DAVA MASRAFI - BİLİR KİŞİ ÜCRETİ - AVANS GİDERLERİ

Hakimlik, Savcılık, Avukatlık, Noterlik, Kamu Avukatlığı, Hukuk Öğretimi, Hukuk Fakülteleri ve diğer mesleki konu ve haberlerin serbestçe paylaşılabildiği platform...
demirselin35353535
Yeni Üye

DAVA MASRAFI - BİLİR KİŞİ ÜCRETİ - AVANS GİDERLERİ

Mesaj gönderen demirselin35353535 » 12 May 2019 17:33

Arkadaşlar , sayın yetkililer merhaba

2 ay önce gecirdigim trafik kazası neticesinde bir ayağıma ve koluma platin takıldı yüzümde cam kırıkları olustu iz kaldı burnum kırık işitme kaybı oldu.. iş kaybı gibi nedenlerle karşı tarafa dava acmak durumda kaldım ( ışıklarda beklerken bir araba carptı bana yaya halde ) bir avukatla anlastık benden hic bir ücret talep etmedi alacagım tazminat üzerinden yüzde olarak anlastık

fakat maddi 5000 tl manevi 25000 tl dava acıldı ;

bu dava bedelleri icin benden 4000 tl mahkemeye yatırılması icin ücret talep etti hatta hakim daha yüksek bi tazminat cıkarırsa arada ki fark icin yine bi ücret yatırılması gerekmektedir dedi..

şimdi de mahkeme bilirkişi atıcak onun icin 850 tl yatırılması gerekmektedir dedi ben evde alcı icinde yatıyorum internetten arastırdıgım kadarıyla bilirkişi ücretleri en yüksek 350 tl fakat hakim takdirinde oluyormus arttırılması galiba

bununla ilgili karar yada mahkeme tutanagı var mı dedim .. avukat hanım bana güvenmiyormusunuz dedı simdi yatırıcaz simdi görülmez ilerleyen dönemlerdeki tutanaklarda görürsünüz dedi ayrıca kendiniz yatırmak istiyorsanız mahkeme kalemine gidip bilir kişi ve avans olarak yatırın dedi..

ilk önce bilirkişi ücreti idi sonra bilirkişi ücreti ve avans oldu .. ben art niyet sezmeye başladım .. ilkkez mahkeme ile ilgili bir işim oldu bu ödenicek ücretin yazdıgı bir yer yok mu avukat hanım ne söylese bi dayanağı olmadan ödemem mi gerekir ? yada ben mahkemeye gidip dosya numarasını verirsem bana 850 tl yatırmanız mı gerekir denir yoksa ne yatırırsam o mu olucak ? cunku avukat hanım 850 tl bedeli bi yerde göremezsiniz yazmaz dedi .. bu cok garip bir durum degil mi yada yabancısıyım bana mı garip geldi ?

evimden ayrılamıyorum ne yapmam gerekir nasıl bir yol izlemem gerekir bilemedim yardımlarınızı bekliyorum en azından bir akıl vermenizi şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Re: DAVA MASRAFI - BİLİR KİŞİ ÜCRETİ - AVANS GİDERLERİ

Mesaj gönderen Güntülü » 13 May 2019 07:38

Avukatınızın belirtiği talebi yerine getirin, bu yapılan masraflar ile ilgili dava sonunda avukatınız bu hususta yapılan masraflarla ilgili tek tek hesap verecektir bu onun görevidir. Bilir kişi ücreti miktarları duruma göre değişkenlik gösterir sadece sabit bir ücret değildir.
www.kararara.com

dirilishukuk
Site Üyesi

Mesaj gönderen dirilishukuk » 13 May 2019 15:15

Vekil ile müvekkil arasındaki ilişki güvene dayanmak zorunda , güven yoksa vekalet sözleşmesi sallantıdadır demektir.
Yatırmanız gereken bir masraf olur elbet ama hangi bilirkişi ücreti bu, adli tıp kurumundan kusur raporu mu aldırılıyor, iş gücü kaybı /maluliyet oran raporu mu yoksa aktüer hesap raporu mu ? Duruma göre miktarları ve avansları değişebiliyor. Öğrenmek isterseniz de mahkemesini arayabilirsiniz. Ayrıca ayağınız halen alçıda ise hangi dava bu, sigorta şirketine başvurmadan direk dava mı açtınız?Şirkete başvurmadı iseniz davanız usulden reddedilecek maalesef.

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Mesaj gönderen teoman » 15 May 2019 09:31

Büyük ihtimalle üyenin vekilinin bu aşamaları geçtiğini düşünüyorum.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM