Yeni İnfaz Yasası Değişikliği - İnfaz - Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplama Programı Nisan 2020 Güncellemesi Hk.

kararara.com sitesi duyuruları ve güncellemeleri ile forum duyurularının yer aldığı paylaşım platformu...
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Re: Yeni İnfaz Yasası Değişikliği - İnfaz - Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplama Programı Nisan 2020 Güncellemesi Hk.

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Kanunla ilgili her şey sitede mevcut. Arama butonunu kullanınız.

Resim

Asafasaf
Yeni Üye

Re: Yeni İnfaz Yasası Değişikliği - İnfaz - Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplama Programı Nisan 2020 Güncellemesi Hk.

Mesaj gönderen Asafasaf »

Selamın aleyküm öncelikle emeğinize sağlık hesaplama gerçekten de çok iyi.
Kasten yaralama dan dosyam var suç tarihi 2018
Maddeler 86/1, 86/3e, 87/1c
1/2 ve 3sene denetim den faydalana biliyormuyum?

Aiyasa
Yeni Üye

Mesaj gönderen Aiyasa »

Merhaba;

Mahkeme kararında 2. Kez tekerrür demiş ve buna göre infaza başlanmıştır. 1. Suç cezası 6 ay 2. Suç cezası 8 ay 3. Suç cezası 2 yıl 6 ay.

Şu aşamada toplam ceza 4 yıl bile yapmıyor.
Suçlar kaçakçılıktan kaynaklı.

İkinci kez mükerrer olması sebebiyle en son suç 2. Yıl 6 ay olması sebebiyle son düzenlemeye göre hepsini mi yatar yoksa , denetimli serbestlik 3 yıla çıkması sebebiyle tahliye edilebilir mi ?
Teşekkürler.

MARJİNAL
Site Üyesi

Mesaj gönderen MARJİNAL »

IŞIKDEMİR yazdı:
17 Nis 2020 23:36
Benim bahsettiğim kanun dün çıktı. Normaldir.
Merhabalar İnfaz yakmaya son diye bir madde eklediler 5 Aylık kesinleşen 2 inci suç ilk suç olan ceza 1 yıl 8 Aylık HAGB acıklayaçak Peki İkinci Suçun 2 Katı çeker şeklinde geçen İnfaz yakmaya son !!!!MADDESİNİ KAPSAR MI? LÜTFEN BİR CEVAP
Sizin bilginiz var mı ? bu konu hakkında

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör

Asafasaf yazdı:
18 Nis 2020 03:34
Selamın aleyküm öncelikle emeğinize sağlık hesaplama gerçekten de çok iyi.
Kasten yaralama dan dosyam var suç tarihi 2018
Maddeler 86/1, 86/3e, 87/1c
1/2 ve 3sene denetim den faydalana biliyormuyum?
Yararlanabilirsiniz.
Resim

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör

Aiyasa yazdı:
18 Nis 2020 05:56
Merhaba;

Mahkeme kararında 2. Kez tekerrür demiş ve buna göre infaza başlanmıştır. 1. Suç cezası 6 ay 2. Suç cezası 8 ay 3. Suç cezası 2 yıl 6 ay.

Şu aşamada toplam ceza 4 yıl bile yapmıyor.
Suçlar kaçakçılıktan kaynaklı.

İkinci kez mükerrer olması sebebiyle en son suç 2. Yıl 6 ay olması sebebiyle son düzenlemeye göre hepsini mi yatar yoksa , denetimli serbestlik 3 yıla çıkması sebebiyle tahliye edilebilir mi ?
Teşekkürler.
Suçların üçü de kaçakçılık nedeniyle ise kaçakçılık suçları yeni düzenleme kapsamındadır.
İkinci defa mükerrir olanlar 3 yıl denetimli serbestlik ve 1/2 koşullu salıverilme oranından muaf tutulmamıştır.
İkinci defa mükerrir olanlar yalnızca doğrudan açık cezaevine alınma şartlarını kaybetmişlerdir.
Resim

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör

MARJİNAL yazdı:
18 Nis 2020 14:24
IŞIKDEMİR yazdı:
17 Nis 2020 23:36
Benim bahsettiğim kanun dün çıktı. Normaldir.
Merhabalar İnfaz yakmaya son diye bir madde eklediler 5 Aylık kesinleşen 2 inci suç ilk suç olan ceza 1 yıl 8 Aylık HAGB acıklayaçak Peki İkinci Suçun 2 Katı çeker şeklinde geçen İnfaz yakmaya son !!!!MADDESİNİ KAPSAR MI? LÜTFEN BİR CEVAP
Sizin bilginiz var mı ? bu konu hakkında
viewtopic.php?f=21&t=631441
Resim

tsb01443
Yeni Üye

Mesaj gönderen tsb01443 »

