2020 Yılında Kanunlaşacak Olan Denetimli Serbestlik Yasa Değişikliği Tasarısı Neler Getirecek?

Cevapla
Anemone
Yeni Üye
Mesajlar: 2
Kayıt: 12 Mar 2020 09:30

2020 Yılında Kanunlaşacak Olan Denetimli Serbestlik Yasa Değişikliği Tasarısı Neler Getirecek?

Mesaj gönderen Anemone »

2020 yılında kanunlaşacak olan geçici madde değişikliği ile denetimli serbestlik 2020 şartlarında önemli değişmeler meydana gelecek. 6655 s. Kanunun 5. maddesi ile 5275 s. Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un birinci fıkrada yer alan 31/12/2015 tarihi 31/12/2020 tarihi olacak şekilde değiştirildiği için bu tarihten itibaren denetimli serbestliklik için farklı koşullar aranacak.

Denetimli Serbestlik Nedir?

Kanun tarafından belirlenen sürelerle kişinin cezasını sosyal hayat içerisinde infaz etmesine olanak tanıyan bir ceza hukuku kurumu olan denetimli serbestlik ceza hukukunun amaçlarından birisi olan hükümlünün cezasını ödemesi ve topluma yeniden kazandırılması amacını, “cezanın özel önleme amacını” yerine getiren bir ceza hukuku kurumudur. Bu kuruma göre hükümlü cezasını ceza evinde belirli bir süre infaz ettikten sonra tahliye edilmekte ve cezasını denetimli serbestlik kurallarına uyduğu sürece sosyal hayat içerisinde infaz etmektedir.

Denetimli Serbestlik Hangi Amaçla Uygulanmaktadır?

Kökenini İngilizcedeki "probation" kelimesinden alan denetimli serbestlik; deneme/kanıtlama süreci anlamına gelmektedir. Denetimli serbestlik ile rehabilitasyonu mümkün görülen suç faillerinin cezaevinin olumsuz etkilerinden uzaklaşması ve belirli şart ve yükümlülükler altında görevli kurum tarafından etkin şekilde denetlenerek topluma yeniden uyumlarının sağlanması amacı gerçekleştirilir. Bu amaç doğrultusunda hükümlünün belirlenen programlara katılma, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalışma, belirlenen yer veya bölgelere gitmeme, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulunması gibi yükümlülüklerin birine ya da birkaçına uyması gerekecektir.

Denetimli Serbestlik Şartları

Denetimli serbestlik hükümlüye cezasını sosyal hayat içerisinde infaz etme imkanını tanıyan bir düzenleme olup hükümlünün bu olanaktan yararlanması için yerine getirmesi gereken birtakım şartlar vardır. Böylelikle ceza hukukunda hükümlüye sağlanan olanaklar ile cezasını çekmesi için gerekli şartlar arasında bir denge sağlanır. 2020 denetimli serbestlik şartları 3 madde halinde sıralanabilir:

1. Hükümlünün ceza evinde geçirdiği son 6 ayı açık ceza evinde geçirmiş olması şartı

2. Hükümlünün ceza infaz kurumunda geçirdiği süre boyunca buradaki tavır ve tutumlarının iyi halli olduğu yönünde ceza evi idaresi tarafından raporlanması

3. Hükümlünün dilekçe ile denetimli serbestlikten yararlanmak istediğini talep etmesi

5275 s. Kanun’daki geçici maddede denetimli serbestlik şartlarının ilki olan hükümlünün geçirdiği son 6 ayı açık ceza evinde geçirmiş olması şartı 31/12/2020 tarihine kadar uygulanmayacaktır. Bu tarihten sonra hükümlü denetimli serbestlik yasasından yararlanmak isterse son 6 ayını açık ceza evinde geçirmiş olması şartını yerine getirmiş olmalıdır. Aksi takdirde hükümlünün denetimli serbestlikten yararlanması mümkün olmayacaktır.

2020 Denetimli Serbestlik Şartları Nasıl Uygulanacak?

Ceza hukuku kuralları failin lehine olarak geçmişe yürürken infaz hukuku kuralları derhal uygulama alanı bulan kurallar olduğu için geçmişe ya da ileriye yürümez. Bunun doğal bir sonucu olarak hükümlünün denetimli serbestliğe başvuracağı tarihte hangi kanun hükmü yürürlükteyse o kanun hükmüne göre denetimli serbestlik şartları belirlenecektir. Bu kapsamda;

• 31/12/2020 tarihine kadar mevcut uygulamada denetimli serbestlik yasasından yararlanmak için 6 ay açık cezaevinde kalma şartı uygulama alanı bulmayacaktır.

• 31/12/2020 tarihinden sonra ise denetimli serbestlik şartları 2020 değişikliğine göre denetimli serbestlik için başvuracak olan hükümlünün son 6 ayını açık cezaevinde geçirmiş olması gerekecektir. Yine hükümlü son 6 ayını açık ceza evinde geçirmemesine rağmen eğer açık ceza evine geçmeye hak kazanır ve bu süreyi kapalı cezaevinde geçirirse de bu şartı yerine getirmiş sayılır. Aksi takdirde başvurular ceza hukuku kurumunun şartlarında eksiklik nedeniyle reddedilecektir.


sezenylmz
Site Üyesi
Mesajlar: 43
Kayıt: 09 Eki 2020 22:24

Re: 2020 Yılında Kanunlaşacak Olan Denetimli Serbestlik Yasa Değişikliği Tasarısı Neler Getirecek?

Mesaj gönderen sezenylmz »

Merhaba benim suç tarihim 2015, 2yıl 1 ay ceza aldım ve dosyam şuan 13.ceza dairesinde arşivde. Cezam 31.12.2020 tarihinden sonra kesinleşirse benimde denetimliye çıkmadan önce 6 ay açık cezaevinde kalmam gerecek mi? Cevap verirseniz çok sevinirim
Bay3737
Site Üyesi
Mesajlar: 4
Kayıt: 20 Eyl 2019 23:24

Re: 2020 Yılında Kanunlaşacak Olan Denetimli Serbestlik Yasa Değişikliği Tasarısı Neler Getirecek?

Mesaj gönderen Bay3737 »

Benimde dosyam var muhtelemem 2021 kadar uzayacak üstelik suç tarihimde 2019 nasıl yansıyacak bu durum kafam çok karışık, kimse net bişey söyleyemiyor.
Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj