Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Anayasa Hukuku Bireysel Başvuru Tedbir Taleplerinin Değerlendirilmesindeki İlkeler

Bireysel Başvuru Tedbir Taleplerinin Değerlendirilmesindeki İlkeler

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru, İnsan Hakları, Temel Hak ve Hürriyetler, Yasama, Yürütme Yargı Erkleri, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar Kurulu, TBMM, Üniversiteler...

Admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

Mesajlar: 28882Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru tedbir taleplerinin değerlendirilmesindeki ilkeleri şunlardır:

Anayasa Mahkemesince, mesai günlerinde saat 16.00’ya kadar Mahkemeye ulaşan tedbir talepleri aynı gün; saat 16.00’dan sonra Mahkemeye ulaşan tedbir talepleri ise ertesi gün değerlendirilecektir.

Cuma günleri ile bayram ve yılbaşı tatilleri öncesinde saat 17.00’ye kadar Mahkemeye ulaşan tedbir talepleri aynı gün; saat 17.00’den sonra Mahkemeye ulaşan tedbir talepleri ise tatilin bitiminden sonra ilk mesai günü değerlendirilecektir.

Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvurularda tedbir talep edilmesi halinde, başvuru formunun tedbir talebine ilişkin bölümüne (Tedbir talebi varsa nedenleri:) bu talebin ve gerekçesinin yazılması gerekmektedir. Bu bölüme tedbir talebi ve gerekçesinin yazılmaması halinde tedbir yönünden Mahkemece herhangi bir değerlendirme yapılmayacaktır.

Anayasa Mahkemesi İçtüzüğü’nün 73. maddesinin (1) numaralı fıkrasına göre, başvurucunun yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehlike bulunduğunun anlaşılması üzerine tedbir kararı verilebileceği dikkate alınmalıdır.

Anayasa Mahkemesinin resmi anayasa.gov.tr internet sitesinden alınarak paylaşılmıştır.

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

Dön Anayasa Hukuku