Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Eşya Hukuku İcra memurları yanlışlıkla evin bodrum katını boşalttı

İcra memurları yanlışlıkla evin bodrum katını boşalttı

Mülkiyet, Menkul, Gayrimenkul, Kat Karşılığı İnşaat, Ayni Hak, Tapu Sicili, Tapu İptali, Tescil, Kadastro, Orman, Zilyetlik, İrtifak, İpotek, Rehin, Muvazaa, Hazine, Ecri Misil, Satış Vaadi...

gle3242 Site Üyesi

Bodrum kapisindan bisikletimi almak istedim.
Kapiyi açamadim.
Hirsiz girdi diye sonra polisi aradim.
Polisler kapinin kilidi değişmis bunu hirsiz yapamaz dedi.
site sirketini aradim bir bilgimiz yok dedi.
1 gun sonra mektup geldi.
icra memurlari yanlislikla sizin bodrum kapini bosalmislar. elimizden geleni yapacagiz dediler.

2 gun sonra mektup geldi.
Icra memurlari geldigi gün bir de yaninda site sirketinden bir görevli bulunmus.
site sirketinden bir görevli yanlis kapiyi göstermis ve icra memurlari benim bodrum katini bosaltmis.
itiraf ediyoruz yanlislikla oldu ve size yardim edecegiz yazdi.
Bende mektup yazdim acil her kimse göturlen esyalarimi geri istiyorum ve ayni sekilde bodruma konulmasina.
Kadin telefonu yuzume kapatti.

3gün bana telefon ettiler dedilerki icra memura depoya gitmek için izin kagidi istedik .
Icra memuru onayladi. Site sirketinden bana telefon geliyor: esyalariniz gidip alabilrsiniz diye.
Bende dedimki neyle gidip alacam? arabanizla dedi. Benim aracim yok dedim. iki minubus esya var orda dedim.
Kiralamak kendi isimden bir gün ayirmak Hersey para dedim.
öyle bir sinirlendimki anlatamam.

isin aksi Bodrum katinda antika mobilyalarim vardi hobi olarak ek is yapiyordum.
Bir de dolabin altina para saklamistim.

Kafayi yemek elde degil.
Avukat tuttum. Avukatta bütün esyalarin resimlerini gosterdim. birde para vardi dedim. Yüzüme saskinlikla bakti.

Benim burada haklarim nelerdir. Yurtdisinda çalisiyorum. türkçe yi biraz zor yazdim umarim anlarsiniz.
Bana yardimcin da olursaniz sevnirim

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

gle3242 yazdı:
Bodrum kapisindan bisikletimi almak istedim.
Kapiyi açamadim.
Hirsiz girdi diye sonra polisi aradim.
Polisler kapinin kilidi değişmis bunu hirsiz yapamaz dedi.
site sirketini aradim bir bilgimiz yok dedi.
1 gun sonra mektup geldi.
icra memurlari yanlislikla sizin bodrum kapini bosalmislar. elimizden geleni yapacagiz dediler.

2 gun sonra mektup geldi.
Icra memurlari geldigi gün bir de yaninda site sirketinden bir görevli bulunmus.
site sirketinden bir görevli yanlis kapiyi göstermis ve icra memurlari benim bodrum katini bosaltmis.
itiraf ediyoruz yanlislikla oldu ve size yardim edecegiz yazdi.
Bende mektup yazdim acil her kimse göturlen esyalarimi geri istiyorum ve ayni sekilde bodruma konulmasina.
Kadin telefonu yuzume kapatti.

3.gün bana telefon ettiler dedilerki icra memura depoya gitmek için izin kagidi istedik .
Icra memuru onayladi. Site sirketinden bana telefon geliyor: esyalariniz gidip alabilrsiniz diye.
Bende dedimki neyle gidip alacam? arabanizla dedi. Benim aracim yok dedim. iki minubus esya var orda dedim.
Kiralamak kendi isimden bir gün ayirmak Hersey para dedim.
öyle bir sinirlendimki anlatamam.

isin aksi Bodrum katinda antika mobilyalarim vardi hobi olarak ek is yapiyordum.
Bir de dolabin altina para saklamistim.

Kafayi yemek elde degil.
Avukat tuttum. Avukatta bütün esyalarin resimlerini gosterdim. birde para vardi dedim. Yüzüme saskinlikla bakti.

Benim burada haklarim nelerdir. Yurtdisinda çalisiyorum. türkçe yi biraz zor yazdim umarim anlarsiniz.
Bana yardimcin da olursaniz sevnirim

Size ait yerin hukuka aykırı bir şekilde boşaltılması yani tahliye edilmesi eşyaların yediemin deposuna kaldırılmasından icra memurları sorumluluğu doğar ve bundan icra memurları sorumludur, nasıl almışlar ise aynı şekilde de getirerek yerine koymaları gerekir, Bu konuda size hiç bir surette maddi külfet yükletilemez.

Ayrıca siteden sorumlu yönetim şirketinin sizi telefonda eşyalarınızı gidin alın demesi sadece işgüzarlıktan başka bir şey olmayıp yapılan işlemde kusuru bulunmaktadır. Bu konuda avukat tayin etmeniz uygun olmuş ve bundan sonra gereğini avukatınız yapacaktır, eşyalarınızda kayıp, kırılma ve dökülme mevcut olur ise ayrıca bunların tespiti ile maddi ve manevi tazminat davası da açılır, ayrıca site yönetimi görevlisinin bu şekil bir hatasının olayla illiyet bağı bulunduğundan site yönetimi de kusurlu gösterile bilinir.

İcra ve İflas Memurlarının Hukuki Sorumluluğu Madde 5 – (Değişik: 6/6/1985 – 3222/ 1 md.) İcra ve İflas Dairesi görevlilerinin kusurlarından doğan tazminat davaları, ancak idare aleyhine açılabilir.

Devletin, zararın meydana gelmesinde kusuru bulunan görevlilere rücu hakkı saklıdır.

Bu davalara adliye mahkemelerinde bakılır.

Sadece icra müdürleri değil, müdür yardımcıları ve icra memurları da hukuka aykırı eylemlerinden dolayı sorumludur. İcra ve iflas dairesi görevlilerinin kusurlarından doğan tazminat davaları, memurlara karşı açılamaz. Davada husumetin, Adalet Bakanlığına yöneltilmesi gerekir.

İcra müdür yardımcıları her ne kadar icra müdürünün denetim ve gözetiminde çalışsalar da, sorumlulukları içerisinde dosyalarla ilgili olarak aldıkları kararlar nedeniyle icra müdürü ile birlikte sorumlu olurlar.
( Yargıtay 4. HD 2003/4573 E. 10365 K.) Yetkili mahkeme , Adalet Bakanlığı’nın bulunduğu yer (Ankara) veya zarara neden olan memurun, hukuka aykırı işlemi yaptığı yer mahkemesidir. Davanın, Adalet Bakanlığı aleyhine sonuçlanması halinde, devletin, bundan sorumlu olan memura karşı genel mahkemelerde rücuen tazminat davası açma hakkı bulunmaktadır.

Tazminat davası açılabilmesi için;
1- Görevli personelin, görevini yaparken, hukuka aykırı hareket etmiş olması,
2-Kusurlu hareket etmiş olması,
3-Zarar meydana gelmiş olması,
4- Eylem ile uğranılan zarar arasında uygun illiyet bağının bulunması gerekir.

HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

gle3242 Site Üyesi

Cevabiniz için tesekkür ederim.

Benim sakli param vardi onu ben nasil ispatliyacam bu gibi durumlarda mahkemede?
ayrica elimde bir kanit yok.
Evimi satigima dahil elimde bir senet var . Ordan kalan artan parayi da kendi yeni kaldigim evin bodrumuna saklamistim.

IŞIKDEMİR Kullanıcı avatarı
Editör

gle3242 yazdı:
Cevabiniz için tesekkür ederim.

Benim sakli param vardi onu ben nasil ispatliyacam bu gibi durumlarda mahkemede?
ayrica elimde bir kanit yok.
Evimi satigima dahil elimde bir senet var . Ordan kalan artan parayi da kendi yeni kaldigim evin bodrumuna saklamistim.

Anlattıklarınıza bakılırsa onu ispatlamanız biraz zor görünüyor.
Resim

berkcan09 Site Üyesi

Cidden içler acısı bir olay. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde adalet bakanlığından adalet bekleniyor insan sinir krizi geçirir bu ülkede heralde

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Haklısınız.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

Dön Eşya Hukuku