Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

ERTELEME SÜRESİ İÇİNDE TEKRAR UYUŞTURUCU KULLANMA VEYA BULUNDURMA SUÇU

srht403
Site Üyesi

Re: ERTELEME SÜRESİ İÇİNDE TEKRAR UYUŞTURUCU KULLANMA VEYA BULUNDURMA SUÇU

Mesaj gönderen srht403 »

admin yazdı:
srht403 yazdı:Merhabalar,

Öncelikle böyle bir platform kurduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Kardeşim 2013 yılında uyuşturucu madde kullandığı için denetim cezası yedi. Ardından 2016 ve 2017 yıllarında tekrar uyuşturucu madde ile yakalandı. Mahkeme 2013 yılındaki olay için 10 ay ceza verdi. Ancak ceza evine girmedi. 2016 ve 2017 yıllarında yaşanan olaylar için iki mahkemesi vardı. ve mahkeme dündü. mahkemeye gitmediği için bir mahkeme ertelenmiş ve ihrazen celbine karar vermiş. diğer mahkemede ertelenmiş ancak günsüz zorla getirme emri verilmiş. şimdi bu durumda kendi isteği ile mahkemeye giderse ceza almama ihtimali olabilir mi?
Merhaba,

Dosya içeriğini bilmeden ceza alıp almama ihtimali konusunda bir şey söylemek doğru olmaz, ancak duruşmalara katılması ve duruşmalarda iyi halli olması lehine kanun maddelerinin uygulanması açısından önemlidir.
Merhabalar,

Bugün asliye ceza mahkemesine çıktık. Kardeşim 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Denetimi bozduğu ve başka mahkemede de aynı suçtan dosyası olduğu için. Hakim ceza verirken de üzüldü ama yasa belli olduğu için bir şey yapamadı. cezayı istinaf mahkemesine gönderdik. Aynı zamanda benim kardeşimin daha önce beraat ettiği bir davadan haksız yere tutuklu kaldığı için 112 gün mahsubu var. ben cezanın yatarını hesapladığımda direkt denetimli serbestlikten yararlanabiliyor. Cuma günü de başka bir mahkemede uyuşturucu kullanmaktan davası var. Muhtemelen o davadan da 1 yıl 8 ay alacak. Bu durumda her iki ceza toplanıp ceza evinemi gönderilecek. Yoksa ilk mahkemedeki ceza 112 gün mahsup olduğu için denetimli serbestlik uygulanacak. sadece Cuma günkü davadan ceza alırsa onu mu yatacak.

Şimdiden bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Mesaj gönderen teoman »

Her iki ceza toplanır, mahsup düşülür, denetimde geçen sürede hesaplanıp kalan süre denetime devam edilir.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM
srht403
Site Üyesi

Mesaj gönderen srht403 »

teoman yazdı:Her iki ceza toplanır, mahsup düşülür, denetimde geçen sürede hesaplanıp kalan süre denetime devam edilir.

Tekrar Merhaba,

O halde sizin söylediğinize göre toplam ceza 3 yıl 4 ay hapis cezası olacak. İnfazı hesapladığımda yatarı 1 Yıl 2 Ay 9 gün. Ancak şöyle bir durum var. Biz dünkü kararı istinaf mahkemesine taşıdık. Oradan da 1 Yıldan önce dönüş sağlanmaz dediler. Cuma günkü mahkemeden yine 1 yıl 8 ay hapis cezası çıkarsa direkt cezayı mahsuptan düşürdüklerinde doğrudan denetimli serbestlikten faydalanmış oluyoruz. İstinafa taşıdığımız karar olumsuz sonuçlanırsa da ondan da 1 ay 8 gün yatarı oluyor. Okuduğum bilgilerden bunları çıkardım. Yanlış bir sonuç çıkardıysam da kusura bakmayın. Şimdiden geri dönüşleriniz için teşekkür ediyorum.

"Sanığa verilen ceza 3 yıl 4 ay 0 gün hapis cezasıdır.

Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 2 YIL 6 AY 1 GÜN HAPİS cezasıdır.

Sanığın gözaltı ve tutuklulukta geçirdiği toplam 112 gün sonuç cezadan düşüldüğünde NETİCETEN YATARI: 2 YIL 2 AY 9 GÜN HAPİS cezasıdır.

Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

Sanık 1 YIL 2 AY 9 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

Sanığa verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir."
Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Mesaj gönderen Güntülü »

Mahsup cezanızı bir şekilde verilen hükümden düşürtüle bilinir bunda bir sıkıntı yok. Denetim uygulanır.
www.kararara.com
hakan133
Site Üyesi

Mesaj gönderen hakan133 »

Merhabalar,

Az önce UYAP'tan mesaj geldi elim ayağıma dolaşmış durumda. Yorumlarınızı alabilirsem çok sevinirim.

2017 yılında madde kullanımı sebebiyle yakalanmış ve 5 yıl denetim almıştım. Herhangi bir mahkeme süreci olmamıştı.(Sadece beraber yakalandığımız arkadaşlarım içinden uyuşturucuyu getiren kişi için ticaretten dava açılmıştı onun mahkemesine tanık olarak katılmıştım. O da beraat etmişti.)

Geçen sene üzerimde yeniden madde ile yakalandım. Sivil polis çevirip çantamı yarım saat didik didik etti ve maddeyi buldu. Donuma kadar soyuldum, çoraplarımı çıkartıp parmak aralarıma bile baktılar. Hiç hoş bir muamele değildi. İfadem alındı mahkeme gününü beklemeye başladım.

Bugün UYAP'tan mesaj geldi ve Ekim ayına duruşma günü verildiği yazıyor. Geçen sene İstanbul'da yakalanmama ve artık İstanbul'da yaşamama rağmen dava ilk kez yakalandığımda yaşadığım şehirde açılmış. Anladığım kadarıyla 2. yakalandığım durum için değil ilki için dava açıldı.

E-devletten sorguladığımda ise daha önce şubat ve nisan aylarında da 2 adet duruşma yapıldığını ve bugün 3. duruşmanın devam ettiğini gördüm. Bana sadece 4. duruşma için mesaj geldi diğerlerinden hiçbir şekilde haberim yoktu. Bu durum bir sorun oluşturur mu?

Uyuşturucu bağımlılığım yok. İlk yakalandığımda da 2.sinde de herhangi bir sabıkam yoktu. Arkadaş ortamında birkaç kez denemiş ve ilk yakalandığımdan sonra da ilk kez psikolojik olarak zor bir dönemden geçerken boşluğuma gelmişti temin etmiştim. Temiz yüzlü, işinde gücünde bir insanım. İnanılmaz derecede pişmanım.

Hapis cezası alma ihtimalim nedir?
Hapis cezası almam durumunda paraya çevrilmesi ihtimali var mıdır?
Daha önceki duruşmalara katılmamış olmam sorun oluşturur mu?
Çantamın ve üzerimin aranması sırasında gördüğüm muameleyi mahkemede avantaja çevirebilir miyim?

Değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Mesaj gönderen Güntülü »

hakan133 yazdı:Merhabalar,

Az önce UYAP'tan mesaj geldi elim ayağıma dolaşmış durumda. Yorumlarınızı alabilirsem çok sevinirim.

2017 yılında madde kullanımı sebebiyle yakalanmış ve 5 yıl denetim almıştım. Herhangi bir mahkeme süreci olmamıştı.(Sadece beraber yakalandığımız arkadaşlarım içinden uyuşturucuyu getiren kişi için ticaretten dava açılmıştı onun mahkemesine tanık olarak katılmıştım. O da beraat etmişti.)

Geçen sene üzerimde yeniden madde ile yakalandım. Sivil polis çevirip çantamı yarım saat didik didik etti ve maddeyi buldu. Donuma kadar soyuldum, çoraplarımı çıkartıp parmak aralarıma bile baktılar. Hiç hoş bir muamele değildi. İfadem alındı mahkeme gününü beklemeye başladım.

