Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Eşya Hukuku Ücreti ödenen taşınmazın tapusunun verilmemesi

Ücreti ödenen taşınmazın tapusunun verilmemesi

Mülkiyet, Menkul, Gayrimenkul, Kat Karşılığı İnşaat, Ayni Hak, Tapu Sicili, Tapu İptali, Tescil, Kadastro, Orman, Zilyetlik, İrtifak, İpotek, Rehin, Muvazaa, Hazine, Ecri Misil, Satış Vaadi...

Hsdemir Site Üyesi

Mesajlar: 3


Sevgili meslektaşlarım yeni başlamış bir stajyer olarak araştırıp sunmam ve dilekçesini hazırlamam için bir dosya elime geçti.
Müvekkilimiz ve eşi görme engelli.
2014 yılında bir ev alıyorlar ücretin bir kısmını elden peşin bir kısmını da banka aracılığı ile taksitle eski malikin hesabına yatırıyorlar. Dekontlarda arsa bedeli taksidi olarak açıklama girilmiş.
Bankaya parayı yatıran müvekkilimizin engeli sebebiyle yeğeni. 3. Şahıs adına olduğunu da belirtiyor yatırırken.
Taşınmazın maliki tapuyu vermek istemiyor, geçiştiriyor. 1 sene sonra ise yakın akrabası olan bir kişiye satışını yapıyor. Evin yeni maliki ise bizim müvekkilimize ihtar çekerek. Satışı aldığı tarihten itibaren eski malik ile kurulmuş sözlü kira sözleşmesi uyarınca bir kira bedeli istiyor ve taşınmazın tahliyesini talep ediyor.
Ortada bir kiracı kiraya veren durumu aslında yok.
Evin satışını üzerine alan kişi müvekkilimizin yan binasında oturuyor.
Sizce nasıl bir yol izlemeliyim dilekçemde hangi noktalara değinmeliyim?


admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

Mesajlar: 28120



Hsdemir yazdı:
Sevgili meslektaşlarım yeni başlamış bir stajyer olarak araştırıp sunmam ve dilekçesini hazırlamam için bir dosya elime geçti.
Müvekkilimiz ve eşi görme engelli.
2014 yılında bir ev alıyorlar ücretin bir kısmını elden peşin bir kısmını da banka aracılığı ile taksitle eski malikin hesabına yatırıyorlar. Dekontlarda arsa bedeli taksidi olarak açıklama girilmiş.
Bankaya parayı yatıran müvekkilimizin engeli sebebiyle yeğeni. 3. Şahıs adına olduğunu da belirtiyor yatırırken.
Taşınmazın maliki tapuyu vermek istemiyor, geçiştiriyor. 1 sene sonra ise yakın akrabası olan bir kişiye satışını yapıyor. Evin yeni maliki ise bizim müvekkilimize ihtar çekerek. Satışı aldığı tarihten itibaren eski malik ile kurulmuş sözlü kira sözleşmesi uyarınca bir kira bedeli istiyor ve taşınmazın tahliyesini talep ediyor.
Ortada bir kiracı kiraya veren durumu aslında yok.
Evin satışını üzerine alan kişi müvekkilimizin yan binasında oturuyor.
Sizce nasıl bir yol izlemeliyim dilekçemde hangi noktalara değinmeliyim?


Merhaba,

Yazılı delilin bulunmadığı durumlarda 1086 sayılı HUMK.nun 292. maddesinde ve 6100 sayılı HMK.nun 200. maddesinde öngörüldüğü şekilde yazılı delil başlangıcı sayılacak bir durumun (banka dekontu, taraflar arasındaki yazışmalar, mektuplar vs. gibi) mevcudiyeti halinde buna değer verilmesi ve iddianın her türlü delille (tanık, yemin, bilirkişi vs.) ispat edilebilir hale geleceği gerek yargısal uygulamalarda gerek öğretide kabul edilmiştir.
İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

Hsdemir Site Üyesi

Mesajlar: 3


admin yazdı:

Merhaba,

Yazılı delilin bulunmadığı durumlarda 1086 sayılı HUMK.nun 292. maddesinde ve 6100 sayılı HMK.nun 200. maddesinde öngörüldüğü şekilde yazılı delil başlangıcı sayılacak bir durumun (banka dekontu, taraflar arasındaki yazışmalar, mektuplar vs. gibi) mevcudiyeti halinde buna değer verilmesi ve iddianın her türlü delille (tanık, yemin, bilirkişi vs.) ispat edilebilir hale geleceği gerek yargısal uygulamalarda gerek öğretide kabul edilmiştir.


Ayrıca buna benzer birkaç karar paylaşabilirseniz çok sevinirim

teşekkür ederim yanıtınız için

Hsdemir Site Üyesi

Mesajlar: 3


araştırdığım Yargıtay kararlarına ve içtihatı birleştirme kararına göre satış resmi şekle aykırı yapıldığı için, geçersiz harici satışa dayalı olarak tapu iptali ve tescili davası açılamıyor. sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre müvekkilimizin ödediğini kanıtladığı ücreti karşı taraftan bilirkişilerin hesaplamalarına göre günümüze uyarlanan rakamı isteyebiliyoruz.
çoğu kararda kısmen kabul kısmen red kararı var. bunlarda da tapu iptal ve tescil talebi reddediliyor. ödenen ücretin iadesi sağlanılıyor.
kaçırdığım bi nokta var mıdır acaba ?
hiçbir şekilde taşınmazı elimizde tutma şansımız yok mudur?
müvekkilimizin 15 yıldır malik sıfatıyla zilliyetlik durumu var.

imsel Kıdemli (**) Üye

Mesajlar: 135


TAPULU TAŞINMAZLARIN SATIŞI RESMİ SENETLE YAPILABİLİR.BU ŞEKİL ŞARTIDIR.BU DURUMDA TESCİLE ZORLAMA DAVSI AÇAMaZSINIZ.3.sahıs tapuya güven ilkesine göre evin sahibi olmuştur.ihtardan itibaren ecrimisil isteyebilir.burda kira.siz artık ya kiracısınız ya da işgalci.bu durumda müvekkiliniz ancak elindeki belgelerle önceki ödediği miktarı ilk malikten isteyebilir.evden bir hak iddiasında bulunamaz kanaatindeyim.

Sonraki


  • POPULER KONULAR

Dön Eşya Hukuku