Uyuşturucudan ehliyete el konulur mu?

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru, İnsan Hakları, Temel Hak ve Hürriyetler, Yasama, Yürütme Yargı Erkleri, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar Kurulu, TBMM, Üniversiteler...
Oktay84
Site Üyesi

Uyuşturucudan ehliyete el konulur mu?

Mesaj gönderen Oktay84 »

Merhaba ben 2017 yilinda 188/3 maddesi uyusturucu ticaretinden 10 yil ceza aldim ehliyetime mahkeme el koyma karari vermedi nufus mudurlugune ehliyetimi kaybettigim icin basvurdum uyusturucudan sabikam oldugundan dolayi ehliyetime iptal etme karari verirdi ceza aldigim mahkememe bu konuyu sordum simtemde ehliyetinize ait hicbir kisitlama yoktur alabilirsiniz dendi fakat bugun ehliyetim iptal edildi nufus mudurlugunun hicbir kisitlama yokken ehliyetimi sirf sabikam var diye iptal etme yetkisi var midir bu konuyla ilgili yardimci olurmusunuz

Murat74
Kıdemli *** Üye

Re: Uyuşturucudan ehliyete el konulur mu?

Mesaj gönderen Murat74 »

En fazla 5yıl geri almaları lazım iptal edilmemesi lazım ama uyuşturucu ticareti olduğu için iptal etmiş olabilirler yetkisi olabilir
::9

Oktay84
Site Üyesi

Mesaj gönderen Oktay84 »

Yanliz mahkemem ehliyetimi alabilecegimi soyluyor bu konuda mahkeme daha yetkili olmuyormu

Murat74
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen Murat74 »

Mahkeme kaleminden yazı talep edebilirsin ehliyetini geri alabileceğini dair
::9

dexser
Kıdemli ** Üye

Mesaj gönderen dexser »

Oktay84 yazdı:
26 Tem 2020 20:36
Yanliz mahkemem ehliyetimi alabilecegimi soyluyor bu konuda mahkeme daha yetkili olmuyormu
Mahkeme ile ilgisi yok. Nüfus müdürlüğündeki memurun hatası. Memur salla başı al maaşı iş yaptığı için vatandaşa doğru düzgün bilgi vermiyor. Karayolları Trafik Kanunun 41. maddesi gereği, sabıkasında uyuşturucu suçları bulunanlar sürücü olamıyor. Yani yapman gereken şey, cezanı sabıkadan sildirmek. Tabi bunun için cezanı tamamen bitirmiş olman lazım.

Sürücü adaylarında aranacak şartlar:
Madde 41 – (Değişik: 12/7/2013-6495/17 md.)(1)
Sürücü belgesi alacakların;
a) Yönetmelikte belirlenen yaş ve deneyim şartlarını taşımaları,
b) Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları,
c) İçişleri ve Sağlık bakanlıklarınca müştereken çıkarılacak yönetmelikte belirlenen sağlık
şartlarını taşımaları,
d) Sürücü kurslarında teorik ve uygulamalı eğitimini tamamlayıp sürücü sınavlarını başararak, motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almış olmaları,
e) Adli sicilinde, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191
inci maddeleri, 21/3/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan
hüküm giydiğine dair kayıt bulunmaması,
f) Önceden verilmiş aynı sınıf bir başka sürücü belgesinin bulunmaması,
g) Başka sınıf sürücü belgesi alabilmek için, daha önce verilmiş ancak geri alınmış olan
sürücü belgesinin bu Kanunda öngörülen şartlar yerine getirildiği için sahibine iade edilmiş olması,
zorunludur.
Fransızca yazmıyorum. Anlamadıysan tekrar oku, aynı şeyleri bir daha sorma.