Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme

osmanc
Yeni Üye

Re: Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme

Mesaj gönderen osmanc »

Gerçi şu an ki süreçte koronavirüs sebebiyle belli adli ertelemeler var ama elbetteki koronavirüste bitecek ertelemelerde sona erecek herşey normale dönecek ama bunun gerek adli süreçlere muhatap olanlar açısından gerekse hukuk çalışanları açısından ilerisi için büyük bir yük oluşturacağı apaçık. Örneğin sözkonusu hükümlü belki bugün cezaevine girdi çıktı yapmayacak ama 5-6 ay sonra yapacak yani şu an ki şartlarda bundan kaçış maalesef yok, yeni infaz düzenlemesi yasalaşıp yürürlüğe girdi ama 3 yıl ve altı hapis cezası alanlar için farkeden en ufak birşey dahi olmadı hoş bu yasanın çıkmasınında % 75 sebebi koronavirüs salgını olması. Yeni infaz yasasıyla ilgili ya birtakım şeyler yanlış yorumlanıp uygulanıyor ya da eksik birtakım durumlar var, öncelikle bu infaz yasasında denetimli serbestlik olgusuyla infaz indirimi arasındaki ince çizgi yeterince belirgin mi? Tamam hükümlünün iyi halli olup olmadığının tespiti denetimli serbestliğin uygulanmasının doğasında mevcut bunun içinde hükümlünün iyi halli olup olmadığının tespiti açısından belli bir sürede olsa cezaevinde gözetim altında tutulması gerekir ancak sonuçta bir infaz yasası kabul edilip yürürlüğe girmiş bu bir yasa artık öncesi yok sonrası var ve yasanında amacı, denetimli serbestliğin süresi, cezanın ne kadarının infaz edileceği, infazın ne kadarına denetimli serbestlik uygulanacağı belli bu durumda da yasa yürürlüğe girmeden önce işlenmiş bir fiilden dolayı hükümlünün iyi hal tespitinin yapılabilmesi için cezaevinde tutulmasının bir mantığı var mı? Öyle ki hükümlünün cezaevinde iyi halli olduğu tespit edilmezse infaz süresini tamamen cezaevindemi geçirecek? O zaman bu yasanın anlamı nedir? Zaten daha ağır cezalar almış olanlar bile bu yasayla tahliye edildiler kiminin infaz süresi sona erdi kimisi denetimli serbestliğe alındı nitekim 3 yıl ve altı ceza alanların iyi halli olup olmadığını tespit etmeye gerek var mı? Böyle olursa bir çelişki ya da bir hakkaniyetsizlik olmazmı? Bir hükümlü yıllar önce toplum açısından daha yıkıcı zarar verici bir suç işlemiş onun için af ama bir diğer hükümlü daha hafif bir suç işlemiş bunun adı infaz düzenlemesi sonuçta daha ağır bir suç işlemiş hükümlünün daha hafif suç işlemiş hükümlüden ayrıcalığı nedir? Eğer bir yasa çıkmışsa ilgili herkes için geriye yürümemesi gerekir, normal koşullar altında yasalar yürürlüğe girdikten sonraki süreçleri etkilemelidir.

Cprrr
Site Üyesi

Mesaj gönderen Cprrr »

Cevap için teşekkür ler ama kesin bilgi lazım. Kesin bilgisi olan var mı acaba ?
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör
Meslek: Emekli Hukuk Adamı

Mesaj gönderen Birbilen »

Cprrr yazdı: 28 Nis 2020 09:00 Cevap için teşekkür ler ama kesin bilgi lazım. Kesin bilgisi olan var mı acaba ?
Kesin bilgi dosyanın bulunduğu denetimli serbestlik şube müdürlüğünde olur
Bir bilene sor...
Bağımlılığı bırakın! Damarlarınızdaki asil Türk kanını kirletmeyin...
Korona çok fena bir hastalık, sakın hafife almayın, aşınızı olup kurallara uyun!
emine.karpuzcu
Yeni Üye

Mesaj gönderen emine.karpuzcu »

Selamunaleykum ya benim kocam 13 yıl önce yaralama suçu işledi 10 ay 20 gün hapis cezası aldı temyizde cezasını onadı şimdide Adana taraflarlarında kapalı ceza infaz kurumunda 11 günden beridir mahpus avukat yatarı yok açıkhapishanede girdi çıktı olacak demişti velevki mahkeme ve infaz kalemiyle görüştüm anlattıklarına göre salgın sürecinde girdi çıktısı olanlar bile kapalı cezaevinde belli bir süre tutulacakmış buna görede kocanız mayıs sonuna kadar hapiste yatmak durumunda şaştık kaldık bu işe adli süreçler ertelendi hiçbir işlem yapılamıyor ne olacak çaresiziz bide kocamları daracık bir hücrede 4 kişi falan tutuyorlarmış oldukçada rutubetli biryermiş fareler hamam böcekleri cirit atıyormuş doğrudürüst yemek vermiyorlarmış kimi günler havalandırmaya bile çıkartmıyorlarmış korona tedbiri falan deniyormuş dört çocuğumuz var kocamda bende mağduruz bu iş nolacak nasıl sonuçlanacak?
Burakeses
Site Üyesi

Mesaj gönderen Burakeses »

Şuan girdi çıktı işlemleri yapılmıyor herhqlde kimseden bu konu hakkında ses çıkmıyor bide bu 14 gün karintina muhabbeti girdi çıktı olacakları etkileyecek mi etkilerse 2 hafta mağdur olacağız demek oda iş problemi yaratacak
ekoekoeko
Site Üyesi

