Veraset ilamı hk.

Miras, Kanuni Mirasçılar, Veraset İlamı, Muris Muvazaası, Vasiyet, Miras Sözleşmesi, Reddi Miras, Saklı Pay, Tasarrufun İptali, Iskat, Tasarruf Nisabı, Tereke...
tahir549
Site Üyesi

Veraset ilamı hk.

Mesaj gönderen tahir549 » 26 Mar 2019 14:18

Merhaba 4 mirascılı bir tarlamız var sadece veraset ilamı verildi ve yerler bölüşülmedi paylaşılmadı.Biz babamızda vefat ettiği annemizinde boşandığı için direk mirascıyız.Amcamın biri kendime ait hisse miktarını noter aracılıpı ile bize haber vermeden satmış biz ve diğer mirascılar buna tepki gösterdik satmak istiyorsan biz alırız diye daha öncede söyledik yanaşmamıştı.Şimdi ben sattım onlarda sana mecbur satacak demiş sattığı kişiye biz yasal olarak nr yapabiliriz sulh hukukta mı dava açmalıyız.Bu şrkilde satış yasal mı adamda tapu yok ben eker biçerim kimsede karışamaz diyor noter böyle bir satışı nasıl yapabiliyor.Dava açılacaksa sadece bir kişi dava acıp yürütebilir mi davayı.Şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Re: Veraset ilamı hk.

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 26 Mar 2019 16:07

Amcanız kendi hissesini satmakta serbesttir.

Kime satacağı konusunda da serbesttir.

Dolayısıyla yapılan satış yasal ve normaldir.

Tapu yok diye bir şey olamaz, satın alınan hissenin tapu kaydı ayrıdır.

Satın alan sizle beraber hisse maliki konumundadır.

Siz hisseleri birleştirip tamamlama veya tarlayı satma konusunda kendi aranızda anlaşamıyorsanız Sulh Hukuk Mahkemesi'ne izale-i şuyu (ortaklığın giderilmesi) davası açarak tarlanın ihale usulüyle satılmasını talep edebilirsiniz.
Resim

tahir549
Site Üyesi

Re: Veraset ilamı hk.

Mesaj gönderen tahir549 » 27 Mar 2019 18:12

Biz diğer mirascılar bu yeri almak istiyorduk ama amcamız gizli pazarlıklar hesabıyla bizde onun sattığı kişiye satma mecburiyetimiz olsun diye vöyle vir işe girişmiş yerlerin veraset ilamı var tapu dedemin üstüne hala.Şimdi biz bu kiliden yeri almak istesek satmayacak biz yerlerimizi satmak istemiyoruz yada aramıza yabancı girmesini de istemiyoruz peki adalet bu işin neresinde noterler kişilerin haklarını korumak için değil mi bu nasıl iş.