Taraf ve konusu aynı yeni dava

Sözleşme, Alım Satım, Bağış, Kefalet, Vekalet, Tazminat Davaları, Kusur Sorumluluğu, Sebepsiz Zenginleşme, Haksız Fiil, Faiz, Temerrüt Faizi, Gecikme Faizi, Zamanaşımı...
Özgür_DEMiR
Kıdemli *** Üye

Taraf ve konusu aynı yeni dava

Mesaj gönderen Özgür_DEMiR » 04 Ara 2013 00:07

6100 Sayılı Kanunun 375/1 madde ve fıkrası uyarınca ''Bir dava sonunda verilen hükmün kesinleşmesinden sonra tarafları, konusu ve sebebi aynı olan ikinci davada, öncekine aykırı bir hüküm verilmiş ve bu hükmün de kesinleşmiş olması sebebine dayanılarak yargılamanın iadesi talep edilebilir. Anılan yasa hükmünden, tarafları ve konusu aynı olan ikinci dava açılabilir diye düşünebilir miyiz? Şöyle ki; adli muayene raporu ve davalının kısmi ikrarı ile tanık beyanı olmasına rağmen bana husumet besleyen hakim davamı reddetti. Aynı davayı tekrar açmak istiyorum. Yasal bir engel olup olmadığı konusunda yardıma ihtiyacım oldu. En Derin Saygılarımla!...

Kullanıcı avatarı
Admin
Site Yöneticisi
Meslek: Hukukçu
İletişim:

Re: Taraf ve konusu aynı Yeni dava

Mesaj gönderen Admin » 04 Ara 2013 11:16

Özgür_DEMiR yazdı:6100 Sayılı Kanunun 375/1 madde ve fıkrası uyarınca ''Bir dava sonunda verilen hükmün kesinleşmesinden sonra tarafları, konusu ve sebebi aynı olan ikinci davada, öncekine aykırı bir hüküm verilmiş ve bu hükmün de kesinleşmiş olması sebebine dayanılarak yargılamanın iadesi talep edilebilir. Anılan yasa hükmünden, tarafları ve konusu aynı olan ikinci dava açılabilir diye düşünebilir miyiz? Şöyle ki; adli muayene raporu ve davalının kısmi ikrarı ile tanık beyanı olmasına rağmen bana husumet besleyen hakim davamı reddetti. Aynı davayı tekrar açmak istiyorum. Yasal bir engel olup olmadığı konusunda yardıma ihtiyacım oldu. En Derin Saygılarımla!...
Merhaba,

Konusu, tarafları ve dava sebebi aynı olan ikinci dava açılabilir buna bir engel yok, ama bu dava "kesin hüküm" nedeniyle reddedilir.
İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

Özgür_DEMiR
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen Özgür_DEMiR » 04 Ara 2013 18:40

admin yazdı:
Özgür_DEMiR yazdı:6100 Sayılı Kanunun 375/1 madde ve fıkrası uyarınca ''Bir dava sonunda verilen hükmün kesinleşmesinden sonra tarafları, konusu ve sebebi aynı olan ikinci davada, öncekine aykırı bir hüküm verilmiş ve bu hükmün de kesinleşmiş olması sebebine dayanılarak yargılamanın iadesi talep edilebilir. Anılan yasa hükmünden, tarafları ve konusu aynı olan ikinci dava açılabilir diye düşünebilir miyiz? Şöyle ki; adli muayene raporu ve davalının kısmi ikrarı ile tanık beyanı olmasına rağmen bana husumet besleyen hakim davamı reddetti. Aynı davayı tekrar açmak istiyorum. Yasal bir engel olup olmadığı konusunda yardıma ihtiyacım oldu. En Derin Saygılarımla!...
Merhaba,

Konusu, tarafları ve dava sebebi aynı olan ikinci dava açılabilir buna bir engel yok, ama bu dava "kesin hüküm" nedeniyle reddedilir.
Saygıdeğer admin, kesin hüküm nedeniyle dava reddedilirse, 6100 Sayılı Kanunun 375/1 madde ve fıkrası uyarınca ''Bir dava sonunda verilen hükmün kesinleşmesinden sonra tarafları, konusu ve sebebi aynı olan ikinci davada, öncekine aykırı bir hüküm verilmiş ve bu hükmün de kesinleşmiş olması sebebine dayanılarak yargılamanın iadesi neden talep edilebilir ki? Anılan yasa hükmünde ikinci davada öncekine aykırı bir hüküm verilmiş ve bu hükmün de kesinleşmiş olması sebebine dayanılarak yargılamanın iadesinin talep edilebileceği belirtilir mi idi? Anılan yasa hükmü ile İkinci davada farklı hüküm verilebildiğini anlayabilir miyiz? En Derin Saygılarımla!...

