Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Eşya Hukuku Eş onayı ve ev satışı

Eş onayı ve ev satışı

Mülkiyet, Menkul, Gayrimenkul, Kat Karşılığı İnşaat, Ayni Hak, Tapu Sicili, Tapu İptali, Tescil, Kadastro, Orman, Zilyetlik, İrtifak, İpotek, Rehin, Muvazaa, Hazine, Ecri Misil, Satış Vaadi...

Mesaj 15 Eyl 2018 21:01
janissery Site Üyesi

Herkese iyi forumlar. Bir sorum olacak...

7 kardeşin eşit haklar ile sahip olduğu 2* katlı bahçeli bir ev var. Evin 2. katı kardeşlerden birinin kendi malı, sonradan yaptırma. Ancak evin zemin katı ve bahçesi resmi olarak 7 kardeşin ortak miras malı. Kardeşler evin 2. katının sahibi olan kardeşe vekalet vererek evi arsası ile birlikte satmasını istedi. Bu kısma kadar sorun yok. Ancak evin 2. katının sahibi olan kardeş diyor ki;
-Sizin karıma vekalet vermeniz gerekiyor. Ben tek başıma yetmiyorum kanun müsaade etmiyor. Diyor.
Bu durum diğer kardeşlere saçma geldi.

2. katın sahibi kardeş neden böyle birşey söylüyor maksadı ne olabilir?

Mesaj 16 Eyl 2018 09:32
teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

janissery yazdı:
Herkese iyi forumlar. Bir sorum olacak...

7 kardeşin eşit haklar ile sahip olduğu 2* katlı bahçeli bir ev var. Evin 2. katı kardeşlerden birinin kendi malı, sonradan yaptırma. Ancak evin zemin katı ve bahçesi resmi olarak 7 kardeşin ortak miras malı. Kardeşler evin 2. katının sahibi olan kardeşe vekalet vererek evi arsası ile birlikte satmasını istedi. Bu kısma kadar sorun yok. Ancak evin 2. katının sahibi olan kardeş diyor ki;
-Sizin karıma vekalet vermeniz gerekiyor. Ben tek başıma yetmiyorum kanun müsaade etmiyor. Diyor.
Bu durum diğer kardeşlere saçma geldi.

2. katın sahibi kardeş neden böyle bir şey söylüyor maksadı ne olabilir? böyle bir şey yok satılacaksa vekalet kardeşe verilir iş biter
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

Mesaj 16 Eyl 2018 10:39
MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (**) Üye

MERHABA,

Sn. @Yeniçeri,

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 194. maddesine göre eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz. Rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş, hakimin müdahalesini isteyebilir. Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini tapu müdürlüğünden isteyebilir.

Ayrıca, bu husus aile / evlilik hukukunu ilgilendiren bir durum olmasının yanısıra tapu kütüğünün beyanlar hanesinde aile konutu şerhi bulunmayan taşınmazların izin almaksızın devredilmesi de mümkün olup, eşin yasal müdahalesi olmadığı sürece yapılan yasal işlemler geçerliliği korur.

Kaldı ki, tapu kayıtlarında gayrimenkul ortaklarının isimleri ve sayılarının belirtildiği, resmi bir belge olan hisseli tapuya sahip olmasanız dahi yani tüm gayrimenkul üzerinde tek bir kişinin sahiplik durumu söz olduğunda (yani tek bir kişiye ait tapu bulunduğu bir durumda) dahi eşine vekalet vermek zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Netice olarak; satışta görevlendirilmiş kim ise sadece ona vekalet vermeniz gerekmektedir.
Öte yandan, evli kişi de eş muvafakatnamesi imzalatarak satış işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilir.

Bizim insanımız bilgiden yoksun olduğu hallerde kulaktan duyma ne varsa araştırmadan benimseyebilmektedir.
Lakin, bunu hemen kötü yorumlamamak gerekir.
Zaman zaman hepimiz bu gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz.

SAYGILAR..
Ben sizin işlerinize ve başlarınıza gelecek zararlara karşı avukatınız değilim.
Görevim sizleri zorla savunmak ve inanmanızı zorla sağlamak değildir.
Benim üzerimdeki vazife sizlere görüş bildirmekten ibarettir.

Mesaj 16 Eyl 2018 15:28
janissery Site Üyesi

Mustafa Erdoğan hocam çok teşekkür ederim...

Mesaj 16 Eyl 2018 17:51
teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

::5
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

• POPULER KONULAR

Dön Eşya Hukuku