Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Denetimli serbestlik sonradan gelen ceza

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
altinkaya
Onaysız Üye

Denetimli serbestlik sonradan gelen ceza

Mesaj gönderen altinkaya »

29.01.2018 tarihinde 1 yıl hapis cezası aldım. Devam eden bir dosyam daha var farklı suçlar ve bu dosyanında duruşma günü 22.02.2018 büyük ihtimal burdanda 1 yıl ceza alıcam.İlk cezamın davetiyesi geldiği vakit teslim olmayı düşünüyorum.ve biran önce çıkıp denetime tabi olucam.Sormak istediğim ilk cezamdan girdi çıktı yaptıktan sonra ikinci dosyadan gelen bir yıl ceza olursa nasıl olucak durumum veya 14 ay ceza gelirse nasıl olucak durumum.Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Admin
Site Yöneticisi
Meslek: Hukukçu
İletişim:

Re: Denetimli serbestlik sonradan gelen ceza

Mesaj gönderen Admin »

altinkaya yazdı:29.01.2018 tarihinde 1 yıl hapis cezası aldım. Devam eden bir dosyam daha var farklı suçlar ve bu dosyanında duruşma günü 22.02.2018 büyük ihtimal burdanda 1 yıl ceza alıcam.İlk cezamın davetiyesi geldiği vakit teslim olmayı düşünüyorum.ve biran önce çıkıp denetime tabi olucam.Sormak istediğim ilk cezamdan girdi çıktı yaptıktan sonra ikinci dosyadan gelen bir yıl ceza olursa nasıl olucak durumum veya 14 ay ceza gelirse nasıl olucak durumum.Teşekkürler
Sonradan gelen ceza ile denetimde olduğunuz ceza toplanır, ardından ceza evinde ve denetimde geçirilen süreler düşüldükten sonra yeniden infaz hesaplama yapılır.
İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.
Kullanıcı avatarı
hukukcu23
Onaylı Üye
Meslek: Gerçek bir hukukçu ( Stj.Avukat)

Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu

Mesaj gönderen hukukcu23 »

altinkaya yazdı:29.01.2018 tarihinde 1 yıl hapis cezası aldım. Devam eden bir dosyam daha var farklı suçlar ve bu dosyanında duruşma günü 22.02.2018 büyük ihtimal burdanda 1 yıl ceza alıcam.İlk cezamın davetiyesi geldiği vakit teslim olmayı düşünüyorum.ve biran önce çıkıp denetime tabi olucam.Sormak istediğim ilk cezamdan girdi çıktı yaptıktan sonra ikinci dosyadan gelen bir yıl ceza olursa nasıl olucak durumum veya 14 ay ceza gelirse nasıl olucak durumum.Teşekkürler

Öncelikle geçmiş olsun.

Bir infazcı olarak size bilgi vermek istedim, bunu yaparken de örneklendirerek sizi aydınlatmak istedim.

Diyelim ki siz 1 yıl hapis cezasının infazına başladınız. 3 gün - 7 gün girdi çıktı yaptınız ve Denetime ayrıldınız. hapis cezanızın 1/2 indirimli olduğunu varsayarsak;

1 yıl hapis cezasının yatarı 365/2= 182 gün
182- 7 gün (cezaevi) = 175 gün ( Denetimde geçireceğiniz süre)

sonradan 1 yıl daha geldi diyelim ve oda 1/2 indirimli olsun >>> cezalar içtima edilir , yeniden müddetname hesaplanır. 182+182= 364 gün yatarınız bulunmaktadır.

cezaevinde kaldığınız 7 gün düşülür. 364-7= 357 gün (Denetimde geçirmeniz gereken süre)

Diyelim ki siz 2 aydır denetimdesiniz. Denetimde kaldığınız sürelerde cezanızdan düşülür. 357-60= 297 (Kalan denetim süreniz)

Eğer ki yeni gelen ceza da katalog suçlarından değil ise ve denetimi olumsuz etkileyecek bir suç değilse , müddetnameniz yeniden hesaplanır, cezaevinde ve denetimde kaldığınız süreler düşülür, Denetimde geçireceğiniz süre yeniden hesaplanır ve denetime kaldığınız yerden devam edilir.

Bunun hukuk usul yönüne gelince; ilk önce yeni gelen ceza ile içtima işlemleri yapılır ve müddetname tanzim edilir. İlgili İnfaz Hakimliğine bilgi verilerek EK KARAR alınır. eski kararın kaldırılması ve yeni denetime ayrılam kararının alınması sağlanır. Daha sora infaz dosyası denetimli serbestlik müdürlüğüne gönderilir. denetime kalınan yerden devam edilmesi sağlanır.

Tekrardan geçmiş olsun. İnfaz ile ilgili farklı sorular olursa mesaj atabilirsiniz. İyi günler
Hayat = Adalet
altinkaya
Onaysız Üye

Mesaj gönderen altinkaya »

hukukcu23 yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun.

Bir infazcı olarak size bilgi vermek istedim, bunu yaparken de örneklendirerek sizi aydınlatmak istedim.

Diyelim ki siz 1 yıl hapis cezasının infazına başladınız. 3 gün - 7 gün girdi çıktı yaptınız ve Denetime ayrıldınız. hapis cezanızın 1/2 indirimli olduğunu varsayarsak;

1 yıl hapis cezasının yatarı 365/2= 182 gün
182- 7 gün (cezaevi) = 175 gün ( Denetimde geçireceğiniz süre)

sonradan 1 yıl daha geldi diyelim ve oda 1/2 indirimli olsun >>> cezalar içtima edilir , yeniden müddetname hesaplanır. 182+182= 364 gün yatarınız bulunmaktadır.

cezaevinde kaldığınız 7 gün düşülür. 364-7= 357 gün (Denetimde geçirmeniz gereken süre)

Diyelim ki siz 2 aydır denetimdesiniz. Denetimde kaldığınız sürelerde cezanızdan düşülür. 357-60= 297 (Kalan denetim süreniz)

Eğer ki yeni gelen ceza da katalog suçlarından değil ise ve denetimi olumsuz etkileyecek bir suç değilse , müddetnameniz yeniden hesaplanır, cezaevinde ve denetimde kaldığınız süreler düşülür, Denetimde geçireceğiniz süre yeniden hesaplanır ve denetime kaldığınız yerden devam edilir.

Bunun hukuk usul yönüne gelince; ilk önce yeni gelen ceza ile içtima işlemleri yapılır ve müddetname tanzim edilir. İlgili İnfaz Hakimliğine bilgi verilerek EK KARAR alınır. eski kararın kaldırılması ve yeni denetime ayrılam kararının alınması sağlanır. Daha sora infaz dosyası denetimli serbestlik müdürlüğüne gönderilir. denetime kalınan yerden devam edilmesi sağlanır.

Tekrardan geçmiş olsun. İnfaz ile ilgili farklı sorular olursa mesaj atabilirsiniz. İyi günler
Öncelikle değerli bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.Konuyu tam olarak izah etmeye çalışıcam tekrardan çünkü düşünmekten uyumak bile yok ne yazik ki.

1.29.01.2018 tarihinde 1 yıl hapsimin 6/1 indirim uygulanarak 10 ay olarak cezalandırılmasına diye kararımızı bir kenara koyalım.Suçun konusu ise başkası adına imza atmak yani özel belgede sahtecilik olarak geçmekte kararda.

2.Devam eden mahkememin konusu güveni kötüye kullanma durumu.Olayda şöyle birinin yönlendirmesiyle gelen bir vatandaş kardeşi adına tescilli olan aracı alıp bulunduğum şehire getirdi ve üzerinde sgk borçlarından dolayı haciz olup bu şekilde satabilirmiyiz demesi üzerinde bende sahibinden.com adresine koydum aracın 4/1 fiyatına müşteri farklı bir ilden aradı ve ben talibim dedi 8000 tlye anlaştık. arabayı bana getiren kişiyede müşteri çıktı almaktada ciddi ne diyosun dememe kalmadan çok iyi ver gitsin dedi.alıcı olanda ben çekici gönderiyorum sıkıntı yaşamayalım dedi çekici geldi arabayı aldı parada benim hesaba havale atıldı.bende arabayı getirene gönderdim.sonra öğrendimki arabayı getiren paraya konmak için kardeşine yani asıl ruhsat sahibine demiş ki araba çalınmış kardeşide gidip karakola diyor ki ben arabamı bu kişiye teslim ettim üzerinde haciz yakalama vs var (ki gerçekten öyleymiş yakalaması bile varmış) ve akibetini bilmiyorum şikayetçiyim.bende gidip karakola ifade verdim ben şikayet edeni tanımam abisini tanırım arabayı getirdi sgk borcu var kapatınca evir etme olasılığımız olucak bu şekilde satabilirmiyiz dedi bizde ilana koyduk X vatandaş 8 bin tlye alırım dedi aracı almaya birini gönderdi teslim ettim parayıda hesaba gönderdi bende arabayı bana getirene gönderdim.Sonra 2016 yılının mart ayında mahkeme dosyasının açıldıgını gördüm tabi bi kaç duruşmaya gidemedim sonra ifademi vermeye gittim ve aynı şekilde ifademi tekrarladım son olarakda 22.02.2018 tarihinde mahkeme günü sanırım karar neticeye varacak.tabi arabayı verdiğim insan aksi bişey söylememiş olursa veya oda ifadesini vermiş ise. ben şimdi güveni kötüye kullanma cezasına bakıyorum 6 ay gibi ceza söz konusu tabi farklı şekilde yorumlanmaz ise diyelim 1 yıl aldım ve indirimle oda 10 ay oldu.

ve sanırım ilk cezamın davet kagıdı ayın 20 kadar gelir bende gider teslim olurum ve 1 hafta girdi çıktı yaptıktan sonra denetim serbestlik başlamış olucak. ve ikinci cezamın gelmesiyle yapmam gereken infaza gidip yeni cezamla beraber hesaplamalarını talepte bulunup denetimimin devamını istiycem.çok uzun oldu özür dilerim.Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Admin
Site Yöneticisi
Meslek: Hukukçu
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

İlk cezanızdan girdi çıktı yaptıktan sonra ikinci ceza geldiğinde size yine tebligat gelecektir. Her iki ceza toplanıp denetimde ve cezaevinde geçirdiğiniz süre düşüldükten sonra yeniden hesaplama yapılır. Bu hesap sonunda yine girdi - çıktı yaparak denetimli serbestlikten faydalanabilirsiniz.
İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.
mrttrkr84
Yeni Üye

Mesaj gönderen mrttrkr84 »

İyi günler ; benim toplamda 3 yıl cezam geldi. Akabinde açık ceza infaz kurumunda cezamı yatıp 23 ay kala denetime çıktım. 75 gündür de denetimli serbestlik faaliyetimi yerine getiriyorum. İmzalar seminerler falan. Şimdi bana yargıtaydan 2014 yılında önceki denetimli serbestlik faaliyetimi ihlal ettiğim için 3 ay onanmış ceza geldi. Ben yine girdi çıktı mı yapmak zorundayım. Yada ne kadar yatıcam. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra ve İflas Hukuku

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

mrttrkr84 yazdı:İyi günler ; benim toplamda 3 yıl cezam geldi. Akabinde açık ceza infaz kurumunda cezamı yatıp 23 ay kala denetime çıktım. 75 gündür de denetimli serbestlik faaliyetimi yerine getiriyorum. İmzalar seminerler falan. Şimdi bana yargıtaydan 2014 yılında önceki denetimli serbestlik faaliyetimi ihlal ettiğim için 3 ay onanmış ceza geldi. Ben yine girdi çıktı mı yapmak zorundayım. Yada ne kadar yatıcam. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Her iki ceza toplanıp ilk cezanızdan yatıp çıktığınız ve denetimde geçirdiğiniz kısmı düşülecektir. Hesap sonucunda kalan ceza denetimli serbestlik sınırında kalırsa denetimli serbestlikten yararlanmaya devam edeceksiniz. İçtima ve müddetname hazırlanmasını bekleyiniz.
Resim
Kararsormak
Site Üyesi

Mesaj gönderen Kararsormak »

Lütfen cevabınızı bekliyorum yardımcı olmanıza çok ihtiyacım var. Çok yakın arkadaşım 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı uyuşturucu suçundan pazartesi günü açık cezaevine teslim oldu suç 2014 yılına ait biliyorum defalarca yazdım fakat girdi-çıktı tabirine güveniyorum. Ancak 1 ay yatar 6 ay yatar 10 ay yatar diyenler var ne yapacağımı hiç bilmiyorum lütfen yardımcı olun. Adliyede bir tanıdığıma sordum 1 hafta içersinde çıkar dedi
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra ve İflas Hukuku

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Kararsormak yazdı:Lütfen cevabınızı bekliyorum yardımcı olmanıza çok ihtiyacım var. Çok yakın arkadaşım 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı uyuşturucu suçundan pazartesi günü açık cezaevine teslim oldu suç 2014 yılına ait biliyorum defalarca yazdım fakat girdi-çıktı tabirine güveniyorum. Ancak 1 ay yatar 6 ay yatar 10 ay yatar diyenler var ne yapacağımı hiç bilmiyorum lütfen yardımcı olun. Adliyede bir tanıdığıma sordum 1 hafta içersinde çıkar dedi
1 hafta içerisinde çıkar diyen doğru demiş görünüyor.
Resim
Janskanskam
Site Üyesi

Mesaj gönderen Janskanskam »

Cezaevinde girdi çıktı işlemi yapmak için dilekçemi vermek gerekiyor 10 gün oldu avukat girdi çıktı olur demişti olmadı bide aksine sevk oldu ben hiç bişey anlamadım