Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Hükmen reddi miras

Miras, Kanuni Mirasçılar, Veraset İlamı, Muris Muvazaası, Vasiyet, Miras Sözleşmesi, Reddi Miras, Saklı Pay, Tasarrufun İptali, Iskat, Tasarruf Nisabı, Tereke...
Murtinyo35
Site Üyesi

Hükmen reddi miras

Mesaj gönderen Murtinyo35 »

Annemle babam 10 yıl önce anlaşmalı boşanmışlardı babasının ölüm maaşini alıyordu bu süre zarfinda babamla görüşmedik annem 4 yıl önce hastalandı kısmı felç kaldı yürüyemedi 3 kere ameliyat oldu bu süre zarfında babam eve gidip geldi yardıma muhtac kaldıgımız için kimsemiz yoktu yüzde 80 sizofreni engelli kardeşimde olduğu icin yardıma muhtactik 3 yıl önce benim konusmamla tekrar evlendiler sgk ya bildirdiler maasin kapanmasini annem geçen sene vefat etti vefatindan sonra borcu yok diye mali mülküde yoktu veraset cikardik pek bu konularda bilgimiz yok diye miras red yapmamiz gerekiyormuş onun süresini kacirdik dün sgk dan 59bin tl asıl borç 38bin faizi toplam borç 97bin küsür babamdan istiyorlar bu parayı bosanmalari muvaazali diye itiraz ettik sgk ya ama bişey olcagini sanmiyorum bu parayi ödeme lüksümüz yok bu konuda hükmen reddi miras yapabilirmiyiz yada ne yapabiliriz hic bi mal mülk yok üstümüze sadece babamin emekli maasi ve benim işci maasim var bunlara haciz gelcegini söylediler ?

Murtinyo35
Site Üyesi

Re: Hükmen reddi miras

Yardimci olabilcek varmi
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör
Meslek: Emekli Hukuk Adamı

Mesaj gönderen Birbilen »

Mirasın reddi süresinin kaçırılması halinde mirasın hükmen reddi mümkündür lakin terekenin borca batık olduğunu ispatlamanız gerekir ki bu da anladığım kadarıyla mümkün değil, annenin borcu vefatından sonra tahakkuk etmiş çünkü...

Maaşına haciz konulur lakin 1/4 ü geçemez...
Bir bilene sor...
Bağımlılığı bırakın! Damarlarınızdaki asil Türk kanını kirletmeyin...
Korona çok fena bir hastalık, sakın hafife almayın, aşınızı olup kurallara uyun!
Murtinyo35
Site Üyesi

Annemin bu borcu varmis sanirim ama bize sonradan gönderildi birde ölmeden önce 5 bin tl bankadan pandemi destek kredisi cekmisti ama ben bunun 3 taksidini ödedim bu işimize yararmi o ödeyemezdi sonucta. Birde şunu sorucagim babamin emekli maasina hic bisekilde haciz koydurmamak icin ne yapmamiz gerekiyor bununla ilgili bi bilginiz varmi sgk mutlaka koyarmi? Birde bu borc annemden babama gecti Allah korusun babam vefat ederse bu borc bize babamdanmi gecmis olur annemdenmi babam icin reddi miras versem bana yansirmi bu borc
Murtinyo35
Site Üyesi

Cevaplarinizi bekliyorum
Murtinyo35
Site Üyesi

Avukata danıstım annenin durumu iyi olmadığı için borç sonradan gelse bile dava açabiliriz dedi doğrumudur?
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör

Mirasın reddi süresinin kaçırılması halinde mirasın hükmen reddi mümkündür lakin terekenin borca batık olduğunu ispatlamanız gerekir
Bir bilene sor...
Korona çok fena bir hastalık, sakın hafife almayın, aşınızı olup kurallara uyun!
Murtinyo35
Site Üyesi

Birbilen yazdı: 12 Şub 2021 00:02 Mirasın reddi süresinin kaçırılması halinde mirasın hükmen reddi mümkündür lakin terekenin borca batık olduğunu ispatlamanız gerekir
Annemin üstunde 1 tl bile yok mal varligi yok herhangi bi iste calismiyor geliri yok batik oldugunu ispatlariz dava acmayi dusunuyorum ama bi sikintim var ben annemin devletin faizi az pandemi destek kredi borcunun 4 taksidini odedim bunu karsi taraf mirasi kabul etmis diye önumuze sunarmi olumsuz etkilermi davayi ben bitek o borcu var diye taksidini odedim bu sgk borcu sonradan geldi bize vefatindan 8 ay sonra
Murtinyo35
Site Üyesi

Lutfen cevap bekliyorum
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör

Geliri olmaması farklı birşey borca batık olması farklı birşeydir. Mesela nerelere ne kadar borcu var ve o borç mirası reddetme için yeterlimi bunu hakim takdir edecek.

Onun adına bir kısım ödeme yapmanın olumsuz sonuç doğuracağını zannetmiyorum.

Miras hukukundan anlayan bir avukatla birlikte hareket edin
Bir bilene sor...