EVRAKTA SAHTECİLİĞİN ASKERLİĞE ETKİSİ

2017 Anayasa değişikliğiyle kaldırılarak Danıştay'a bağlanmıştır.
kgt132
Site Üyesi

EVRAKTA SAHTECİLİĞİN ASKERLİĞE ETKİSİ

Mesaj gönderen kgt132 » 15 Mar 2015 19:11

yargılandığım mahkemece evrakta sahtecilikten 2 yıl 7 ay ceza aldım.kararı temyiz ettireceğim. henüz gerekçeli karar açıklanmadı. şu anda mebde öğretmenim. bundan yaklaşık 5 ay önce asker öğretmen olarak askerliğimi yapmak için başvuru yapmıştım. ağustos ayında gidip teslim olmam gerekiyor. eğer asker öğretmenlik çıkarsa 1 ayını asker olarak, kalan 11 ayı asker öğretmen olarak yapacağım. eğer çıkmaz ise 6 ay kısa dönem olarak askerlik yapacağım. bu konuda sormak istediğim birkaç husus var.

- ben askerde iken hakkımda verilen mahkumiyet kararı onanırsa durum ne olur. diyelim ki kısa dönem askerlik yapıyorum ve yargıtay o esnada kararı onadı. bu durumda askerdeyken cezaevine mi atılırım. kısa dönem olarak yaptığım askerlik yüz kızartıcı suç işlediğim için yanar ve uzun döneme mi dönüşür.

- asker öğretmenlik hakkı kazanırsam ve ben asker öğretmen iken yargıtay kararı onarsa asker öğretmenliğim de yanar mı?

çok karmaşık bir konu ve düşünmekten kendimi alamıyorum. sırf bu mahkumiyet kararı yüzünden askere gidip gitmeme konusunda kararsızım. sizce ne yapmalıyım. kararın kesinleşmesini beklemeden askere gitmeli miyim yoksa kararın kesinleşmesini mi beklemeliyim. yargıtay sizce ne kadar sürede karar verir?

Bu konuda siz değerli hukukçularımızın tavsiyelerine ihtiyacım var. lütfen yardımcı olun...

Kullanıcı avatarı
Admin
Site Yöneticisi
Meslek: Hukukçu
İletişim:

Re: EVRAKTA SAHTECİLİĞİN ASKERLİĞE ETKİSİ

Mesaj gönderen Admin » 16 Mar 2015 10:53

kgt132 yazdı:yargılandığım mahkemece evrakta sahtecilikten 2 yıl 7 ay ceza aldım.kararı temyiz ettireceğim. henüz gerekçeli karar açıklanmadı. şu anda mebde öğretmenim. bundan yaklaşık 5 ay önce asker öğretmen olarak askerliğimi yapmak için başvuru yapmıştım. ağustos ayında gidip teslim olmam gerekiyor. eğer asker öğretmenlik çıkarsa 1 ayını asker olarak, kalan 11 ayı asker öğretmen olarak yapacağım. eğer çıkmaz ise 6 ay kısa dönem olarak askerlik yapacağım. bu konuda sormak istediğim birkaç husus var.

- ben askerde iken hakkımda verilen mahkumiyet kararı onanırsa durum ne olur. diyelim ki kısa dönem askerlik yapıyorum ve yargıtay o esnada kararı onadı. bu durumda askerdeyken cezaevine mi atılırım. kısa dönem olarak yaptığım askerlik yüz kızartıcı suç işlediğim için yanar ve uzun döneme mi dönüşür.

- asker öğretmenlik hakkı kazanırsam ve ben asker öğretmen iken yargıtay kararı onarsa asker öğretmenliğim de yanar mı?

çok karmaşık bir konu ve düşünmekten kendimi alamıyorum. sırf bu mahkumiyet kararı yüzünden askere gidip gitmeme konusunda kararsızım. sizce ne yapmalıyım. kararın kesinleşmesini beklemeden askere gitmeli miyim yoksa kararın kesinleşmesini mi beklemeliyim. yargıtay sizce ne kadar sürede karar verir?