Mesaj gönderen ekoekoeko »

emine.karpuzcu yazdı: 15 May 2020 19:21 Selamunaleykum ya benim kocam 13 yıl önce yaralama suçu işledi 10 ay 20 gün hapis cezası aldı temyizde cezasını onadı şimdide Adana taraflarlarında kapalı ceza infaz kurumunda 11 günden beridir mahpus avukat yatarı yok açıkhapishanede girdi çıktı olacak demişti velevki mahkeme ve infaz kalemiyle görüştüm anlattıklarına göre salgın sürecinde girdi çıktısı olanlar bile kapalı cezaevinde belli bir süre tutulacakmış buna görede kocanız mayıs sonuna kadar hapiste yatmak durumunda şaştık kaldık bu işe adli süreçler ertelendi hiçbir işlem yapılamıyor ne olacak çaresiziz bide kocamları daracık bir hücrede 4 kişi falan tutuyorlarmış oldukçada rutubetli biryermiş fareler hamam böcekleri cirit atıyormuş doğrudürüst yemek vermiyorlarmış kimi günler havalandırmaya bile çıkartmıyorlarmış korona tedbiri falan deniyormuş dört çocuğumuz var kocamda bende mağduruz bu iş nolacak nasıl sonuçlanacak?
Allah yardımcıları olsun Adana Kürkçüler Cezaevinde bu tip şeyleri çok duyar olduk inşallah tez vakitte çıkar
Nurnn
Yeni Üye

Mesaj gönderen Nurnn »

Arkadaşlar giren çıkan var mı Ankara'da adliyeler kapalı diye işlemi yapılmayan gibi şeyler yazılmış acil bir cevap yazarsanız sevinirim
ayselll
Site Üyesi

Mesaj gönderen ayselll »

emine.karpuzcu yazdı: 15 May 2020 19:21 Selamunaleykum ya benim kocam 13 yıl önce yaralama suçu işledi 10 ay 20 gün hapis cezası aldı temyizde cezasını onadı şimdide Adana taraflarlarında kapalı ceza infaz kurumunda 11 günden beridir mahpus avukat yatarı yok açıkhapishanede girdi çıktı olacak demişti velevki mahkeme ve infaz kalemiyle görüştüm anlattıklarına göre salgın sürecinde girdi çıktısı olanlar bile kapalı cezaevinde belli bir süre tutulacakmış buna görede kocanız mayıs sonuna kadar hapiste yatmak durumunda şaştık kaldık bu işe adli süreçler ertelendi hiçbir işlem yapılamıyor ne olacak çaresiziz bide kocamları daracık bir hücrede 4 kişi falan tutuyorlarmış oldukçada rutubetli biryermiş fareler hamam böcekleri cirit atıyormuş doğrudürüst yemek vermiyorlarmış kimi günler havalandırmaya bile çıkartmıyorlarmış korona tedbiri falan deniyormuş dört çocuğumuz var kocamda bende mağduruz bu iş nolacak nasıl sonuçlanacak?
Merhaba kocanız için gerçekten geçmiş olsun allah kurtarsın diycem ama umarım şimdiye hapisten çıkmıştır benimde kocama bugün öğlen gibi savcılıktan infaz çağrı kağıdı ulaştı 10 gün içindede savcılığa gelip oradanda cezaevine teslim olması isteniyor fakat kocamında benimde merak ettiğimiz birtakım şeyler var.Adliyeler 1 haziran itibariyle kısmen faaliyete geçti 15 haziran itibariylede tamamen faal duruma geçecek ancak cezaevi izinleri 31 temmuza kadar uzatıldı korona devam ederse belki yine uzatılacak hal böyle oluncada kocam herşey normale dönünceye kadar hapistemi yatacak yoksa izinler bitince girdi çıktımı yapacak? Hangi cezaevinde yatacağına savcılıkmı karar verecek yoksa kendisimi belirleyecek? Hangi cezaevlerinde işlemler daha hızlı? Şartları iyi olan bildiğiniz bir cezaevi varmı? Gerçi burdaki yorumlara baktığımda her kafadan bir ses çıkıyor,işlem ve süreçler yere adliyeye savcılığa görede değişiyor sanırsam. Kocamın bir arkadaşı geçenlerde demişki elinize infaz çağrı kağıdı ulaştığında en yakın karakola gidin sizi 3 gün nezarette tuttuktan sonra cezaevine polisler teslim edecek infaz savcılığıyla gerekli irtibatıda polisler yürütüyor girdi çıktı için teslim olanları bile kapalı cezaevlerinde en aşağı 1 ay tutuyorlarmış koronadan dolayı süreç böyle işliyormuş siz ne diyorsunuz durum heryerde böylemi?
alperlist
Site Üyesi

Mesaj gönderen alperlist »

Merhaba arkadaşlar şimdi ben 3 ay ceza almıştım istinata başvuru yaptım ve istinattan cevap geldi yerel mahkeme tekrar davaya devam etmes için bana gün verdi istinat mahkemesinin cevabı ve yerel mahkemenin cevabı dosya olarak ekledim şimdi ne olacak nasıl bir yol izlemem gerekli ceza vereceklerini
Şimdiden teşekkürler
Sukomili
Site Üyesi

Mesaj gönderen Sukomili »

İyi günler dilerim
5.5 yıl cezalı 2018 tarihli dosyam yargıtay tarafından onandı. Mahkeme cumhuriyet başsavcılığına infaz kağıdı yollamış. Fakat infaz büroya gittiğimde herhangi birşey görünmediğini söylüyor.Yaklaşık 7 ay tutukluluk süresi mevcut. Kapalıya girdi çıktı mı olur? Ve ne kadar sürer ortalama? 31.12.2020 tarihinden sonra denetime ayrılmak için son 1 ayını kapalıda yatmak gerekir diye bir yazı okumuştum. Öyle mi olacak?