Merhaba,
Yakınımın adi suçtan 8 yıl cezası var, suçun tarihi 2005 öncesinde. Sitenizin hesaplama aracından sorgulama yaptığımda 3 yıl denetimli serbestlik de düşüldüğünde 2 ay 13 gün yatarı olduğunu belirtiyor.
2005 öncesindeki infaz yasasının uygulama usulü hakkında bilgi verebilir misiniz? Kanuna baktığımda 1/2 olduğu yazıyor ve bunun üstüne ay başına 6 gün indirim belirtiyor.
Hesaplamanızda bu 6 günler dahil edilmiş sanırım. Bu günlerin dahil edilmesinin koşulu nedir? Direkt olarak baştan mı düşülüyor yoksa içeride bir süre yatılması mı gerekiyor?
İnternette çok bilgi kirliliği var ve 2005 öncesi olduğu için gerekli cevabı bulamadım. Bu yüzden sizlere sormak istedim.
Şimdiden teşekkürler, iyi günler.

Pişman kimse
Site Üyesi

Mesaj gönderen Pişman kimse »

2019 yılın kasım ayında uyuşturucu madde kullanmak suçundan 5 sene denetımlı aldım 1 gr esrar ıle yakalanmıştım sonra bu karar tarafıma teblığ edıldı 15 gunluk ıtıraz hakkı yolu verıldı tabı ıtırazı yonunde ışlem sağlamadım denetımlı serbestlık mudurluğu ıle görüşme yaptım bana adlıyedekı yetkılı departmanın işlem yaptıktan sonra tedavıye başlanmak uzere tekrar teblıgat geleceğını belırttıler ancak sonrasında her aradığımda hıçbır bılgı alamdım yaklaşık 2 ay oncesınde kadar adlı olgu olarak e-devlet dava dosysı sorgulama panelınde çıkan kayıt görütülenmıyor keza uyap sısteımınden de kontrol ettığımde herhangı bır bılgı mevcut değil sızce bu karar takıpsızlık ıle mı sonuçlanmıştır veya son donem ıçerısınde çıkan af bızler ıçınde mı geçerlı sıcılımde tek leke olarak lıtelendırdığım bu iğrenç suç mevcuttu bunun harıcınde daha önce hıcbır suç vukat vs karışmamıştım acıl bılgılendırmenızı önemle rıca edıyorum
Saygılar

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör

tsb01443 yazdı:
18 Nis 2020 17:07
Merhaba,
Yakınımın adi suçtan 8 yıl cezası var, suçun tarihi 2005 öncesinde. Sitenizin hesaplama aracından sorgulama yaptığımda 3 yıl denetimli serbestlik de düşüldüğünde 2 ay 13 gün yatarı olduğunu belirtiyor.
2005 öncesindeki infaz yasasının uygulama usulü hakkında bilgi verebilir misiniz? Kanuna baktığımda 1/2 olduğu yazıyor ve bunun üstüne ay başına 6 gün indirim belirtiyor.
Hesaplamanızda bu 6 günler dahil edilmiş sanırım. Bu günlerin dahil edilmesinin koşulu nedir? Direkt olarak baştan mı düşülüyor yoksa içeride bir süre yatılması mı gerekiyor?
İnternette çok bilgi kirliliği var ve 2005 öncesi olduğu için gerekli cevabı bulamadım. Bu yüzden sizlere sormak istedim.
Şimdiden teşekkürler, iyi günler.
1 Haziran 2005 tarihinden önce işlenen suçlara mülga 647 sayılı Ceza İnfaz Kanunu uygulanacaktır. Çünkü bu Kanun hükümlünün lehinedir. Burada ceza infazı, hükümlünün iyi halli olması kaydı ile hapis cezasının beşte ikisi olacaktır. Bu süreden de 6291 ve 6411 sayılı kanunlar uyarınca açık cezaevine ayrılma hakkının kazanılması ile birlikte bir yıl daha düşülerek, hükümlü kalan ceza süresini dışarıda denetimli serbestlik altında geçirecektir.

Hükümlü tarafından denetimli serbestlik sırasında başka suç işlediğinde, elbette kalan sürenin infazı yapılacaktır. Eski Kanun döneminde, terör suçlarından ve çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek veya bu örgütün üyesi olmak suçlarından mahkum olanların (amaç suçlar hariç) cezası ise, toplam cezanın dörtte üçü olarak cezaevinde infaz edilecektir. Bu süreden de, yine bir yıl düşülecektir.

Tüm bu hesaplarda, eski Kanun döneminde suç işleyenler bakımından 5275 sayılı yeni İnfaz Kanunu m.9, m.14 ve bu kurallar ile 6352 sayılı Kanunun geçici 3. maddesi uyarınca çıkarılan Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği'nin 6. maddesi gerekçe gösterilerek, hükümlünün cezaevinde kalacağı sürenin artırılması mümkün değildir. Ceza infaz rejimi hükümlerinin derhal yürürlüğe gireceği kabul edilmekle beraber, bu derhal yürürlüğe girme hükümlünün cezaevinde kalacağı süreyi artırmamalıdır.
Resim