Bugün UYAP'tan mesaj geldi ve Ekim ayına duruşma günü verildiği yazıyor. Geçen sene İstanbul'da yakalanmama ve artık İstanbul'da yaşamama rağmen dava ilk kez yakalandığımda yaşadığım şehirde açılmış. Anladığım kadarıyla 2. yakalandığım durum için değil ilki için dava açıldı.

E-devletten sorguladığımda ise daha önce şubat ve nisan aylarında da 2 adet duruşma yapıldığını ve bugün 3. duruşmanın devam ettiğini gördüm. Bana sadece 4. duruşma için mesaj geldi diğerlerinden hiçbir şekilde haberim yoktu. Bu durum bir sorun oluşturur mu?

Uyuşturucu bağımlılığım yok. İlk yakalandığımda da 2.sinde de herhangi bir sabıkam yoktu. Arkadaş ortamında birkaç kez denemiş ve ilk yakalandığımdan sonra da ilk kez psikolojik olarak zor bir dönemden geçerken boşluğuma gelmişti temin etmiştim. Temiz yüzlü, işinde gücünde bir insanım. İnanılmaz derecede pişmanım.

Çantamın ve üzerimin aranması sırasında gördüğüm muameleyi mahkemede avantaja çevirebilir miyim?

5 yıllık Erteleme süresi içerisinde madde ile tekrardan yakalanmanız iki ayrı suç oluşturmaz bu tek suç olarak değerlendirilir ve hakkınızda açılan yargılaması devam eden mahkemeniz neticesinde size kanaatimce 1 yıl 8 ay gibi bir hapis cezası verilecek ve bu cezanızın da HAGB kararı ile erteleneceğini düşünüyorum, eğer tekrardan madde ile yakalanmanız durumunda bu cezanız la ilgili hapse girip çıkma gibi bir durum söz konusu ola bilecektir. Bu nedenle; aynı suçu bir daha işlememeniz gerekir.

Bu cezanızın para cezasına çevrilme ihtimali yoktur.

Önceki duruşmaları kaçırmanız aleyhinize bir durum olmayıp, bulunduğunuz yerden bu davanıza katılma imkanınız bulunmaktadır.
www.kararara.com
hakan133
Site Üyesi

Güntülü yazdı:
hakan133 yazdı:Merhabalar,

5 yıllık Erteleme süresi içerisinde madde ile tekrardan yakalanmanız iki ayrı suç oluşturmaz bu tek suç olarak değerlendirilir ve hakkınızda açılan yargılaması devam eden mahkemeniz neticesinde size kanaatimce 1 yıl 8 ay gibi bir hapis cezası verilecek ve bu cezanızın da HAGB kararı ile erteleneceğini düşünüyorum, eğer tekrardan madde ile yakalanmanız durumunda bu cezanız la ilgili hapse girip çıkma gibi bir durum söz konusu ola bilecektir. Bu nedenle; aynı suçu bir daha işlememeniz gerekir.

Bu cezanızın para cezasına çevrilme ihtimali yoktur.

Önceki duruşmaları kaçırmanız aleyhinize bir durum olmayıp, bulunduğunuz yerden bu davanıza katılma imkanınız bulunmaktadır.
Teşekkürler değerli yanıtınız için. Bir avukat arkadaşım ile görüştüm, önceki duruşmalara katılmadığın için yakalama emri çıkarılmış olabilir dedi. Sonraki duruşmaya daha 4 ay var. Evime, iş yerime gelip veya bir çevirme sırasında tutuklanmam mümkün mü? Bunun önüne geçmek için ne yapabilirim?
Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Mesaj gönderen teoman »

Tutuklama olmaz, yakalama çıktı ise yakalanır bu konuda ifadeniz alınıp serbest bırakılırsınız

WWW.KARARARA.COM
hakan133
Site Üyesi

Teşekkür ederim yanıtınız için.
Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör

Mesaj gönderen teoman »

hakan133 yazdı: 24 Haz 2019 09:36 Teşekkür ederim yanıtınız için.

Rica ederiz.

WWW.KARARARA.COM