Eş durumu tayini hakkında

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru, İnsan Hakları, Temel Hak ve Hürriyetler, Yasama, Yürütme Yargı Erkleri, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar Kurulu, TBMM, Üniversiteler...
orkinos
Yeni Üye

Eş durumu tayini hakkında

Mesaj gönderen orkinos » 30 Kas 2019 00:14

Merhaba admin, ben 657 sayılı kanuna tabi devlet memuruyum. Eşim 399 sayılı khk 'ya ekli 2 sayılı cetvelde yer alan mühendis kadrosunda sözleşmeli personel ve Ankarada çalışmaktadır.
Yapmış olduğum iş sebebiyle(bakanlık müfettişi), yer değiştirmeye tabiyim ve İstanbulda görevlendirildim. Ancak, eşimin bağlı olduğu mevzuat (399 sayılı khk) hükümleri uyarınca, aile birliği mazereti sebebiyle yer değiştirme hakkı bulunmamakta ve İstanbula tayinini yapmamaktalar.

Eşimin durumunda olanların açmış olduğu davalarda da eş durumu sebebiyle yer değiştirme talepleri reddedilmiştir. (Danıştay 5. daire 2009/6690 esas nolu kararı)

Bu durumda, benim dava açmam gerekiyor.Eşimin bulunduğu ile eş durumunu yapmam için emsal karar var mıdır ya da dava açılsa bulunduğumuz şartlar gereği tayin olabilir miyim ?

Birbilen
Onaylı Üye

Re: Eş durumu tayini hakkında

Mesaj gönderen Birbilen » 30 Kas 2019 00:42

Bu aramadan bişeyler çıkarırsınız: https://www.kararara.com/T%C3%BCm%C3%BC ... umu%22+399
Bir bilene sor...