Bakaya kaldığım için tazminatsız işten atıldım

İşveren, İşyeri, İşçi, Taşeron, Müteahhit, Kıdem ve İhbar Tazminatı, İş Akdi, Ücret, İşe İade Davaları, Sendikalar, İş Güvenliği Hukuku, Sosyal Sigortalar, Toplu İş Sözleşmeleri...
Cevapla
Ozhan
Yeni Üye
Mesajlar: 2
Kayıt: 02 Ara 2019 23:20

Bakaya kaldığım için tazminatsız işten atıldım

Mesaj gönderen Ozhan »

Bu sitede çok araştırma yaptım ama bulamadım yardımınız bekliyorum. 2018 yılında iş yerime bakaya kaldığım için tsk dan tebligat geldi,üniversite son sınıf öğrencisiydim yaşımdan dolayı erteleme şansım yoktu ve tek dersim kalmıştı o dersimide geçip kısa dönem askerlik yapmak istiyordum.iş yerim beni iş hukukunun 17.ci maddesine göre değil 25/2 maddesinden tazminatsız işten uzaklastırdı.Bana göre haksız fesih yapmıştı emirlere uymak elbet herkesin görevi ama çalışanın hakkını yemek başka bir konu diyerek dava yoluna gittim 1 ay önce sonuçlandı ve davamın reddine karar verildi.Bu konuya ait bir yargıtay kararı bulabilir miyim itiraz dosyama ekleyebileceğim yardımlarınızı bekliyorumabdulalim
Editör
Mesajlar: 263
Kayıt: 04 Mar 2012 08:46
Meslek: hukukçu

Re: Bakaya kaldığım için tazminatsız işten atıldım

Mesaj gönderen abdulalim »

Haklı fesih 25/2-a göremi yapıldıda mahkeme red kararı verdi?

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Mesajlar: 23355
Kayıt: 29 Tem 2012 17:08
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Re: Bakaya kaldığım için tazminatsız işten atıldım

Mesaj gönderen teoman »

Ozhan yazdı:
02 Ara 2019 23:43
Bu sitede çok araştırma yaptım ama bulamadım yardımınız bekliyorum. 2018 yılında iş yerime bakaya kaldığım için tsk dan tebligat geldi,üniversite son sınıf öğrencisiydim yaşımdan dolayı erteleme şansım yoktu ve tek dersim kalmıştı o dersimide geçip kısa dönem askerlik yapmak istiyordum.iş yerim beni iş hukukunun 17.ci maddesine göre değil 25/2 maddesinden tazminatsız işten uzaklastırdı.Bana göre haksız fesih yapmıştı emirlere uymak elbet herkesin görevi ama çalışanın hakkını yemek başka bir konu diyerek dava yoluna gittim 1 ay önce sonuçlandı ve davamın reddine karar verildi.Bu konuya ait bir yargıtay kararı bulabilir miyim itiraz dosyama ekleyebileceğim yardımlarınızı bekliyorum


1111 sayılı Askerlik Kanununun 93üncü maddesinde göre; yoklama kaçaklarını, saklıları ve bakayaları bilerek resmi ya da özel hizmetine alanlar Askeri Ceza Kanununa göre cezalandırılmaktadır. 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 75inci maddesine göre de; kaçakları, izinsizleri, bakayayı, yoklama kaçaklarını bilerek özel ve resmi hizmete alanlar veya gizleyenler ve hükumetten yapılacak tebligat üzerine özel işlerinden çıkarmayanlar barışta 3 aydan 1 yıla ve tekerrüründe 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaktadır.


Yoklama kaçağını ya da bakayayı bilerek çalıştıranlar suçlu

Buradaki en önemli ayrıntı, ceza için bu işçileri bilerek çalıştırma şartının aranmasıdır.

“Sanığın sahibi ve sorumlu müdürü olduğu iş yerinde çalışan …’in, 2003 yılı Nisan, Ağustos ve Aralık dönemlerinde askere gitmeyerek bakaya kalması üzerine, adı geçenin işvereni konumunda olan sanığa, …. Askerlik Şubesi Başkanlığı’nca gönderilen 23.12.2003 tarihli resmi yazıda, iş yerinde çalışan …’in silah altına alınmasının sağlanması için iş yeriyle ilgili ilişiğinin kesilmesinin istenildiği ve sanığın bu yazıdan haberdar olduğu halde, adı geçen asker kaçağı işçiyi işten çıkarmamakla 1632 sayılı Yasa’nın 75 inci maddesine muhalefet ettiği gözetilerek, oluşan suçtan sanığın mahkumiyetine karar verilmesi gerekirken…” (7 Ceza Dairesi, 2006/3410 E.)

Yüksek mahkeme kararından da görüleceği üzere işverene hapis cezası verilmiştir. Ancak anlaşılacağı üzere; askerlik şubesi işverene yazı yazmış ve bakaya kalan işçinin ilişiğinin kesilmesini istemiştir. Bu yazıdan sonra artık işveren, işçisinin bakaya kaldığını resmen öğrenmiştir ve onu işten çıkarmamakla “bilerek” çalıştırmış olmaktadır.

Öncelikle şunu söylemem gerekir. İşçi bakaya da olsa, yoklama kaçağı da olsa onu çalıştırmakta bir sakınca yoktur. Ne zaman kadar? Askerlik şubesinden resmi bir yazı gelinceye kadar. Böyle bir yazı geldikten sonra artık işverenin işçisini çalıştırmaya devam etmesi, hapis cezasını göze alması demektir. Çünkü işveren, gelen resmi yazıyla birlikte işçisinin bakaya ya da yoklama kaçağı olduğunu öğrenmiştir ve gereğini yapmakla mükelleftir.

İşçisinin askerlik durumunu öğrenen işverenin, hapis cezasını göze alarak, onu çalıştırmasını kimse bekleyemez. O halde bu noktada fesih nasıl yapılacaktır? Kanaatimce bu fesih, haklı bir fesih olmayacaktır. Çünkü ortada İş Kanununun 25 inci maddesinde yazılı ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı bir fiil bulunmamaktadır.

O zaman fesih, 17 nci madde kapsamında bildirimli fesih olarak yapılmalıdır. Yani işçiye ihbar süreleri kullandırılmalı ve kıdem tazminatı da ayrıca ödenmelidir.

Zaten Yargıtay da aynı görüştedir. Bir kararında Yargıtay şöyle demektedir: “Dosya kapsamından ve davalı tarafın ibraz ettiği belgelerden; davacının askerlik erteleme işlemlerini gerçekleştirmediği, 01.10.2014-20.01.2015 arası bakaya kalmaktan arandığı, feshin gerçekleştiği 19.01.2015 tarihinden bir gün sonra 20.01.2015 tarihinde davacının askerlik işlemlerini yaptırdığı ve bakayanın ortadan kalktığı, fesih sebebi olarak davalı işverence “asker kaçağını çalıştırmaktan suçlanmamak” olarak belirtildiği anlaşılmaktadır. Bu durumda iş sözleşmesinin feshi haklı olmasa da geçerli nedene dayanmaktadır. İşveren de feshini 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17.18 inci maddelerine dayandırmıştır. İşverenin asker kaçağı işçiyi çalıştırmaya zorlanamayacağı değerlendirilip davanın reddi gerekirken, işin esasına girilerek kabul kararı verilmiş olması hatalıdır.” (22 Hukuk, 2016/5237 E.)

SONUÇ

Yoklama kaçağı ya da bakaya olan işçiyi çalıştıran işverene, mutlaka hapis cezası olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü işverenin bu durumu bilmesi beklenemez. Ancak askerlik şubesinden işverene bir yazı geldiğinde ve işçisinin bakaya ya da yoklama kaçağı olduğu bildirildiğinde, artık işler değişecektir.

Bu durumda hapis cezasıyla karşılaşabilecek olan işveren, elbette işçisini işten çıkarmak durumundadır. Böyle bir gerekçeyle yapılacak feshin İş Kanununun 17 nci maddesine göre yapılması, işçiye ihbar sürelerinin kullandırılması ve kıdem tazminatının ödenmesi gerekmektedir.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

Ozhan
Yeni Üye
Mesajlar: 2
Kayıt: 02 Ara 2019 23:20

Re: Bakaya kaldığım için tazminatsız işten atıldım

Mesaj gönderen Ozhan »

abdulalim yazdı:
03 Ara 2019 15:42
Haklı fesih 25/2-a göremi yapıldıda mahkeme red kararı verdi?
Gerekçeli kararda bakaya çalıştırmak suç olduğun için iş verenin çalıştırması beklenemez o yüzden davanın reddine karar verilmiştir demiş sayın hakim.
Türk silahlı kuvvetlerinden gelen tebligatın aynısını karara yazmış.Ben işten çıkartmalarında değilim ki 4 buçuk senemin hakkını vererek çıkartmasındayım.
Sonuçta gelen tebligat milli eğitim bakanlığından gelmiyor askerlik şubesinden geliyor askerlik nedeniyle çıkışımı yapacaklarını söyleyip son 3 gün kala 25/2 kararıyla çıkarttılar.Hangi hukuk devleti hakkını vermeden çıkart diye emir verir ki.O yüzden sizden destek almak istedim.Benim gibi bu davalardan sonuçlar ne çıktı?İtiraz dilekçeme yargıtay kararı ne yazabilirim. Çok teşekkür ederim yardım etmeye çalıştığınız için

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj