, Bende 2014 yılında işlemiş olduğum bir suçtan dolayı 2 yıl 6 ay hapis cezası almıştım sizin bilgileriniz ışığında 14,05,2018 günü teslim oldum ve 16,05,2018 günü denetimden tahliye oldum her dediğiniz doğrudur sizden öğrendiğim bilgiler içeride çok işime yaradı tekrardan teşekkürlerimi sunarım
Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj