Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Kodlama Yapan Yerler ve Önemi

İnternet Siteleri, hukuk siteleri, hukuk programları ve yazılımları, UYAP, ticari hukuk sistemleri, internet, bilişim hukuku vs. teknoloji paylaşım platformu...
Cevapla
Editör
Onaylı Üye
Mesajlar: 8035
Kayıt: 19 Oca 2015 14:48

Kodlama Yapan Yerler ve Önemi

Mesaj gönderen Editör »

Kurumsal Yazılım Firmaları sayesinde insanların makinelere yaptıramayacağı hiçbir şey yok diyebiliriz. Özellikle teknolojik gelişmelerden faydalanılarak yeni geliştirilen kodlama dilleri sayesinde oldukça farklı alanlarda hizmet verilmekte ve bu sayede insanların iş yükü azaltılmaktadır. Bu çalışmalar sayesinde daha yaşanabilir bir dünya ve daha sağlıklı bir çevre oluşturma isteği giderek artış göstermektedir.

Kimler Kodlama Yapar?

Kodlama yapmak için herhangi bir şeye sahip olmak zorunluluğunuz yoktur. Bu alanda yetenekli olan herkes istediği şekilde kodlama yapabilir. Burada önemli olan ise kodlama yapılacak dilin oldukça iyi öğrenilmesi gerektiğidir. Kod yazmaktan hoşlanmayan bir kişinin bu alanda gelişmesi ve yazdığı kodlamaların başarılı olması sadece hayal ürünü olacaktır. Bununla birlikte bu işi sadece para kazanma anlamında değil aynı zamanda zevk alarak yapması sonucunda insanlık için birçok faydalı kodlamanın yapılması sağlanacaktır. 

Yine Kurumsal Yazılım Firmaları nda çalışan ve bu işi sadece para kazanmak için yapan kişilerinde varlığından bahsetmemiz gerekecektir. Bu alanda kodlama yazanlar, yazdıkları kodlamanın türüne göre bazı unvanlar almaktadır. Bu unvanlara sahip olmak için ayrıca bazı gerekliliklerin olduğunu da söylemeliyiz.

Mesela bir "webmaster" olarak unvan alabilmeniz için web sitenizi oluştururken ihtiyaç duyulan programlama dillerini ve sunucu sistemlerini temel düzeyde bilmeniz gerekir. Bunun haricinde kodlama yapan kişilerin unvanlarına değinecek olursak;
 • Geliştiriciler

  Mobil uygulama geliştiricileri

  Masaüstü yazılım geliştiricileri (Bilgisayar programcısı)

  Yazılım geliştiricileri

  Web geliştiricileri

  Programcılar

  Oyun geliştiricileri

  Donanım programcıları
gibi farklı şekilde unvanların varlığından bahsedebiliriz. Bunun gibi İnternet ortamında kullanılan onlarca unvanın varlığından da söz etmeliyiz fakat yukarıda sıraladığımız unvanlar Kurumsal Yazılım Şirketleri tarafından yapılan araştırma sonucunda en fazla kullanılanlar arasından seçilmiştir.

Kodlama Ne İşe Yarar?

Kodlama sayesinde normalde yapmamızın imkânsız olduğu şeylerin yapılabilmesi mümkündür. Kodlama sayesinde kendiniz için web sitesi yapabileceğiniz gibi aynı zamanda farklı kişilere de yaparak bu sayede maddi gelir elde edebilirsiniz. Kurumsal Yazılım Şirketleri kodlama alanında ileri seviyelerde olmanız durumunda ise oldukça iyi bir maddi gelir elde edebileceğiniz işlerin size verilmesini sağlayabilirsiniz. Kod yazmada uzman bir konumda olmanız durumunda ise makinelere istediğini tüm komutları vererek istediğiniz işin yapılmasını saplayabilirsiniz.


Cevapla