Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Miras Hukuku Mirascılık Belgesi Hakkında

Mirascılık Belgesi Hakkında

Miras, Kanuni Mirasçılar, Veraset İlamı, Muris Muvazaası, Vasiyet, Miras Sözleşmesi, Reddi Miras, Saklı Pay, Tasarrufun İptali, Iskat, Tasarruf Nisabı, Tereke...

Mesaj 06 Eyl 2018 18:07
hukukseven1 Kıdemli (**) Üye

Mesajlar: 206


Öncelikle cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Bir yakınımın (akrabam ) tarafıma mirascılık belgesi almam için vekalet vermiştir.
Kendisi Türk vatandaşı olup yurt dışında ikamet ettiğinden noter sistem vermemekte mahkemeye yönlendirmektedir.
Mahkemeye ne şekilde dilekçe yazmalıyım ve ne kadar sürede verilir?
Saygılarımla


Saygılarımla
İyi Çalışmalar

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (*) Üye

Mesajlar: 74
Konum: Türkiye


MERHABA,

Vekil TDK anlamı ile; 1. Birinin, kendi adına iş görmesi için yetki verdiği ya da iş görmesi için kendi yerine bıraktığı kimsedir. 2. başkasının adına, yerine söz söyleme, davranma, işlem yapma yetkisi olan kimsedir
Vekaletname TDK anlamı ile; Bir kimsenin birinin vekili olduğunu bildiren ve noterlikçe onaylanmış belgedir.

1135/m.35 hükmü uyarınca dava açmaya yeteneği olan herkes kendi davasına ait evrakı düzenleyebilir, davasını bizzat açabilir ve işini takip edebilir. Lakin, gerçek ve tüzel kişilere ait hakları dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işlere ait bütün evrakı düzenlemek, yalnız baroda yazılı avukatlara aittir.

6100/m.114 hükmü uyarınca vekil aracılığıyla takip edilen davalarda, vekilin davaya vekalet ehliyetine sahip olması ve usulüne uygun düzenlenmiş bir vekaletnamesinin bulunması dava şartlarından olup, başvuru talebinde bulunsanız dahi dava şartı yokluğu nedeniyle davanın (usulden) reddine karar verilecektir.

Bunlara ilaveten; ayrıntılı bilgi için 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 82 inci maddelerini inceleyebilirsiniz.

SAYGILAR..


Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmakta olup, paylaşımların hukuki işlemlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul edilmemektedir.

hukukseven1 Kıdemli (**) Üye

Mesajlar: 206


Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Bu durumda avukat olunmadığı için noterden verilen vekaletname olsa da gerçek bir kişi bu konuda sulh hukuk mahkemesinden talep edemez doğru mu anladım.
Peki bunun başka bir şekilde alınma durumu yok mudur?Noterde vermemekte yurt dışı adres göründüğü için.
Saygılarımla


Saygılarımla
İyi Çalışmalar

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (*) Üye

Mesajlar: 74
Konum: Türkiye


MERHABA,

Mirasçılık belgesi istemiyle dava açmak, adli işlem niteliğini taşıdığından anılan yasal düzenleme uyarınca, avukat olmayan kişinin, vekil sıfatıyla yaptığı başvuru geçersizdir.

SAYGILAR..


Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmakta olup, paylaşımların hukuki işlemlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul edilmemektedir.  • POPULER KONULAR

Dön Miras Hukuku