ÇEKTE ŞİRKET TEMSİLCİSİ İMZASI DIŞINDA İMZA BULUNMASI , AVAL

Cevapla
Kullanıcı avatarı
kararara.com
Site Yöneticisi
Mesajlar: 544105
Kayıt: 24 Şub 2012 14:16
Meslek: Site Yöneticisi
Konum: Ankara
İletişim:

ÇEKTE ŞİRKET TEMSİLCİSİ İMZASI DIŞINDA İMZA BULUNMASI , AVAL

Mesaj gönderen kararara.com »

YARGITAY 19. Hukuk Dairesi
ESAS NO : 2012/13606
KARAR NO : 2013/1004

Taraflar arasındaki itirazın iptali davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı vekilince temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü.

Davacı vekili; müvekkilinin dava dışı asıl borçlu ... Sigorta Aracılık Sig.Hiz.Ltd.Şti.'ne ve bu şirketin münferiden yetkilisi ve müteselsil kefili olan davalı borçluya 20.000,00 TL nakit para verdiğini ve bunun karşılığında iki adet bono aldığını, vadesinde ödenmeyen bonolar nedeniyle dava dışı asıl borçlu şirket hakkında kambiyo senetlerine özgü icra takibi yaptığını ancak alacağını tahsil edemediğini, bunun üzerine yine bu bonolara dayanılarak davalı hakkında ilamsız icra takibi yapıldığını, ancak davalının borca itiraz ettiğini belirterek itirazın iptaline ve icra inkar tazminatına hükmedilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalıya usulüne uygun olarak tebligat yapılmasına rağmen davaya cevap vermemiştir.

Mahkemece toplanan delillere göre; her iki senette de borçlunun ... Sigorta Aracılık Hiz.Ltd.Şti.olduğu, şirket ortağı ve müdürü olan davalının senetlerde borçlu olmadığı gibi müteselsil kefil olarak adının ve imzasının da bulunmadığı, anılan şirketi temsile yetkili olarak senedi imzalamasının şahsi sorumluluğunu doğurmayacağı gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiş, hüküm davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Dava konusu senetler 15.01.2010 ve 15.02.2010 vade tarihli olup 23.11.2010 tarihinde davalı aleyhine ilamsız icra takibine konu edilmiştir. Dava konusu senetlerde keşideci dava dışı ... Ltd. Şti.'yi temsilen bir imza bulunduğu gibi ayrıca bir imza daha atılmıştır. Keşideci limited şirketi olduğuna göre senet üzerine atılan diğer imza aval veren anlamına gelir. Mahkemece diğer imzanın aval imzası olduğu gözetilip sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması isabetsiz olup, bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ: Yukarıda açıklanan nedenlerle hükmün BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine, 21.01.2013 gününde oybirliğiyle karar verildi.


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj