Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku İş Sözleşmesi Fesih Olmadan Tazminat Davaları

İş Sözleşmesi Fesih Olmadan Tazminat Davaları

İşveren, İşyeri, İşçi, Taşeron, Müteahhit, Kıdem ve İhbar Tazminatı, İş Akdi, Ücret, İşe İade Davaları, Sendikalar, İş Güvenliği Hukuku, Sosyal Sigortalar, Toplu İş Sözleşmeleri...

shadow3 Site Üyesi

Merhabalar sanayi de iş yerimiz var. İşletme babamın üzerine kendisi bir sebeple 2 yıl önce tutuklandı. Bu elemanımız babam tutuklandıktan 4 ay daha çalıştı. Sonra dedem(vekaleti yok) tarafından muhasebeciye bildirilerek çıkışı verildi. Elemanımız da yakın bir zamanda kıdem,ihbar,yıllık izin falan ne varsa bunlarla alakalı tazminat davası açtı babam tarafından iş sözleşmesinin feshi yapıldığını iddia ederek. Eleman yaklaşık 6,5 7 yıldır çalıştı. Çalışan olarak zaten bir bu eleman bide babam vardı. Neticede babam iş yerinden kovma v.b birşey yapmadı Zaten yapamazdı. Tutuklandığı için böyle durum oldu. Sizce dava sonucu ne olabilir?

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

shadow3 yazdı:
Merhabalar sanayi de iş yerimiz var. İşletme babamın üzerine kendisi bir sebeple 2 yıl önce tutuklandı. Bu elemanımız babam tutuklandıktan 4 ay daha çalıştı. Sonra dedem(vekaleti yok) tarafından muhasebeciye bildirilerek çıkışı verildi. Elemanımız da yakın bir zamanda kıdem,ihbar,yıllık izin falan ne varsa bunlarla alakalı tazminat davası açtı babam tarafından iş sözleşmesinin feshi yapıldığını iddia ederek. Eleman yaklaşık 6,5 7 yıldır çalıştı. Çalışan olarak zaten bir bu eleman bide babam vardı. Neticede babam iş yerinden kovma v.b birşey yapmadı Zaten yapamazdı. Tutuklandığı için böyle durum oldu. Sizce dava sonucu ne olabilir?

Babanız esnaf olduğu için bu durum iş kanununa göre değerlendirilmez. Borçlar kanunu gereğince değerlendirilmeye alınacağı kanaatindeyim.

İşçi kendisi istifa ederek gitmiş ise bir hakkı olacağını sanmıyorum.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

shadow3 Site Üyesi

teoman yazdı:

Babanız esnaf olduğu için bu durum iş kanununa göre değerlendirilmez. Borçlar kanunu gereğince değerlendirilmeye alınacağı kanaatindeyim.

Merhaba cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Aklıma takılan bir durumdu söylediğiniz. Babamın sanayide ki işyerinde imalat ve tamir yapılıyordu. Torna,kaynak v.b makineler var. Sanayi ve ticaret odası üyesi yıllardan beri böyle babamdan öncede. Gerçek usulde yani defterli vergiye tabii. Esnaf ve zanaatkarlar iş kollarına baktığımda ordakileri tutuyor. Zaten babamın ustalık belgesi falanda var. Esnaf statüsüne girer mi nasıl olur, borçlar kanuna dahil mi oluruz bilemedim. Sizce ayrıntılı yazdım nasıl olur? Saygılar.

Güntülü Kullanıcı avatarı
Moderatör

shadow3 yazdı:
teoman yazdı:

Merhaba cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Aklıma takılan bir durumdu söylediğiniz. Babamın sanayide ki iş yerinde imalat ve tamir yapılıyordu. Torna,kaynak v.b makineler var. Sanayi ve ticaret odası üyesi yıllardan beri böyle babamdan öncede. Gerçek usulde yani defterli vergiye tabii. Esnaf ve zanaatkarlar iş kollarına baktığımda ordakileri tutuyor. Zaten babamın ustalık belgesi falanda var. Esnaf statüsüne girer mi nasıl olur, borçlar kanuna dahil mi oluruz bilemedim. Sizce ayrıntılı yazdım nasıl olur? Saygılar.

Teoman beyinde belirtiği gibi tahminim Babanızın Esnaf statüsünde olacağını düşünüyorum.
www.kararara.com

shadow3 Site Üyesi

Merhabalar Esnaf ve Sanatkarlar iş kollarına dahil olması,imalat yapılması ve ustalık belgesi olması, aynı zamanda Sanayi ve Ticaret Odası üyesi olması İş Kanunu kapsamına sokmaz bizi değil mi? Halen kafamı karıştırıyor. Karıştırma sebebi Sanayi ve Ticaret Odası üyesi olması.

• POPULER KONULAR

Dön İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku