Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Perzisch tapijt

İnternet Siteleri, hukuk siteleri, hukuk programları ve yazılımları, UYAP, ticari hukuk sistemleri, internet, bilişim hukuku vs. teknoloji paylaşım platformu...
Cevapla
Editör
Kıdemli ***** Üye
Mesajlar: 8035
Kayıt: 19 Oca 2015 14:48

Perzisch tapijt

Mesaj gönderen Editör »

Perzisch tapijt , halıya benzeyen ama halı olmayan günümüzde de oldukça sık kullandığımız bir halı türüdür diyebiliriz. Eski çağlardan beri varlığını sürdüren kilim, özellikle İran, Kafkasya, Orta Asya ve Anadolu’da sıkça kullanılmaktadır.

Kilimler, yün veya kıl ile dokunur. Boyaması ise bitkisel boyalar ile yapılır. Çeşitli ebatları vardır. Her yerde kullanılabilir. Günümüzde de örneklerine rahatlıkla rastlayabilirsiniz. Halı kadar ağır ve büyük olmaması sebebiyle, temizliği ve kullanımı oldukça basittir. Türkler ise, kilim dokuma konusunda kendini oldukça geliştirmiştir. Ülkemizde üretiminin rahat ve kolay olması sebebiyle de Vintage vloerkleed fiyatları oldukça uygundur.

Yatay veya dik tezgahlarda dokuması gerçekleştirilir. Bu yüzden tersi düzü kolay ayırt edilemeyebilir. İp türleri çok kaliteli olmaması sebebiyle eski zamanlardan kalma kilim sayısı çok azdır. Günümüzde üretimi sürekli olarak devam etse de eski zamanlardakilerle birebir aynı değildir. Model olarak çeşitlilik ise çok fazladır. Günümüzde ise halılar popülerliğini Vintage vloerkleed bırakmıştır. Makinede yıkanabilir ve ince olmaları sebebiyle ev hanımlarının yeni tercihidir.

Dünyanın gelişmesi ile birlikte kilim kelimesi de evrilmiştir diyebiliriz. Eski zamanlarda olsa kilim denilince akılda tek bir çeşit model belirirdi. Şimdilerde ise modeller, renkler, dokuma çeşidi, ebatları, boyası, ip türü olsun her anlamda çeşitliliğini arttırmış bir modeldir. Bu sebeple de kullanıcılarının gözdesi olmayı başarmıştır. Kilimlerde desenler ve motifler ise oldukça önemlidir. Cicim, sumak, zili adı verilen teknikler sayesinde kilimlerin görünümü zenginleştirilir.

Kilim Dokuma Teknikleri
Cicim; üç iplikli bir dokuma tekniğidir. Türkiye’de de dokuması vardır. Ana maddesi yündür. Renkli bir yapısı vardır. Cicim tekniğiyle dokuma yapılırken başka tekniklerle de aralara süslemeler katılabilir.
Zili; Yüzü ve tersi farklı dokumadır. Genelde dikey olarak dokuması yapılır. Modellerde de motifler dikeydir. Yünden ve renkli iplikler sayesinde dokuması yapılır.
Sumak; Desenleri sarma usulü yapılır. Bu yüzden görüntüsü örme gibi gözükür. Atkıların çözgülere sarılmasıyla dokuması yapılır. Çeşitli renkler kullanılır.

Kilim dokuma teknikleri, Doğu ve Batı Anadolu’da yaygın olarak kullanılır. Orta Anadolu’da kuşaklar halinde çuval benzeri dokumalar da yapılmaktadır. Kilim isimleri gibi, dokuma ve kullanılan malzemeler de yöreden yöreye değişiklik göstermektedir.


Cevapla