Yeni İnfaz Yasası Değişikliği - İnfaz - Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplama Programı Nisan 2020 Güncellemesi Hk.

kararara.com sitesi duyuruları ve güncellemeleri ile forum duyurularının yer aldığı paylaşım platformu...
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Re: Yeni İnfaz Yasası Değişikliği - İnfaz - Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplama Programı Nisan 2020 Güncellemesi Hk.

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Pişman kimse yazdı:
18 Nis 2020 22:53
2019 yılın kasım ayında uyuşturucu madde kullanmak suçundan 5 sene denetımlı aldım 1 gr esrar ıle yakalanmıştım sonra bu karar tarafıma teblığ edıldı 15 gunluk ıtıraz hakkı yolu verıldı tabı ıtırazı yonunde ışlem sağlamadım denetımlı serbestlık mudurluğu ıle görüşme yaptım bana adlıyedekı yetkılı departmanın işlem yaptıktan sonra tedavıye başlanmak uzere tekrar teblıgat geleceğını belırttıler ancak sonrasında her aradığımda hıçbır bılgı alamdım yaklaşık 2 ay oncesınde kadar adlı olgu olarak e-devlet dava dosysı sorgulama panelınde çıkan kayıt görütülenmıyor keza uyap sısteımınden de kontrol ettığımde herhangı bır bılgı mevcut değil sızce bu karar takıpsızlık ıle mı sonuçlanmıştır veya son donem ıçerısınde çıkan af bızler ıçınde mı geçerlı sıcılımde tek leke olarak lıtelendırdığım bu iğrenç suç mevcuttu bunun harıcınde daha önce hıcbır suç vukat vs karışmamıştım acıl bılgılendırmenızı önemle rıca edıyorum
Saygılar
Son dönem içerisinde af çıkmamıştır. Tebligatlar da koronavirüsü nedeniyle 4 Mayıs'a kadar durdurulmuştur.

Resim

tsb01443
Yeni Üye

Re: Yeni İnfaz Yasası Değişikliği - İnfaz - Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplama Programı Nisan 2020 Güncellemesi Hk.

Mesaj gönderen tsb01443 »

IŞIKDEMİR yazdı:
19 Nis 2020 01:15
tsb01443 yazdı:
18 Nis 2020 17:07
Merhaba,
Yakınımın adi suçtan 8 yıl cezası var, suçun tarihi 2005 öncesinde. Sitenizin hesaplama aracından sorgulama yaptığımda 3 yıl denetimli serbestlik de düşüldüğünde 2 ay 13 gün yatarı olduğunu belirtiyor.
2005 öncesindeki infaz yasasının uygulama usulü hakkında bilgi verebilir misiniz? Kanuna baktığımda 1/2 olduğu yazıyor ve bunun üstüne ay başına 6 gün indirim belirtiyor.
Hesaplamanızda bu 6 günler dahil edilmiş sanırım. Bu günlerin dahil edilmesinin koşulu nedir? Direkt olarak baştan mı düşülüyor yoksa içeride bir süre yatılması mı gerekiyor?
İnternette çok bilgi kirliliği var ve 2005 öncesi olduğu için gerekli cevabı bulamadım. Bu yüzden sizlere sormak istedim.
Şimdiden teşekkürler, iyi günler.
1 Haziran 2005 tarihinden önce işlenen suçlara mülga 647 sayılı Ceza İnfaz Kanunu uygulanacaktır. Çünkü bu Kanun hükümlünün lehinedir. Burada ceza infazı, hükümlünün iyi halli olması kaydı ile hapis cezasının beşte ikisi olacaktır. Bu süreden de 6291 ve 6411 sayılı kanunlar uyarınca açık cezaevine ayrılma hakkının kazanılması ile birlikte bir yıl daha düşülerek, hükümlü kalan ceza süresini dışarıda denetimli serbestlik altında geçirecektir.

Hükümlü tarafından denetimli serbestlik sırasında başka suç işlediğinde, elbette kalan sürenin infazı yapılacaktır. Eski Kanun döneminde, terör suçlarından ve çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek veya bu örgütün üyesi olmak suçlarından mahkum olanların (amaç suçlar hariç) cezası ise, toplam cezanın dörtte üçü olarak cezaevinde infaz edilecektir. Bu süreden de, yine bir yıl düşülecektir.

Tüm bu hesaplarda, eski Kanun döneminde suç işleyenler bakımından 5275 sayılı yeni İnfaz Kanunu m.9, m.14 ve bu kurallar ile 6352 sayılı Kanunun geçici 3. maddesi uyarınca çıkarılan Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği'nin 6. maddesi gerekçe gösterilerek, hükümlünün cezaevinde kalacağı sürenin artırılması mümkün değildir. Ceza infaz rejimi hükümlerinin derhal yürürlüğe gireceği kabul edilmekle beraber, bu derhal yürürlüğe girme hükümlünün cezaevinde kalacağı süreyi artırmamalıdır.
Merhaba cevabınız için teşekkürler, anladığım kadarıyla 2005 öncesi kanunun 2/5 oranı ve üstüne yeni çıkan kanunun 3 yıl denetimli serbestliği uygulanıyor öyle değil mi?

mistyimage
Site Üyesi

Mesaj gönderen mistyimage »

Selamlar. üst soya karşı yaralama 3 sene ds. den yararlanamıyor ama 1/2 koşullu salıverilmeden yararlanıyor. ancak sitede 3/2 den hesaplama yapılıyor. Ben mi birşey kaçırıyorum?

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör

1/2'den hesaplıyor.
Resim

Birbilen
Onaylı Üye

Mesaj gönderen Birbilen »

Sayın admin asıl ben teşekkür ederim değerli çalışmaların için
Bir bilene sor...
Bağımlılığı bırakın! Damarlarınızdaki asil Türk kanını kirletmeyin...

mistyimage
Site Üyesi

Mesaj gönderen mistyimage »

IŞIKDEMİR yazdı:
20 Nis 2020 16:47
1/2'den hesaplıyor.
evet teşekkürler

Artemis10
Kıdemli ** Üye

Mesaj gönderen Artemis10 »

quadro58 yazdı:
15 Nis 2020 14:16
Üstadlarım 2016 da çıkan khk dan faydalandım dosyam şuan 1/2 şimdi kanunlaşan infaz indiriminden tekrar yararlanır mıyım? Yoksa sadece denetim süresi mi lehime olur?

Birde 31/12/2020 tarihinden sonra denetime ayrılmak için 6 ay yatma şartı geliyormuş benim suçlarım 2014 suç tarihi cezam istinafta 31/12/2020 den sonra gelirse 6 ay yatıp denetime çıkmam mı gerekecek yoksa lehime olan şekilde girdi çıktı mı olur yine
Değerli Yönetici ve bilen Arkadaşlarım, Bu arkadaşımızın sorusu benide yakından ilgilendiriyor, 31/12/2020 den sonra 6 ay yatmak mı zorundayız benım dosyamda suan ıstınafta ama suc tarıhı 2018

Artemis10
Kıdemli ** Üye

Mesaj gönderen Artemis10 »

Yukarıdaki her iki düzenleme 30.03.2020 tarihinden önce işlenen suçlar açısından uygulanacaktır. 30.03.2020 tarihinden sonra işlenen suçlarda yukarıda açıkladığımız düzenleme değil, 5275 sayılı 105/A maddesinde yer alan infaz düzenlemesi geçerli olacaktır. Hemen belirtmek gerekir ki, suçun 30.03.2020 tarihinden önce işlenmiş olması yeterlidir, mahkumiyet daha sonraki bir tarihte gerçekleşse bile, hükümlü Geçici 6. maddedeki denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme hükümlerinden yararlanabilecektir.

Bu maddede soylendıgı gıbı sanırım sucun ıslenıs tarıhı 30.03.2020 den once ıse ıstınaf sonucu daha sonra acıklansada acık cezaevınde 6 ay kalma gıbı bı sart olmayacak degılmı

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör

Artemis10 yazdı:
22 Nis 2020 18:24
Yukarıdaki her iki düzenleme 30.03.2020 tarihinden önce işlenen suçlar açısından uygulanacaktır. 30.03.2020 tarihinden sonra işlenen suçlarda yukarıda açıkladığımız düzenleme değil, 5275 sayılı 105/A maddesinde yer alan infaz düzenlemesi geçerli olacaktır. Hemen belirtmek gerekir ki, suçun 30.03.2020 tarihinden önce işlenmiş olması yeterlidir, mahkumiyet daha sonraki bir tarihte gerçekleşse bile, hükümlü Geçici 6. maddedeki denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme hükümlerinden yararlanabilecektir.

Bu maddede soylendıgı gıbı sanırım sucun ıslenıs tarıhı 30.03.2020 den once ıse ıstınaf sonucu daha sonra acıklansada acık cezaevınde 6 ay kalma gıbı bı sart olmayacak degılmı
Olmayacak.
Resim