Yeni İnfaz Yasası Değişikliği - İnfaz - Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplama Programı Nisan 2020 Güncellemesi Hk.

kararara.com sitesi duyuruları ve güncellemeleri ile forum duyurularının yer aldığı paylaşım platformu...
Kullanıcı avatarı
Admin
Site Yöneticisi
Meslek: Hukukçu
İletişim:

Yeni İnfaz Yasası Değişikliği - İnfaz - Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplama Programı Nisan 2020 Güncellemesi Hk.

Mesaj gönderen Admin »

Değerli kararara.com ailesi,

Hepinizin malumu olduğu ve merakla beklendiği üzere, 7242 Sayılı CEZA VE GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN İNFAZI HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN, alışık olduğumuz deyimle "infaz indirimi yasası, infaz affı, 3. Yargı Paketi, af yasası vs... isimlerle adlandırdığımız kanun" nihayet 14 Nisan 2020 tarihi itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulundan geçerek yasalaşmıştır. Kanun değişikliği ile infaz alanında önemli değişiklikler ve yenilikler getirilmiştir. Bunları Sayın Editör @IŞIKDEMİR "Yeni İnfaz Yasası Neler Getirdi?" başlığı altında çok güzel özetlemiştir.

Yine kanun teklifinin hazırlanma aşamasında ve komisyon görüşmeleri sırasında forumumuzda açılan İnfaz affı 2020 son dakika gelişmelerini burada paylaşalım başlığı altında benim de özellikle takip ettiğim ve konuyla ilgili oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm spesifik sorular ve görüşler paylaşılmıştır. Yeri gelmişken infaz hukuku forumlarımızda özellikle üyelerden gelen sorulara özveriyle cevap vererek çaba gösteren değerli üyemiz Sayın @Birbilen üstadımıza teşekkürlerimi sunmadan geçmek doğru olmazdı. Dolayısıyla bu başlığı özellikle en başından incelemeniz halinde yeni yasayla ilgili kafanıza takılan bir çok soru ve soruna cevap bulacağınızı düşünüyorum.

Forumumuzda geçtiğimiz aylarda açtığımız İnfaz Hukuku Makaleleri isimli alt forumda ise,
"Yeni İnfaz Paketinde Neler Var? Hangi Suçlar İnfaz İndirimi Dışında Kalacak?",
"Yarı Açık Ceza Evine, GİRDİ-ÇIKTI İşlemleri nasıl yapılıyor, bilgilendirme",
"2020 Yılında Kanunlaşacak Olan Denetimli Serbestlik Yasa Değişikliği Tasarısı Neler Getirecek?",
"Denetimli Serbestlik Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevapları" ve bunun gibi son derece faydalı ve güncel bilgiler içeren makaleler mevcuttur. Ben kendi adıma bu başlıklardan ve makalelerden çok faydalandım ve siz değerli üyelerimiz sayesinde faydalanmaya devam ediyorum. Umarım sizler için de öyle olur.

Tüm bu gelişmeler bağlamında konuyu da fazla dağıtmadan sitemizde daha önceden mevcut olan ve hepinizin takip ettiği ve bildiği "İnfaz - Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplama - 2020" adlı programımızı son yasa değişikliği çerçevesinde güncellediğimizi belirtmek isterim. Siz değerli üyelerimizden ricamız programı kontrol ederek varsa tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bu başlık altında bize iletmenizdir. Bu sayede programı daha da geliştirerek kusursuz hale getirecek bir çalışmayı hep birlikte tamamlayacağımıza içtenlikle inanıyorum.

Değerli kararara.com ailesine ve bizi takip eden herkese sitemize olan ilgi ve katkılarından ötürü teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

Kararara.com Site Admini

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

caneryıldız
Site Üyesi

Re: Yeni İnfaz Yasası Değişikliği - İnfaz - Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplama Programı Nisan 2020 Güncellemesi Hk.

Mesaj gönderen caneryıldız »

Aym ,kanun kapsamına alınmayan suçlari eşitlik ilkesi gereği kanun kapsamına alınması icin red edebilir mi?

Dalya
Site Üyesi

Re: Yeni İnfaz Yasası Değişikliği - İnfaz - Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplama Programı Nisan 2020 Güncellemesi Hk.

Mesaj gönderen Dalya »

Kolay gelsin yeni infaz kanunu uyuşturucu kullanıcılarına herhangi bir af getiriyormu yoksa satıcılara gelmediğini yazıyor gazeteler bilgi verirseniz sevinirim

selvimdeniz
Site Üyesi

Mesaj gönderen selvimdeniz »

merhabalar cok güzel ve aydınlatıcı bir program olmuş. fakat ..

"Sonuç ceza 3 yıl veya daha az süreli olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten yararlanır.

Sanığa verilen ceza 3 yıl veya daha az süreli olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliğinin 5. maddesi gereğince doğrudan açık ceza infaz kurumuna alınır. ""

burdan cıkarılacak sonuc denetim serbestlikten yararlanmak icin acıkta girdi cıktı mı yapmamız gerektigi acaba ? ileride bu programı kullanan arkadaslar acısındanda bu soru size sıkca yöneltilcegini düsündügümden şimdiden sormak istedim..