Bu konuda siz değerli hukukçularımızın tavsiyelerine ihtiyacım var. lütfen yardımcı olun...
Öncelikle geçmiş olsun,

İlgili kanun maddesini aşağıda paylaşıyorum:

Askerlik Kanunu Madde 39 – (Değişik madde: 11/02/2014-6519 S.K./2. md)

Barışta, muvazzaf ve yedek erbaş ve erlerden askere çağrıldıkları sırada tutuklu veya hükümlü bulunanlar, tahliyelerine kadar sevk edilmezler. Bunlardan askerlikle ilişiği olanlar tahliyelerinde serbest bırakılmayarak, ilgili kolluk kuvvetlerince askerlik şubelerine teslim edilirler.

Askere alınmadan önce veya askerî yargının görev alanına girenler hariç askerlikleri sırasında işledikleri suçlardan dolayı, bir yıl ve daha az süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza, kısa süreli hapis cezaları yerine hükmedilen 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (c), (e) ve (f) bentlerinde yazılı tedbirler veya adli para cezasına mahkûm edilen er ve erbaşlar ile yedek subaylar hakkında verilen ceza ve tedbirlerin yerine getirilmesi askerlik hizmetlerinin sonuna bırakılır. Bu durumdakiler terhis edildikleri zaman serbest bırakılmayıp cezalarının çektirilmesi için kıtalarınca bulundukları yer Cumhuriyet başsavcılıklarına teslim edilirler.

Bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya hükmedilenler kıtalarınca bulundukları yer Cumhuriyet başsavcılıklarına teslim edilirler. Tahliye olanlar geri kalan askerlik hizmetleri tamamlatılmak üzere en yakın askerlik şubesine teslim edilirler.

İnfazları geri bırakılan mahkûmiyetler için zamanaşımı işlemez.
İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

kgt132
Site Üyesi

Mesaj gönderen kgt132 » 16 Mar 2015 20:43

Anlaşılan o ki askerden alınıp cezaevine götürülecegim. Allah'ım sen bana yardımcı ol. Teşekkür ederim sayın admin..

Kullanıcı avatarı
Admin
Site Yöneticisi
Meslek: Hukukçu
İletişim:

Mesaj gönderen Admin » 16 Mar 2015 21:50

Maalesef öyle, umarım herşey gönlünüzce olur.
İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

Serkannn
Kıdemli * Üye

Mesaj gönderen Serkannn » 29 Nis 2017 01:52

Sayın admin bende aynı durumdayım 2 yıl 6 ay cezam var dosyam yargıtayda agustosta askere gidecegim. Askerdeyken cezam onanırsa normal şartlarda cezaevine girip çıkınca askerligime devam etmem gerekiyor. Fakat son cıkan khk sayesinde denetimli serbestlikten yararlanabiliyorum. Yani cezaevine girdi cıktı yapıp denetime baslayacagım. Bu durumdada ben askerdeyken dırek alınır mıyım yoksa askerligimin bitmesi beklenir mi ? 1 yıldan fazla hapis cezası dedikleri şey tamamen kararla alakalı şey mi yoksa tamamen cezaevinde kalacagım süreyimi baglıyor? Sonuc olarak ben maksimum 2 yada 3 gece cezaevinde kalıp sonra denetime baslayacagım. Belki 1 günde bile cıkabilme ihtimalim var. Cevaplarsanız çok memnun kalırım çok muallaktayım.

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Mesaj gönderen teoman » 29 Nis 2017 09:09

Serkannn yazdı:Sayın admin bende aynı durumdayım 2 yıl 6 ay cezam var dosyam yargıtayda agustosta askere gidecegim. Askerdeyken cezam onanırsa normal şartlarda cezaevine girip çıkınca askerligime devam etmem gerekiyor. Fakat son cıkan khk sayesinde denetimli serbestlikten yararlanabiliyorum. Yani cezaevine girdi cıktı yapıp denetime baslayacagım. Bu durumdada ben askerdeyken dırek alınır mıyım yoksa askerligimin bitmesi beklenir mi ? 1 yıldan fazla hapis cezası dedikleri şey tamamen kararla alakalı şey mi yoksa tamamen cezaevinde kalacagım süreyimi baglıyor? Sonuc olarak ben maksimum 2 yada 3 gece cezaevinde kalıp sonra denetime baslayacagım. Belki 1 günde bile cıkabilme ihtimalim var. Cevaplarsanız çok memnun kalırım çok muallaktayım.
1 Yıl hükmü ceza evinde çekme durumu göz önüne alınmaktadır, sizin durumunuzda terhise kadar ertelemede ola bilir veya infazda en geç 1 hafta içinde girdi çıktı yapıp tekrar askerliğe devam edersiniz.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM