Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Kira Hukuku DIŞ CEPHE AYDINLATMASININ KİRACI SAYACINA BAĞLI OLMASI

DIŞ CEPHE AYDINLATMASININ KİRACI SAYACINA BAĞLI OLMASI

Kira Sözleşmesi, Kira Süresi, Kira Bedeli, Alt Kira, Ürün Kirası, Tahliye Taahhütnamesi, Fesih İhbarı, Kira Artırımı, Kira Bedelinin Tespiti, Emlakçı ve Komisyoncu, Kat Mülkiyeti...

ortakkullanim Site Üyesi

Sayın Karar Ara Ailesi,

Müstakil 2 Katlı Bina'da oturuyorum. Kiracıyım. Ev sahibi, yüzüne baktığınızda ne kadar kurnaz olduğunu anlayabileceğiniz kişilerden. Dış cephe (yani bina kapı girişi) aydınlatma lambası benim (kiracının) sayacına bağlanmış durumdadır. Bu lambayı kullanmaya hiç ihtiyaç duymuyoruz. Çünkü, salon ve mutfak balkonu lambası yeterince aydınlatıyor. Ayrıca, bu ortak kullanımına ait lambadan kablo çekmek suretiyle evine elektrik bağlayarak usulsüz elektrik kullandığı şüphesi içerisindeyim. Çünkü, ihtiyaç olmadığı halde bazen ev sahibi ve kızı lambayı açık bırakıp yukarı evine çıkıyor. Bir defasında fark edip aşağıdan söndürdüğümüzde ev sahibinin kızı annesine, tesadüfen duyabileceğim şekilde "Söndürdüler" dedi. Taşınırken de bize tesisattan hiç bahsetmediler.

Kiracı ortak giderlere katlanmakla yükümlü ise ortak kullanım sayacı olması gerekmez mi?
Sigortalar sık sık atıyor?
Cihazlarda tasarrufa geçiyoruz yine elektrik yüksek geliyor?
Bilirkişi sizce kaçak elektrik kullanımı varsa tespit edebilir mi?
Delil Tespit davası açsam işe yarar mı?

Kolay gelsin.

CoskunISIKDEMIR Kullanıcı avatarı
Editör

Oturduğunuz ev apartman bünyesinde mi, bir yönetimi var mı?
above us only sky...

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

ortakkullanim yazdı:
Sayın Karar Ara Ailesi,

Müstakil 2 Katlı Bina'da oturuyorum. Kiracıyım. Ev sahibi, yüzüne baktığınızda ne kadar kurnaz olduğunu anlayabileceğiniz kişilerden. Dış cephe (yani bina kapı girişi) aydınlatma lambası benim (kiracının) sayacına bağlanmış durumdadır. Bu lambayı kullanmaya hiç ihtiyaç duymuyoruz. Çünkü, salon ve mutfak balkonu lambası yeterince aydınlatıyor. Ayrıca, bu ortak kullanımına ait lambadan kablo çekmek suretiyle evine elektrik bağlayarak usulsüz elektrik kullandığı şüphesi içerisindeyim. Çünkü, ihtiyaç olmadığı halde bazen ev sahibi ve kızı lambayı açık bırakıp yukarı evine çıkıyor. Bir defasında fark edip aşağıdan söndürdüğümüzde ev sahibinin kızı annesine, tesadüfen duyabileceğim şekilde "Söndürdüler" dedi. Taşınırken de bize tesisattan hiç bahsetmediler.

Kiracı ortak giderlere katlanmakla yükümlü ise ortak kullanım sayacı olması gerekmez mi?
Sigortalar sık sık atıyor?
Cihazlarda tasarrufa geçiyoruz yine elektrik yüksek geliyor?
Bilirkişi sizce kaçak elektrik kullanımı varsa tespit edebilir mi?
Delil Tespit davası açsam işe yarar mı?

Kolay gelsin.

Öncelikle bir Elektrikçi getirerek ortak kullanım lambasının sayacınıza bağlı olup olmadığı, ayrıca buradan ev sahibinin dairesine giden gizli hat olup olmadığını tespit ettire bilir ve akabinde hırsızlık suçundan ev sahibi hakkında hemen kolluk kuvvetine suç duyurusunda buluna bilirsiniz. Anladığım kadarı ile ev sahibiniz ortak aydınlatmanın haricinde başka bir çekilmiş gizli hatla kendi dairesine de elektriği buradan almış ola bileceği kanaatindeyim.

Şimdi burada sadece ev sahibine ait iki katlı ev var bir dairesinde o oturmakta bir dairesinde siz kiracı olarak bulunmaktasınız, Tabi ki ortak kullanılan aydınlatmanın saati de ayrı olması gerekir, ama burada süzme dediğimiz saat kullanmadan bu şekil elektirik kullanmada yapılmaktadır şikayet halinde evet elektrik idaresi buna derhal müdahale ederek usulsüz elektrik kullanmaktan işlem yapmaktadırlar.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

ortakkullanim Site Üyesi

Coşkun Bey, sıradan müstakil 2 katlı ev.

Teoman Bey, harikasınız.

Ayrıca:

1. Birinci katında oturuyorum.
2. İkinci katında ev sahibi oturuyor.
3. Dairemin sigortalarını indirdiğimde dış kapı lambası yanmıyor, sigortaları açtığımda yanıyor.
4. Ama sigortaları indirdiğimde aksine hem dış kapı otomatı çalışıyor hem de merdiven lambaları yanıyor.

Mesele şu ki, dış kapı otomatı haricinde lambaların hiçbirini ihtiyaç duymadığımız için kullanmıyoruz.
Dış kapı otomatı sigortalar kapalıyken bile çalışması bizi de ev sahibi ile aynı duruma sokar mı?

Kolay gelsin.

ortakkullanim Site Üyesi

Teoman Bey,

Bir arkadaşımın tavsiyesi ile bu siteyi buldum.
Kırmızı, Yeşil, Turuncu renkli olanlar profesyonel özellikle onlardan yardım iste dedi.
Sizde Yeşilsiniz.
Lütfen yukarıdaki mesajıma da cevap verin.

Benim akıbetim ne olur?

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön Kira Hukuku