Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Denetimli serbestlik sonradan gelen ceza

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
YusufY
Site Üyesi

Re: Denetimli serbestlik sonradan gelen ceza

Mesaj gönderen YusufY »

Admin yazdı: 07 Şub 2018 01:30 İlk cezanızdan girdi çıktı yaptıktan sonra ikinci ceza geldiğinde size yine tebligat gelecektir. Her iki ceza toplanıp denetimde ve cezaevinde geçirdiğiniz süre düşüldükten sonra yeniden hesaplama yapılır. Bu hesap sonunda yine girdi - çıktı yaparak denetimli serbestlikten faydalanabilirsiniz.

Aynı infaz döneminde birden fazla denetimli serbestlik uygulanmaz diye bir ibare var yargıtay kararlarında. Bu ne demektir peki?
2018 yılında alkollü araç kullanmaktan 100 gün ceza aldım ve HAGB. Daha eski bir cezam geldi şu anda denetimlideyim. denetim esnasında alkollü araç kullanmaktan tekrar yakalandım. 100 promülün üzerinde olduğu için yine dava açıldı. bu davadan ceza aldığımda hem DS yi hem de HAGB yi bozacak. DS karar kesinleştiği tarihten itibaren mi bozulacak yoksa geriye dönük yani alkollü araç kullanmaktan yakalandığım günden itibaren mi bozulacak?
Ya da davaya itiraz sürecini falan da saydığımızda karar kesinleşmeden önce benim DS biterse ne olacak. Bu karar yalnızca benim ilk alkolden aldığım HAGB yi mi bozacak?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör
Meslek: Emekli Hukuk Adamı

Mesaj gönderen Birbilen »

Denetimli sürerken yeni bir ceza gelirse içtima yapılır, yeni bir denetim süresi başlamaz, kalan denetim süresi üzerinden devam edilir. Yargıtay kararlarında bahsedilen odur.
Bir bilene sor...
Bağımlılığı bırakın! Damarlarınızdaki asil Türk kanını kirletmeyin...
Korona çok fena bir hastalık, sakın hafife almayın, aşınızı olup kurallara uyun!
Bese35
Site Üyesi

Mesaj gönderen Bese35 »

hukukcu23 yazdı: 04 Şub 2018 15:45
altinkaya yazdı:29.01.2018 tarihinde 1 yıl hapis cezası aldım. Devam eden bir dosyam daha var farklı suçlar ve bu dosyanında duruşma günü 22.02.2018 büyük ihtimal burdanda 1 yıl ceza alıcam.İlk cezamın davetiyesi geldiği vakit teslim olmayı düşünüyorum.ve biran önce çıkıp denetime tabi olucam.Sormak istediğim ilk cezamdan girdi çıktı yaptıktan sonra ikinci dosyadan gelen bir yıl ceza olursa nasıl olucak durumum veya 14 ay ceza gelirse nasıl olucak durumum.Teşekkürler

Öncelikle geçmiş olsun.

Bir infazcı olarak size bilgi vermek istedim, bunu yaparken de örneklendirerek sizi aydınlatmak istedim.

Diyelim ki siz 1 yıl hapis cezasının infazına başladınız. 3 gün - 7 gün girdi çıktı yaptınız ve Denetime ayrıldınız. hapis cezanızın 1/2 indirimli olduğunu varsayarsak;

1 yıl hapis cezasının yatarı 365/2= 182 gün
182- 7 gün (cezaevi) = 175 gün ( Denetimde geçireceğiniz süre)

sonradan 1 yıl daha geldi diyelim ve oda 1/2 indirimli olsun >>> cezalar içtima edilir , yeniden müddetname hesaplanır. 182+182= 364 gün yatarınız bulunmaktadır.

cezaevinde kaldığınız 7 gün düşülür. 364-7= 357 gün (Denetimde geçirmeniz gereken süre)

Diyelim ki siz 2 aydır denetimdesiniz. Denetimde kaldığınız sürelerde cezanızdan düşülür. 357-60= 297 (Kalan denetim süreniz)

Eğer ki yeni gelen ceza da katalog suçlarından değil ise ve denetimi olumsuz etkileyecek bir suç değilse , müddetnameniz yeniden hesaplanır, cezaevinde ve denetimde kaldığınız süreler düşülür, Denetimde geçireceğiniz süre yeniden hesaplanır ve denetime kaldığınız yerden devam edilir.

Bunun hukuk usul yönüne gelince; ilk önce yeni gelen ceza ile içtima işlemleri yapılır ve müddetname tanzim edilir. İlgili İnfaz Hakimliğine bilgi verilerek EK KARAR alınır. eski kararın kaldırılması ve yeni denetime ayrılam kararının alınması sağlanır. Daha sora infaz dosyası denetimli serbestlik müdürlüğüne gönderilir. denetime kalınan yerden devam edilmesi sağlanır.

Tekrardan geçmiş olsun. İnfaz ile ilgili farklı sorular olursa mesaj atabilirsiniz. İyi günler
Merhabalar rahatsız ediyorum bende size eşimin durumuyla ilgili danışabilir miyim? Lütfen rica ediyorum teşekkürler
hakanalbay
Site Üyesi

Mesaj gönderen hakanalbay »

Merhaba denetimdeyken.. Suç tarihi aynı olursa nasıl olacak? Suç tarihi dikkate alınır mı?
..
6 dosyam var ama suç tarihi aynı günde
Bu durumda bir farklılık var midir?
.
burcukbl
Yeni Üye

Mesaj gönderen burcukbl »

nişanlım daha önce uyuşturucu kullanmak suretiyle cezaevine girdi ve 2020 mayıs ayında tahliye oldu yaklaşık olarak 1.5 yıl cezaevinde kaldı geriye kalan cezası ise denetimli serbestliğe düştü ve takibini yapıyordu herhangi bir problem yoktu iki gün önce gbt sonucu yakalama kararı olduğu ortaya çıktı dosya 2016 tarihine ait ve yine uyuşturucudan kaynaklı mahkeme istinafı reddedip dosyanın mahkemesine gönderilmesini talep etmiş cezası ise 1 yıl 8 ay olarak görünüyor suç aynı suçun ikinci kez dosyası olduğundan
açıkcezaevine alınmayarak kapalıya gitti ancak polis memurlarının bize ilettiği 3 yıldan az bir cezası olduğu için direkt denetimli serbest olarak tahliye edilir bu işlemlerde 3-4 gün sürer dedi birde sizden bilgi almak istiyorum doğru mudur acaba
therapyy
Site Üyesi

Mesaj gönderen therapyy »

Yüksek ihtimal girdi çıktı yapar , 3 yildan az olduğu için.
invisible17
Yeni Üye

Mesaj gönderen invisible17 »

hukukcu23 yazdı: 04 Şub 2018 15:45
altinkaya yazdı:29.01.2018 tarihinde 1 yıl hapis cezası aldım. Devam eden bir dosyam daha var farklı suçlar ve bu dosyanında duruşma günü 22.02.2018 büyük ihtimal burdanda 1 yıl ceza alıcam.İlk cezamın davetiyesi geldiği vakit teslim olmayı düşünüyorum.ve biran önce çıkıp denetime tabi olucam.Sormak istediğim ilk cezamdan girdi çıktı yaptıktan sonra ikinci dosyadan gelen bir yıl ceza olursa nasıl olucak durumum veya 14 ay ceza gelirse nasıl olucak durumum.Teşekkürler

Öncelikle geçmiş olsun.

Bir infazcı olarak size bilgi vermek istedim, bunu yaparken de örneklendirerek sizi aydınlatmak istedim.

Diyelim ki siz 1 yıl hapis cezasının infazına başladınız. 3 gün - 7 gün girdi çıktı yaptınız ve Denetime ayrıldınız. hapis cezanızın 1/2 indirimli olduğunu varsayarsak;

1 yıl hapis cezasının yatarı 365/2= 182 gün
182- 7 gün (cezaevi) = 175 gün ( Denetimde geçireceğiniz süre)

sonradan 1 yıl daha geldi diyelim ve oda 1/2 indirimli olsun >>> cezalar içtima edilir , yeniden müddetname hesaplanır. 182+182= 364 gün yatarınız bulunmaktadır.

cezaevinde kaldığınız 7 gün düşülür. 364-7= 357 gün (Denetimde geçirmeniz gereken süre)

Diyelim ki siz 2 aydır denetimdesiniz. Denetimde kaldığınız sürelerde cezanızdan düşülür. 357-60= 297 (Kalan denetim süreniz)

Eğer ki yeni gelen ceza da katalog suçlarından değil ise ve denetimi olumsuz etkileyecek bir suç değilse , müddetnameniz yeniden hesaplanır, cezaevinde ve denetimde kaldığınız süreler düşülür, Denetimde geçireceğiniz süre yeniden hesaplanır ve denetime kaldığınız yerden devam edilir.

Bunun hukuk usul yönüne gelince; ilk önce yeni gelen ceza ile içtima işlemleri yapılır ve müddetname tanzim edilir. İlgili İnfaz Hakimliğine bilgi verilerek EK KARAR alınır. eski kararın kaldırılması ve yeni denetime ayrılam kararının alınması sağlanır. Daha sora infaz dosyası denetimli serbestlik müdürlüğüne gönderilir. denetime kalınan yerden devam edilmesi sağlanır.

Tekrardan geçmiş olsun. İnfaz ile ilgili farklı sorular olursa mesaj atabilirsiniz. İyi günler
Selamlar uzmanlığınız kapsamında bir sorum olacak size;

Benim ikinci kez firar kaydım olduğundan açık cezaevi hakkım yoktu nisan 2020 de yapılan yasa değişikliği ile kapalı kurumlardan denetime salıverme işlemi yapılmasının önü açıldığı İçin ve tarafımın da toplam 11 ay yatar sürem kalması sebebi ile kapalı kurumdan direkt denetime salıverildim ve bugüne kadar bir sıkıntı olmadan denetime izinli olarak devam ettim.
Denetimim devam ederken daha önceden itiraz ettiğim 9 aylık bir cezam geldiğini öğrendim bu gelen cezam firar suçu İçin tarafıma verilen cezadır. Ve infaz türü 4/3 yani tekerrürdür.
Ben denetimden daha önce 11 ay faydalandım şimdi gelen cezadan 6 ay eklenecek toplam 17 ay olacak yani yinede 3 yılı geçmeyecek. Nisan 2020 de çıkan yasada bu tarihten önceki istisna suçlar hariç yatar süresi 3 yıl olanlar denetime çıkacak denildi. Şimdi benim sorum şu : ben şuan kovid izninde olduğumdan imzayada gitmiyorum ve cezamın geldiğini öğreneli bir ay oldu hali hazırda devam eden denetimim yandı mı? Yani ceza geldi ama tebligat gelmedi geç haberim oldu bu durumda mevcut denetim yanar mı? Yanarsa bu durum İçin denetimli serbestlik bürosu beni haberdar edermiydi?
Bu konuda bilgimizi rica ediyorum.
Paylaş15
Yeni Üye

Mesaj gönderen Paylaş15 »

Kardes sen 2 kere firardan sonra bu 3 yillik denetim vurdumu sana anladigim kadariyla vurmus ama yinede cevap versen cok iyi olur rahatlariz ailecek
xyb3r
Yeni Üye

Mesaj gönderen xyb3r »

burcukbl yazdı: 10 Mar 2021 13:34 nişanlım daha önce uyuşturucu kullanmak suretiyle cezaevine girdi ve 2020 mayıs ayında tahliye oldu yaklaşık olarak 1.5 yıl cezaevinde kaldı geriye kalan cezası ise denetimli serbestliğe düştü ve takibini yapıyordu herhangi bir problem yoktu iki gün önce gbt sonucu yakalama kararı olduğu ortaya çıktı dosya 2016 tarihine ait ve yine uyuşturucudan kaynaklı mahkeme istinafı reddedip dosyanın mahkemesine gönderilmesini talep etmiş cezası ise 1 yıl 8 ay olarak görünüyor suç aynı suçun ikinci kez dosyası olduğundan
açıkcezaevine alınmayarak kapalıya gitti ancak polis memurlarının bize ilettiği 3 yıldan az bir cezası olduğu için direkt denetimli serbest olarak tahliye edilir bu işlemlerde 3-4 gün sürer dedi birde sizden bilgi almak istiyorum doğru mudur acaba
nişanlınız kaç yıl veya kaçıncı dosyası ki 1.5 yıl yatıyor, içicilikte genelde çok fazla göze batmıyorsa yatırmıyorlar.
Demokratadam
Yeni Üye

Mesaj gönderen Demokratadam »

Mesaj 16 Eyl 2021 21:07

Selamlar, 20 ay infazı olan dosyanın, 5 ay cezaevi, 11ay denetimlide gecen süre olmak üzere 16 ayı bitti, 9 sene olan ikinci dosyam gelmek üzere, geldiğinde iki ceza içtiması 11yıl 6ay olacak, 10 yıl üzeri olduğundan açık hakkı 1/10 kapalıda yatmış olma şartına göre 14 ay kapalıda kalmam gerekiyor, 5 ay cezaevi+ 11 ay denetimli=16 ay ile tamamlamış oluyor muyum..

Saygılar...