Hisseli tapuda ortaklığın giderilmesi

Miras, Kanuni Mirasçılar, Veraset İlamı, Muris Muvazaası, Vasiyet, Miras Sözleşmesi, Reddi Miras, Saklı Pay, Tasarrufun İptali, Iskat, Tasarruf Nisabı, Tereke...
Cevapla
trenn
Site Üyesi
Mesajlar: 11
Kayıt: 01 Kas 2018 13:16

Hisseli tapuda ortaklığın giderilmesi

Mesaj gönderen trenn » 14 Oca 2019 12:22

Merhaba ,

Annem ve babam öleli yaklasık 5 sene oldu.Annem öldükten sonra abim annemin evine yerlesti ve bu ev benim diyerek evden cıkmıyor.Şimdi bu bina 8 kat ve hisseli tapu olup babama ait 1 daire , ortak olarakta 1 daire ve 1 dükkan bulunmaktadır,bu binada.tabi burdan gelen kira gelirleride tek hesapta toplanıp binaya ait eksikler icin kullanılmaktadır.Ben abime evi boşaltması icin ihtar gönderdim ve cevap olarak bu evim benim cıkmam diyor.Ben bu durumda ne yapmam gerekiyor.trenn
Site Üyesi
Mesajlar: 11
Kayıt: 01 Kas 2018 13:16

Re: Hisseli tapuda ortaklığın giderilmesi

Mesaj gönderen trenn » 16 Oca 2019 21:35

Cevap alabilirmiyim tskler

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Mesajlar: 22600
Kayıt: 29 Tem 2012 17:08
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Re: Hisseli tapuda ortaklığın giderilmesi

Mesaj gönderen teoman » 17 Oca 2019 08:12

Miras kalan evde mirasçılardan biri oturuyor ve diğer mirasçıların da oturmak istemesine rağmen; mirasçı çıkmıyorsa bu durum yasal yollarla çözülebiliyor.

Ancak, miras kalan evde oturan mirasçı da evin hissesine sahip olduğu için direkt olarak tahliye edilemiyor. İlk olarak bir ihtarname gönderilerek, kullanma ihtiyacının olduğu bildiriliyor.

Ancak ihtarnameye karşılık olarak ev boşaltılmazsa bu durumda, ecrimisil için dava açılabiliyor. Ecrimisil, miras kalan evde en az kira bedeline eş değer bir tazminat olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca, miras kalan evin içinde mirasçılardan oturan varsa ve miras kalan evde oturan mirasçının tapuya şerh edilmiş bir sükna hakkı veya yasal kiracı sıfatı yoksa diğer mirasçılar bu durum karşısında; Kaymakamlığa gidilerek, zilyetliğe tecavüzden tahliyesi için müracaat edilebiliyor.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

trenn
Site Üyesi
Mesajlar: 11
Kayıt: 01 Kas 2018 13:16

Re: Hisseli tapuda ortaklığın giderilmesi

Mesaj gönderen trenn » 21 Mar 2019 20:25

Annem bu durumda anlaşmalık oldugu için hicbir ilişkisi kalsın istemiyor ve satışa gitmek istiyor. Bu durumda hisse tapu oldugu icin ne gibi bir yol izlemesi gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Mesajlar: 22600
Kayıt: 29 Tem 2012 17:08
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Re: Hisseli tapuda ortaklığın giderilmesi

Mesaj gönderen teoman » 22 Mar 2019 07:50

trenn yazdı:Annem bu durumda anlaşmalık oldugu için hicbir ilişkisi kalsın istemiyor ve satışa gitmek istiyor. Bu durumda hisse tapu oldugu icin ne gibi bir yol izlemesi gerekiyor.
Paylı mülkiyet: Paylı mülkiyette, gayrimenkulün her bir maliki gayrimenkulün belli bir payına sahiptir. Bu sebeple paylı mülkiyette bulunan bir gayrimenkulün tapu kaydında her bir malikin ne kadar payı olduğu belirtilmektedir. Ortaklardan her biri kendi payını diğer bir ortağa veya üçüncü kişilere belli şartlara tabi olarak satabilir. Uygulamada “hisseli tapu” deyimi, genellikle paylı mülkiyette bulunan gayrimenkuller için kullanılmaktadır.


Elbirliği ile mülkiyet: Elbirliği ile mülkiyette ise ortakların belirlenmiş payları yoktur; hepsi birlikte gayrimenkulün tamamına sahiptir. Bu nedenle elbirliği ile mülkiyette bulunan bir gayrimenkulün tapu kaydında pay oranları belirtilmez. Ortaklar, gayrimenkul üzerinde belli bir paya sahip olmadığından gayrimenkuldeki ortaklık payını devredemezler; bunu yapabilmeleri için önce ortaklığın paylı mülkiyete çevrilmesi gerekir. Elbirliği ile mülkiyet halleri, yalnızca kanunda sayılan hallerde kurulur. Uygulamada en sık görülen el birliği ile mülkiyet hali, miras yolu ile geçen gayrimenkuller bakımından söz konusu olur: Bir kişi öldüğünde onun mirasçıları, mülkiyeti ölen kişiye ait gayrimenkullere elbirliği ile malik olur.


