Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Kira Hukuku Kat maliki tanık olarak gösterilebilir mi?

Kat maliki tanık olarak gösterilebilir mi?

Kira Sözleşmesi, Kira Süresi, Kira Bedeli, Alt Kira, Ürün Kirası, Tahliye Taahhütnamesi, Fesih İhbarı, Kira Artırımı, Kira Bedelinin Tespiti, Emlakçı ve Komisyoncu, Kat Mülkiyeti...

bayKarar Site Üyesi

Merhaba

Kat maliki olan yöneticiye karşı (diğer malikleri temsilen) kat maliki olarak karar iptal davası açtım, tutanak olmadığından yönetici toplantıda alınmayan kararları deftere neden yazdığını açıklayamıyor.

Toplantıya katılmış olan bir kat maliki tanık olarak gösterilebilir mi? Kanunda taraf tanık olamaz diyor, toplantıya katılmış ve defteri de imzalamış olan bir kat maliki böyle bir davada tanık olabilir mi?

Hakim bu tanığı dinler mi?

Teşekkürler.

Güntülü Kullanıcı avatarı
Moderatör

bayKarar yazdı:
Merhaba

Kat maliki olan yöneticiye karşı (diğer malikleri temsilen) kat maliki olarak karar iptal davası açtım, tutanak olmadığından yönetici toplantıda alınmayan kararları deftere neden yazdığını açıklayamıyor.

Toplantıya katılmış olan bir kat maliki tanık olarak gösterilebilir mi? Kanunda taraf tanık olamaz diyor, toplantıya katılmış ve defteri de imzalamış olan bir kat maliki böyle bir davada tanık olabilir mi?

Teşekkürler.

Duruma göre değişir. Toplantıya katılarak alınan kararlara iştirak etmek ayrı bir şey, alınmayan kararları alınmış gibi karar defterine yazarak ve bunu imzalayan kat maliklerinin yapmış oldukları usulsüzlük ayrı bir şey.

22. Hukuk Dairesi 2012/9948 E. , 2013/43 K.

3-Mahkemece 10.11.2011 tarihli oturumda davalı tarafça bildirilen tanıkların kat maliki bu bağlamda davada taraf sıfatı bulunması sebebiyle dinlenmelerinden sarfınazar edilmesine, akabinde 22.12.2011 tarihli oturumda ise tekrar davalı tarafın tanık bildirilmesine
dair isteğinin ise ikinci tanık listesi verilemeyeceği gerekçesiyle reddine karar verilmiştir. Bu tespitlere göre mahkeme tarafından davalı tarafça verilen ilk tanık listesi kabul edilmemekle, verilecek yeni tanık listesi ikinci tanık listesi olarak algılanamaz. Bu yeni liste bizzat ilk tanık listesi yerine ikame edilen tanık listesi olarak değerlendirilmelidir. Bu bağlamda davalı tarafa tanık listesi sunma imkanı tanınmaksızın, savunma hakkı kısıtlanarak karar verilmiş olması hatalıdır.
SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda yazılı nedenlerden dolayı BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 21.01.2013 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.
www.kararara.com

imsel Kıdemli (**) Üye

bayKarar yazdı:
Merhaba

Teşekkürler.

bana göre toplantı tutanağını imzalayan kat malikinin bu toplantıya dayanarak iptal davası açma hakkı sona ermiştir.(eğer zorla imzalatılmadıysa) bu noktadan artık bu dava açısından davaya dahil olmayacaktır.zaten dava da açmamıştır.bence sizin davanızda tanık olarak gösterilip dinlenebilceğini düşünüyorum.davacı ya da davalı değildir ve dolayısıyla taraf değildir.kolay gelsin.

bayKarar Site Üyesi

Burada "alınmayan kararları alınmış gibi karar defterine yazarak ve bunu imzalayan kat maliklerinin yapmış oldukları usulsüzlük ayrı bir şey." cümlesi olayı net bir şekilde açıklıyor, olan bu zaten.

Usulsüzlüğü yapan yönetici, diğerleri imzalamış.

Kat malikini tanık olarak mahkemeye bildirdim, ne olacağını göreceğim.

Ben de dinlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Başka türlü toplantıyla ilgili tanıklık yapacak kat maliki olmayan birini bulmak zor olurdu.

Teşekkürler

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

bayKarar yazdı:
Burada "alınmayan kararları alınmış gibi karar defterine yazarak ve bunu imzalayan kat maliklerinin yapmış oldukları usulsüzlük ayrı bir şey." cümlesi olayı net bir şekilde açıklıyor, olan bu zaten.

Usulsüzlüğü yapan yönetici, diğerleri imzalamış.

Kat malikini tanık olarak mahkemeye bildirdim, ne olacağını göreceğim.

Ben de dinlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Başka türlü toplantıyla ilgili tanıklık yapacak kat maliki olmayan birini bulmak zor olurdu.

Teşekkürler

Dinlenir.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön Kira Hukuku