Bakan GÜL : İstinaflarda Düzenleme Çalışması Başlattık

Hakimlik, Savcılık, Avukatlık, Noterlik, Kamu Avukatlığı, Hukuk Öğretimi, Hukuk Fakülteleri ve diğer mesleki konu ve haberlerin serbestçe paylaşılabildiği platform...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Mesajlar: 1441
Kayıt: 07 Eki 2016 15:19
Konum: Virankaya

Bakan GÜL : İstinaflarda Düzenleme Çalışması Başlattık

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 15 Mar 2019 01:04

İstinaf mahkemesinin, Cumhuriyet gazetesi dâvâsında 5 yıldan az ceza alan gazetecilerin cezalarını onamasının ardından, yaşanan ‘adaletsizliğin’ giderilmesi için çalışma başlatıldı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni bir yasal düzenlemenin hazırlandığını ifade etti.

Geçen hafta istinaf başkanlarıyla konu üzerinde görüştüklerini belirten Gül, üç yıllık istinaf uygulamasına ilişkin sorunları çözümleyen yeni bir yasal düzenleme hazırlandığını, Nisan veya Mayısta TBMM Başkanlığı’na sunulacağını açıkladı. Gül, toplu davalarda aynı fiilden verilen kararlarda kendi içinde bir itiraz-denetim ya da Yargıtay’da temyiz üzerinde çalışma yapıldığını belirtti. Cumhuriyet gazetesi ve yazarlarının yargılandığı davada, beş yılın altında ceza alan gazetecilerin cezaları kesinleşmiş, beş yılın üstünde alanların ki Yargıtay’a gitmişti.

Adalet Bakanı Gül, gazetelerin Ankara temsilcileri ve muhabirleriyle düzenlediği sohbet toplantısında yargıya ilişkin yeni gelişmeleri açıkladı. Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Adalet Bakanı Gül, konuya ilişkin yasa değişikliği mesajı verdi; “Geçen hafta istinaf mahkemesi başkanlarıyla çalıştık. İstinaf üç yıllık bir uygulama. Belli hapis cezalarının istinafta kesinleşip kanun yolunda temyize gitmemesi tartışması yaşandı. Bu konuda adaletsizlik var mı, yok mu üzerinde çalışıyoruz. Aile, iş, terör yargılamalarında yığılma var. Dosyaların 3-5 yılda istinafta beklemesi istediğimiz bir şey değil. Adalet duygusunu tatmin edecek şekilde hızlı karar verilmesi gerekiyor.
Resim

Cevapla