Hisseli tapunun satışı nasıl olur?
Hisseli tapu, elbirliği ile mülkiyet halindeki bir gayrimenkul ise, yukarıda da bahsedildiği gibi bir ortağın kendi payını devretmesi mümkün değildir. Ancak hisseli tapunun tüm malikleri oy birliği ile gayrimenkulü birlikte devredebilirler. Hisseli tapu, paylı mülkiyette bulunan bir gayrimenkul ise ortaklardan her biri kendi payını üçüncü kişilere veya ortaklardan birine devredebilir. Ancak bir ortağın kendi payını üçüncü kişiye satması halinde diğer paydaşların Medeni Kanun’dan kaynaklanan ön alım hakkı (şufa hakkı) bulunmaktadır. Buna göre; diğer ortaklar paylı mülkiyetteki gayrimenkule ait bir payı satın alan üçüncü kişiye karşı dava açarak söz konusu payın kendilerine devredilmesini talep edebilirler. Bu durumda davacı ortaklar, mahkemenin vereceği kararla üçüncü kişiye, satış bedelini ve yaptığı tapu masraflarını ödeyecektir. Yasadan kaynaklanan bu önalım hakkı, hisseli tapuyu oldukça riskli bir yatırım haline getirmektedir.

Hisseli tapunun ortaklığın giderilmesi davasıyla sona erdirilmesi
Hisseli tapularda, ortaklar arasında anlaşmazlık olması durumunda paylı mülkiyet halinin sona erdirilmesi için mahkemeye başvurulabilir. Bu durumda açılacak davaya izale-i şuyu veya ortaklığın giderilmesi davası adı verilir. Bu davada mahkeme, gayrimenkulün ortaklar arasında paylaştırılması mümkün değilse gayrimenkulün satışına karar verir ve satıştan elde edilen geliri hisseleri oranında ortaklara paylaştırır. Uygulamada genellikle hisseli gayrimenkulün gerçek piyasa değeri hakkında hissedarlar arasında uyuşmazlık çıkmakta ve uzun süren tartışmaların ardından mahkemeye ortaklığın giderilmesi talebiyle başvurulmaktadır. Henüz müzakere sürecindeyken söz konusu gayrimenkulün SPK lisanslı değerleme uzmanları tarafından incelenerek piyasa değerinin tespit edilmesi, uyuşmazlığın yıllarca süren dava sürecine başvurulmaksızın çözülmesini sağlayabilir. Mahkemeye intikal etmiş olan hallerde ise SPK lisanslı değerleme uzmanlarından alınan değerleme (ekspertiz) raporunu gayrimenkulün piyasa fiyatını gösteren bir delil olarak mahkemeye sunmak mümkündür.T.C.
YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
ESAS NO:2003/6-514
KARAR NO:2003/512
KARAR TARİHİ:24.09.2003

4721 s. MK m.648
2004 s. İİKm.94,121


TaRaflar arasındakı "ortaklığın giderilmesi" davasından dolavı yaPılan yargılama sonunda;
Alaşehir Sulh Hukuk Mahkemesince davanın kabulüne dair verilen 27.1.2003 gün ve 318-68 sayılı kararın incelenmesi davalı F.K. vekili tarafından istenilmesi üzerine, Yargıtay ö.Hukuk
Dairesinin 25.3.2003 gün ve 1703-1829 sayılı ilamı ile; (...Dava l adet taşınmazın paylaşımına ilişkindir. Mahkemece satış suretiyle paylaşıma karar verilmiş ve hüküm davalı F.K. (Emre) tarafından temyiz edilmiştir.
Paylaşma davaları, paylı ve elbirliği mülkiyetine konu mallarda paydaşlar ya da ortaklar arasındaki hukuki ilişkiyi sona erdiren, birlikte mülkiyetten ferdi mülkiyete geçmeyi sağlayan, iki taraflı yanlar için benzer sonuçlar doğuran davalardır. Dava açma yetkisi, paylı mülkiyette paydaşa,elbirliği mülkiyetinde ortağa aittir. Paydaşlardan veya ortaklardan biri yalnız başına dava açabileceği gibi birden fazla paydaş veya ortak da dava açabilir. Paylı mülkiyet ve elbirliği mülkiyetinin bir arada bulunması halinde paydaş veya ortaklardan biri veya bir kaçı dava açabilirler. Husumet de davacı dışında kalan paydaş veya ortaklara yöneltilir.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

Cevapla