ERKEN TAHLİYE NEDENİYLE PEŞİN ÖDENEN KİRANIN ALACAK KISMI ?

Kira Sözleşmesi, Kira Süresi, Kira Bedeli, Alt Kira, Ürün Kirası, Tahliye Taahhütnamesi, Fesih İhbarı, Kira Artırımı, Kira Bedelinin Tespiti, Emlakçı ve Komisyoncu, Kat Mülkiyeti...
ozi77
Site Üyesi

ERKEN TAHLİYE NEDENİYLE PEŞİN ÖDENEN KİRANIN ALACAK KISMI ?

Mesaj gönderen ozi77 »

Merhaba değerli hukuk emekçileri;

X İline atamam yapılması nedeniyle Ağustos 2019 tarihinde 1 yıllık peşin ödeme suretiyle bir konut kiraladım. Ancak bu süre zarfında yönetmelik hükümlerine göre yeniden tayin hakkım olduğunu öğrenerek memleketime atama talep ettim ve Kasım 2019 tarihinde memleketimde göreve başladım. Bu süre zarfında ise ev sahibine konutu Ocak ayı sonunda tahliye edeceğimi konutu kiraladığım emlakçı aracılığıyla bildirdim. kendisine noter kanalıyla tahliye ihtarnamesi göndereceğimi beyan ettim. Ancak konut sahibi buna gerek kalmaksızın tahliye talebimi kabul etti. 1 Şubat 2020 itibariyle konutu tahliye ederek anahtarı yine konutu kiraladığım emlakçıya teslim ettim. Çünkü ev sahibi yeniden kiralanması için afiş asmasını talep etmişti. Mart 2019'a kadar bir kiracı bulundu ve evin kiralanması gündeme geldi. Ancak konut sahibi kira bedelini 15.500 Tl'den 18.500 TL ye yükselterek kiralanmasını zorlaştırıyordu. Yeni kiracı ile benim alacağımdan düşme koşuluyla 17.000 TL ye anlaşma sağlandı.
Bu noktadan sonra konut sahibi benden atama kararnamemi istedi. Yalan söylediğimi düşünüyordu. Bende whatsapp üzerinden atama kararnamemi gönderdim. Ancak bu defada alacağım yaklaşık 9bin TL tutarından ancak 5bin TL geri ödemeyi teklif etti. Bende buna itiraz edince evi kiraya vermekten vazgeçtim, paranı da vermiyorum git beni mahkemeye ver diyerek telefon numaramı engelledi. Bu görüşmeler whatsapp üzerinden gerçekleşti.

Bende bunun üzerine kendisine baştan sona durumu da içerir Noter İhtarnamesi gönderdim. Fakat bu ihtarnameyi de almaya imtina etmiş ve iş yerinin bulunduğu apartmanın girişine asılmış memur tarafından.

Sonra araya pandemi tedbirleri girdi ve süreç tıkandı. Şimdi ben bu alacağımın tahsiline yönelik ilamsız icra takibimi başlatmalıyım? Asliye hukuk mahkemesine sebepsiz zenginleşme konusu ile dava mı açmalıyım ?

Kafamı karıştıran diğer bir husus ise "6100 Sayılı HMK’nın 4/1-a maddesinde, kiralanan taşınmazların, 09.06.1932 tarihli ve 2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununa göre ilamsız icra yoluyla tahliyesine dair hükümler ayrık olmak üzere, kira ilişkisinden doğan alacak davaları da dâhil olmak üzere tüm uyuşmazlıkları konu alan davalar ile bu davalara karşı açılan davalara, konuları ve değerlerine bakılmaksızın sulh hukuk mahkemelerinde bakılacağı hükmüne yer verilmiştir." hükmü uyarınca SULH HUKUK MAHKEMESİNE'mi dava açmalıyım. ?

Yardımcı olabilirmisiniz ? Teşekkürler..

ozi77
Site Üyesi

Re: ERKEN TAHLİYE NEDENİYLE PEŞİN ÖDENEN KİRANIN ALACAK KISMI ?

Mesaj gönderen ozi77 »

Cevap verebilecek bir arkadaş olmalı ?