Alacaklıdan Mal Kaçırma Hakkında...

Sözleşme, Alım Satım, Bağış, Kefalet, Vekalet, Tazminat Davaları, Kusur Sorumluluğu, Sebepsiz Zenginleşme, Haksız Fiil, Faiz, Temerrüt Faizi, Gecikme Faizi, Zamanaşımı...
Murat5252
Site Üyesi

Alacaklıdan Mal Kaçırma Hakkında...

Mesaj gönderen Murat5252 » 01 Ara 2019 20:29

Özet Bilgilendirme :

Yaklaşık 10 yıldır devam eden bir davada ;

Şirketim adına Bir Şahıstan EURO olarak faiz ile para almıştım. Şirket antetli kağıdına alınan borçla ilgili bir sözleşme yaptık Sözleşmede Para miktarı, Senelik %8 faiz, 2 sene vade sonrası geri ödenecek tutarlar yazıldı ve Parayı veren ALACAKLI; Şirket Kaşesi üstüne Ben ve Bir arkadaşım imzalaştık.

Para vadesi dolduğunda parayı nakten ödeyemediğimizden değeri mukabilinde bir arsa verdik.

Aynı sözleşmeyi ALACAKLI kişi İbra Etti."Herhangi bir Alacağım Kalmamıştır" ibaresi ile imzaladı ve szleşmeyi fesh ettik..

Aradan geçen 3-4 ay sonrasında emlak sektöründe yaşanan kriz v.s. ile aldığı arsa fiyatı düştü.

ALACAKLI bu durum üzerine alacak davası açtı ve 10 yıldır süren davada Mahkeme İbrayı kabul etmedi, arsayı belli bir fiyata saydı ve kalan rakamı EURO üzerinden ve 10 yıllık %8 faizi ile BANA, ŞİRKETE ve Sözleşmedeki Diğer imza sahibine yönelik bizleri borçlandırdı...

Gerekçeli karar henüz yazılmadı.. Davayı Bir üst mahkemeye ve o da yetersiz olursa Yargutaya götürmeyi düşünüyoruz. Çünkü bu 10 yıllık süre içerisinde defalarca mahkeme hayetleri değişti, ve kararı veren son hakimin dosyayı tam anlamadığını düşünüyoruz..Bu beklenti ile kararın bozulması ve lehimize dönme ihtimalini yüksek görüyoruz..

ŞİMDİ BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİKLERİM ŞUNLAR:..

- Şirket 3 sene önce tasviye edildi. Tasviye mamuru da bendim. Şirketin ve şahsımın üstüne herhangi bir mal varlığı yok.
- Diğer arkaşadın adına 6 parça tapu kaydı var. Borcu karşılamaya yetmez ama arkadaşın bütün varlığı bu mallar.

1- Üzerine olan malları elinden çıkardığı takdirde herhangi bir cezai sorumluluğu var mı ? Hapisle yargılanma söz konusu olur mu?
2- Satıştan elde edilen parayı önceki borçlarıma verdim diyebilir mi ?
3- Üzerindeki mallarla ilgili geriye dönük olarak kaç senelik bir sorumluluğu var. Örneğin 4-5 sene önce yaptığı satışlardan da sorumlu olur mu ?
4- Ucuz pahalı demeden elindeki malları gerçekten sattığı takdirde alıcılar yönünden herhangi bir sıkıntı olur mu ?
5- Zaten itiraz sonucu açılacak yeni davanın harcı bile bir sürü rakam tutuyor.. Satıştan elde ettiği para ile mahkeme masraflarını ödedim, yeni davaya harcadım ve önceki borçlarıma dağıttım v.s. diyebilir mi ?. Bu savunma sizce yeterli olur mu?

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Re: Alacaklıdan Mal Kaçırma Hakkında...

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 01 Ara 2019 23:05

İcra ve İflas Kanunu - Madde 331: Haciz yolu ile takip talebinden sonra veya bu talepten önceki iki yıl içinde borçlu; alacaklısını zarara sokmak maksadıyla, mallarını veya bunlardan bir kısmını mülkünden çıkararak, telef ederek veya kıymetten düşürerek hakiki surette yahut gizleyerek muvazaa yoluyla başkasının uhdesine geçirerek veya asıl olmayan borçlar ikrar ederek mevcudunu suni surette eksiltirse, aleyhine aciz belgesi aldığını veya alacaklı alacağını alamadığını ispat ettiği takdirde, altı aydan üç yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

İcra ve İflas Kanunu - Madde 280: Malvarlığı borçlarına yetmeyen bir borçlunun, alacaklılarına zarar verme kastıyla yaptığı tüm işlemler, borçlunun içinde bulunduğu mali durumun ve zarar verme kastının, işlemin diğer tarafınca bilindiği veya bilinmesini gerektiren açık emarelerin bulunduğu hallerde iptal edilebilir. Şu kadar ki, işlemin gerçekleştiği tarihten itibaren beş yıl içinde borçlu aleyhine haciz veya iflas yoluyla takipte bulunulmuş olmalıdır.
Resim

Murat5252
Site Üyesi

Mesaj gönderen Murat5252 » 02 Ara 2019 10:13

Teşekkür ederim. Bu ceza yöntemi pratikte uygulanıyor mu ?.

Tanıdığım birkaç esnafın başına bu tarz işler geldi, ellerindeki malı çıkardılar.. Hatta bir tanesinin yaptığı satışın birisi hileli olduğu için iptal edildi. Ama hiçbirisi hapisle cezalandırılmadı.?

Murat5252
Site Üyesi

Mesaj gönderen Murat5252 » 02 Ara 2019 10:48

Teşşekürler cevap için..

Pratikte bu ceza uygulanıyor mu ?.. Tanıdığım pek çok esnafın bu şekilde mal kaçardığını biliyorum... Hatta bazılarının tapu devirleri iptal oldu ama hiç birisi ceza almadı..?

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 04 Ara 2019 15:39

Uygulamada cezanın infazı azalmış durumda ama ne zaman ne olacağı belli olmuyor malesef.
Resim