Forum ana sayfa İÇTİHAT PAYLAŞIM FORUMLARI Yargıtay Kararları Yargıtay Ceza Daireleri Kararları KREDİ KARTI SAHİBİNİN HABERİ OLMADAN KARTININ KONTÖR ALIMINDA KULLANILMASI

KREDİ KARTI SAHİBİNİN HABERİ OLMADAN KARTININ KONTÖR ALIMINDA KULLANILMASI


teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Mesajlar: 21587


T.C.
YARGITAY
8. CEZA DAİRESİ
ESAS NO: 2017/7546
KARAR NO: 2018/2246
KARAR TARİHİ: 01.03.2018


>>KREDİ KARTI SAHİBİNİN HABERİ OLMADAN,KREDİ KARTININ KONTÖR ALIMINDA KULLANILMASI – KONTÖR YÜKLENEN HAT SAHİPLERİNİN ARAŞTIRILMASI GEREKTİĞİ.

Gereği görüşülüp düşünüldü:
Katılanın bilgisi dışında kredi kartı bilgileri kullanılmak suretiyle sanığın sahibi olduğu internet sitesinden kontör alımı yapıldığından bahisle açılan davada; sanığın sahibi olduğu siteden alışveriş yapılabilmesi için üye olmak gerekip alışveriş etmek isteyenlerin belirlediği kullanıcı adı, cep telefon numarası ve mail adresi ile kayıt yapıldığı, alışveriş sırasında da ödeme kısmına gelindiğinde siteye kayıtlı cep telefon numarasına onay kodu gönderildiği ve bunun yazılmasıyla işlemin tamamlandığı, işlemler sırasında kredi kartının bağlı olduğu banka ile irtibat sağlanmadığı için kart sahibinin haberi olmadığı anlaşılmaktadır.

Sanığın yargılama sırasında dilekçe ile ibraz ettiği kontör yüklenen cep telefon numaralarının hat sahipleri mahkemece belirlenmiş ancak bu kişilerin ve siteye üye olma aşamasında kaydedilen cep telefon numarasının (…) hat sahibi gözüken …’nın bilgilerine başvurulmamış ve mail adresinin de kim tarafından oluşturulup suç tarihinde kimin kullanımında olduğu bağlı olduğu şirketten sorulmamıştır.

Yukarıda açıklanan eksiklikler giderilip sanıkla bağlantıları olup olmadığı kesin olarak saptanması, gerektiğinde abone sözleşmeleri getirtilip üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılarak sonucuna göre hukuki durumun tayin ve takdiri gerekirken eksik incelemeye dayanarak yazılı şekilde hüküm kurulması,

Yasaya aykırı, katılanın temyiz itirazı bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebepten dolayı 5320 sayılı Yasanın 8/1. maddesi uyarınca uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK’un 321. maddesi gereğince BOZULMASINA, 01.03.2018 gününde oybirliğiyle karar verildi.

HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

Dön Yargıtay Ceza Daireleri Kararları