Gecikmiş itiraz

Sözleşme, Alım Satım, Bağış, Kefalet, Vekalet, Tazminat Davaları, Kusur Sorumluluğu, Sebepsiz Zenginleşme, Haksız Fiil, Faiz, Temerrüt Faizi, Gecikme Faizi, Zamanaşımı...
Lojawa88
Kıdemli (*) Üye

Gecikmiş itiraz

Mesaj gönderen Lojawa88 » 13 Mar 2019 16:53

Merhaba,18 yaşından küçükken imzalamış olduğum ve tanzim tarihinde reşit olmadığım bir senetten ötürü hakkımda icra takibi başlatılmıştı.Bu forumdan aldığım bilgiler doğrultusunda işbu icra takibine uyap aracılığıyla e-imzalı vaziyette itiraz dilekçesi gönderdim ve iptal gerekçesi olarak ilgili Türk Medeni Kanunu maddelerini gösterdim.Bugün kontrol ettiğimde icra dairesi müdürü itirazımı reddetmiş.Gerekçe olarak takibe 5 gün içinde itiraz etmediğimi göstermiş.Ancak reşit olmayanlara icra takibi yapıldığında süresiz şikayet ile takibin düşmesi gerekmez mi?Senedin takibe konuş tarihinde bile 18 yaşından Küçüğüm.Bu konuda icra hukuk mahkemesine dava mı açmalıyım?Dava açarken "icra takibine gecikmiş itiraz"olarak mı açmalıyım?Şu an takibin yapıldığı icra dairesi ile aynı şehirde değilim.Bulunduğum şehirdeki icra hukuk mahkemesine başvuru bilir miyim?Değerli cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör

Re: Gecikmiş itiraz

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 14 Mar 2019 00:07

Süresiz şikayete tabi olduğu konusunda tereddüt yoktur. Ancak şikayet veya itiraz icra dairesine değil icra mahkemesine yapılmalıdır.
Resim

Lojawa88
Kıdemli (*) Üye

Mesaj gönderen Lojawa88 » 14 Mar 2019 00:43

Üstadım peki icra hukuk mahkemesine takibin taliki veya iptali şeklinde diyerek mi açılmalı?Bir de illa icra dosyasının bulunduğu ilden mi dava açılabilir?

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 14 Mar 2019 13:29

Resim