Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Borçlar Hukuku İSTİRDAT DAVASINDA YASAL FAİZ

İSTİRDAT DAVASINDA YASAL FAİZ

Sözleşme, Alım Satım, Bağış, Kefalet, Vekalet, Tazminat Davaları, Kusur Sorumluluğu, Sebepsiz Zenginleşme, Haksız Fiil, Faiz, Temerrüt Faizi, Gecikme Faizi, Zamanaşımı...

EMEKLİ Site Üyesi

Merhaba. Sulh Hukuk Mahkemesine ticari alımdan kaynaklanan İstirdat Davası Açmıştım.Dava dilekçemde yasal faizden bahsetmedim. Bu davalarda yasal faiz mecburen hesaplanır mı? Yoksa, yasal faiz için, şimdi Mahkemeye dilekçe verebilir miyim? Teşekkür ederim.

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (**) Üye

MERHABA,

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 26. maddesi uyarınca hakim, tarafların talep sonuçlarıyla bağlıdır; ondan fazlasına veya başka bir şeye karar veremez. Lakin duruma göre, talep sonucundan daha azına karar verebilir.

Her ne kadar hakimin, tarafların talebiyle bağlı olmadığına ilişkin kanun hükümleri saklı ise de söz konusu somut olayda dava dilekçesinde faiz talep edilmesi gerekmekte idi. Buna karşın, faiz talep edilmemiş olması, faiz alacağının ayrı bir dava ile istenmesine engel oluşturmaz.

Diğer bir anlatımla; dava dilekçesinde faiz istenmesi unutulmuşsa, ıslahla dahi olsa faiz istenemez. Bunun için, (o güne kadar birikmiş faiz hesaplanıp harcı yatırılarak) ayrı bir dava açılmalıdır. Eğer asıl dava devam ederken faiz davası açılırsa, ana dava ile birleştirilmesi istenir. Asıl dava sonuçlanmış ve temyiz de edilmeyip kesinleşmişse, o zaman faiz davası bağımsız olarak sürdürülür.

SAYGILAR..
Ben sizin işlerinize ve başlarınıza gelecek zararlara karşı avukatınız değilim.
Görevim sizleri zorla savunmak ve inanmanızı zorla sağlamak değildir.
Benim üzerimdeki vazife sizlere görüş bildirmekten ibarettir.

• POPULER KONULAR

Dön Borçlar Hukuku