Satınalma ve bir aylık süre

Kira Sözleşmesi, Kira Süresi, Kira Bedeli, Alt Kira, Ürün Kirası, Tahliye Taahhütnamesi, Fesih İhbarı, Kira Artırımı, Kira Bedelinin Tespiti, Emlakçı ve Komisyoncu, Kat Mülkiyeti...
Cevapla
siyasal
Site Üyesi
Mesajlar: 8
Kayıt: 21 Tem 2017 20:18

Satınalma ve bir aylık süre

Mesaj gönderen siyasal » 07 Oca 2019 20:40

Arkadaşım yeni bir ev aldı. Kiracıyı çıkarması için "bir ay içerisinde ihtar çekmek" gerekiyor. Buradaki bir aylık süreden kast edilen; bir aylık süre içerisinde tebligatin kiracıya ulasmasimi? Yoksa bir aylık süre içinde noterden tebligat yapilmasimi? Yani bir aylık sürenin son gününde noterden işlem yaptigimizda süre şartı yerine gelmiş olurmu?

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Mesajlar: 21794
Kayıt: 29 Tem 2012 17:08

Re: Satınalma ve bir aylık süre

Mesaj gönderen teoman » 07 Oca 2019 21:18

siyasal yazdı:Arkadaşım yeni bir ev aldı. Kiracıyı çıkarması için "bir ay içerisinde ihtar çekmek" gerekiyor. Buradaki bir aylık süreden kast edilen; bir aylık süre içerisinde tebligatin kiracıya ulasmasimi? Yoksa bir aylık süre içinde noterden tebligat yapilmasimi? Yani bir aylık sürenin son gününde noterden işlem yaptigimizda süre şartı yerine gelmiş olurmu?


Kanunu maddeye göre 1 ay içerisinde bildirmesi gerekiyor, bu bildirimin 1 ayın son günü ihtarın gönderilmesinin geçerli olacağı kanaatindeyim.


TBK-MADDE 351
b. Yeni malikin gereksinimi
Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.

Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

siyasal
Site Üyesi
Mesajlar: 8
Kayıt: 21 Tem 2017 20:18

Re: Satınalma ve bir aylık süre

Mesaj gönderen siyasal » 07 Oca 2019 21:39

Konuyla ilgili herhangi bir içtihat ya da yazılı bir belge varmı?
Teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör
Mesajlar: 2849
Kayıt: 10 Oca 2013 02:43

Re: Satınalma ve bir aylık süre

Mesaj gönderen Güntülü » 08 Oca 2019 05:46

siyasal yazdı:Konuyla ilgili herhangi bir içtihat ya da yazılı bir belge varmı?
Teşekkür ederim.

Belge derken.? yukarıda teoman bey kanuni maddeyi eklemiş, Siz öncelikle gayrı menkulü tapu dairesinden satın aldığınız tarih ile ihtarnameyi noterden gönderdiğiniz tarih olan 30 günlük süreye bakın isterseniz ihtarınızı 30 günün son günü yapın ihtarı gönderinde
www.kararara.com

Cevapla