Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Miras Hukuku Hisseli tapuda ortaklığın giderilmesi

Hisseli tapuda ortaklığın giderilmesi

Miras, Kanuni Mirasçılar, Veraset İlamı, Muris Muvazaası, Vasiyet, Miras Sözleşmesi, Reddi Miras, Saklı Pay, Tasarrufun İptali, Iskat, Tasarruf Nisabı, Tereke...

trenn Site Üyesi

Merhaba ,

Annem ve babam öleli yaklasık 5 sene oldu.Annem öldükten sonra abim annemin evine yerlesti ve bu ev benim diyerek evden cıkmıyor.Şimdi bu bina 8 kat ve hisseli tapu olup babama ait 1 daire , ortak olarakta 1 daire ve 1 dükkan bulunmaktadır,bu binada.tabi burdan gelen kira gelirleride tek hesapta toplanıp binaya ait eksikler icin kullanılmaktadır.Ben abime evi boşaltması icin ihtar gönderdim ve cevap olarak bu evim benim cıkmam diyor.Ben bu durumda ne yapmam gerekiyor.

trenn Site Üyesi

Cevap alabilirmiyim tskler

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Miras kalan evde mirasçılardan biri oturuyor ve diğer mirasçıların da oturmak istemesine rağmen; mirasçı çıkmıyorsa bu durum yasal yollarla çözülebiliyor.

Ancak, miras kalan evde oturan mirasçı da evin hissesine sahip olduğu için direkt olarak tahliye edilemiyor. İlk olarak bir ihtarname gönderilerek, kullanma ihtiyacının olduğu bildiriliyor.

Ancak ihtarnameye karşılık olarak ev boşaltılmazsa bu durumda, ecrimisil için dava açılabiliyor. Ecrimisil, miras kalan evde en az kira bedeline eş değer bir tazminat olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca, miras kalan evin içinde mirasçılardan oturan varsa ve miras kalan evde oturan mirasçının tapuya şerh edilmiş bir sükna hakkı veya yasal kiracı sıfatı yoksa diğer mirasçılar bu durum karşısında; Kaymakamlığa gidilerek, zilyetliğe tecavüzden tahliyesi için müracaat edilebiliyor.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

Dön Miras Hukuku