MARJİNAL
Site Üyesi

Mesaj gönderen MARJİNAL »

Merhabalar İnfaz yakmaya son diye bir madde eklediler 5 Aylık kesinleşen 2 inci suç ilk suç olan ceza 1 yıl 8 Aylık HAGB acıklayaçak Peki İkinci Suçun 2 Katı çeker şeklinde geçen İnfaz yakamaya son MADDESİNİ KAPSAR MI? LÜTFEN BİR CEVAP

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Emeğinize sağlık Admin üstadım. Çok teşekkürler.
Resim

quadro58
Kıdemli ** Üye

Mesaj gönderen quadro58 »

Üstadlarım 2016 da çıkan khk dan faydalandım dosyam şuan 1/2 şimdi kanunlaşan infaz indiriminden tekrar yararlanır mıyım? Yoksa sadece denetim süresi mi lehime olur?

Birde 31/12/2020 tarihinden sonra denetime ayrılmak için 6 ay yatma şartı geliyormuş benim suçlarım 2014 suç tarihi cezam istinafta 31/12/2020 den sonra gelirse 6 ay yatıp denetime çıkmam mı gerekecek yoksa lehime olan şekilde girdi çıktı mı olur yine

Kullanıcı avatarı
Admin
Site Yöneticisi
Meslek: Hukukçu
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

Değerli kararara.com ailesi tekrar merhaba,

Yukarıda da anlattığım üzere 7242 sayılı yeni infaz yasa değişikliği sonrasında İnfaz - Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplama Programımızı mümkün olan en kısa sürede ve hatasız olarak güncellemeye çalıştık. Lakin infaz sistemimizin hali hazırdaki karmaşıklığına bir de parçalı yasalarla eklenti yapıldıkça programı güncellemek de bir hayli zor oluyor...

Gece saatlerinde bitirdiğimiz program güncellemesini yayınladıktan çak sayıda kullanıcıdan geri bildirimler aldık. Bir kısım geri bildirimlerde yaptığımız çalışmalardan ötürü takdir edildik ve övgüler aldık. Bu vesileyle bize iyi dileklerini sunan değerli aile üyelerimize teşekkür ediyorum. Tabi bir kısım geri bildirimlerde ise infaz hesaplama programımızdaki eksikliklerden ve hatalardan dem vuruldu - ki haklı olanları da vardı, yersiz eleştirenler de...

Program güncellemesine gelecek olursak, İnfaz - Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplama Programı - 2020 de neler yeni ve ne gibi değişiklikler yaptık özetleyelim.

İlk olarak önceki sürümde malumunuz olduğu üzere suç tarihleri arasında tercih yapma seçeneği mevcutken, hem sadelik hem de kullanım kolaylığı gereği, tek bir suç tarihi kutucuğu koyduk ve suçun işlendiği tarihi girmeyi kullanıcıya bıraktık. Lakin suç tarihi programın çalışması açısından olmazsa olmaz bir kriter.

Bu arada yeri gelmişken Uyuşturucu ticareti ve Cinsel Suçlarda suç tarihini 28/6/2014 tarihinden önce olması durumunda koşullu salıverilme oranının 3/4 değil de 2/3 olacağına dair yasal düzenlemeyi kodlamaya dahil etmediğimizden ötürü çok sayıda hata geri bildirimi aldık ve gerekli düzeltmeyi an itibariyle yaptık.

Yine önceki sürümde hükümlünün yaşı kriteri sadece "15 den küçük" ve "15 den büyük" iken yeni değişiklik sisteminde 15 - 18 yaş aralığına da ayrı bir indirim düzenlemesi geldiğinden (cezaevinde geçirdikleri sürenin 1 günün 2 gün sayılması) "hükümlünün doğum tarihi" seçeneği getirerek yine kullanım kolaylığı ve sadeliği amaçladık.

Diğer taraftan aldığımız geri bildirimlerden bazılarında programın eksik kalan yanlarından bahsedildi ve bizden bu eksiklikleri gidermemiz istendi. Bunlar arasında "hafta sonları infaz, gece infaz kriterleri, 65 yaşından büyük hükümlüler, 70 ve 75 yaşından büyük hükümlüler kriterleri, doğum yapmış kadın hükümlülerle ilgili düzenlemeler vs modüller eklememiz istendi. Lakin bu eksikliklerin farkındayız ve elimizden geldiğince hatasız ve kapsamlı bir güncelleme çalışması içinde içinde olduğumuzu da bilmenizi isteriz.

Yine bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum ki, lütfen programda gördüğünüz hata, eksiklik ve olması gereken hususları bu başlık altında ya da müstakil kendi başlıklarınızda veya sitemizin iletişim formu vb diğer araçlarıyla bize iletiniz. Teşekkürlerinizi de iletebilirsiniz tabi ki :)

Saygılarımızla...

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Tekrar emeğinize sağlık Admin üstadım.
Resim

quadro58
Kıdemli ** Üye

Mesaj gönderen quadro58 »

Emeğinize sağlık üstadım kararara forumu iyiki var olan bir forum bilmediğim bir çok sorunun cevabını bu forumda aldım