abdulalim
Editör
Meslek: hukukçu

Mesaj gönderen abdulalim » 05 Ara 2013 11:36

Sn Özgür 375 /f...şartları 1- bir dava sonucu verilen hüküm kesinleşmiş olmalı 2-açılan 2.davada tarafları konusu ve sebebi aynı olmalıdır 3-ikinci dava bir
kesin hüküm itirazı ile karşılaşılmadan öncekine aykırı bir hüküm verilirse yargılamanın iadesi söz konusu oluyor ,yoksa tarafları ve konusu ve sebebi aynı olan bir davada tek hüküm ilkesi geçerli olacağından 303 madde bir davaya ait şekli anlamda kesinleşmiş olan hükmün diğer davada yanı sizin açacağınız davada kesin hüküm olabilmesi için her iki davanın tarafları,dava sebebleri ile ilk davanın hüküm fıkrası ile ikinci davaya ait talep sonucu/MAHKEME DAVAYI KABUL EDERSE HÜKÜM FIKRASIDA AYNI OLACAGINDAN/ ortada bir kesin hüküm var demektir ve diğer bendlerindede kesin hüküm oluşacağı ve ayrık durumlar hükme bağlanmıştır ,maddi anlamda kesin hükmün olumlu ve olumsuz iki etkisi vardır olumsuz etkisi ise karara konu olan uyuşmazlık yeni bir davanın konusunu oluşturursa, dinlenmeyip red edilmesi gerekir, bu bir dava şartıdır yargılamanın her aşamasında gözönünde bulundurulur ve kesin hüküm itirazıda olumsuz etkinin bir parçasıdır...

Özgür_DEMiR
Kıdemli *** Üye

Re: Taraf ve konusu aynı yeni dava

Mesaj gönderen Özgür_DEMiR » 05 Ara 2013 13:15

Peki Sayın abdulalim bey.. Çok Teşekkürler Ederim. En Derin Saygılarımla!...

fatih57
Site Üyesi

Mesaj gönderen fatih57 » 26 Oca 2019 15:12

Forumdaki avukatlarımız konu hakkında yorum yaparlarsa sevinirim,

KONU KISACA ŞÖYLE.

sigorta şirleti hakkımda icra takibi başlattı,itiraz ettim.(gerçek borcumun çok üzerinde para istedi)rakam 23 000.tl

sigorta itirazın iptali davası açtı.bu davayı açarken miktarı çok düşürerek açtı.rakam 5700.tl.

ön inceleme duruşması yapıldı,hakim dosyayı adli tıbba gönderdi.(oysa daha önceki kusur belirlemesinide adli tıp yapmıştı zaten)

ancak sigorta şirketi,kazada yaralanan karşı sürücüye ödediği 23 bin lirayı yanlışlıkla ödediği için,karşı sürücüden geri istemiş.

tazminatı alan kişide parayı ödemeyince onun hakkındada dava açmış.

şimdi avukatlarımdan soracağım soru şu,aynı sigorta şirketi aynı konu üzerinden iki farklı dava açmış oldu,hukukta böyle bir dava işleme şekli varmı teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Mesaj gönderen teoman » 26 Oca 2019 16:39

fatih57 yazdı:Forumdaki avukatlarımız konu hakkında yorum yaparlarsa sevinirim,

KONU KISACA ŞÖYLE.

sigorta şirleti hakkımda icra takibi başlattı,itiraz ettim.(gerçek borcumun çok üzerinde para istedi)rakam 23 000.tl

sigorta itirazın iptali davası açtı.bu davayı açarken miktarı çok düşürerek açtı.rakam 5700.tl.

ön inceleme duruşması yapıldı,hakim dosyayı adli tıbba gönderdi.(oysa daha önceki kusur belirlemesinide adli tıp yapmıştı zaten)

ancak sigorta şirketi,kazada yaralanan karşı sürücüye ödediği 23 bin lirayı yanlışlıkla ödediği için,karşı sürücüden geri istemiş.

tazminatı alan kişide parayı ödemeyince onun hakkındada dava açmış.

şimdi avukatlarımdan soracağım soru şu,aynı sigorta şirketi aynı konu üzerinden iki farklı dava açmış oldu,hukukta böyle bir dava işleme şekli varmı teşekkür ederim.

Dosyaların içeriğini tam bilmeden her ne kadar bilgi vermek yerinde olmasa da, İtirazın iptali davasında bu şekil hususlar ileri sürüle bilir burada mükerrer dava yok görülmektedir.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

fatih57
Site Üyesi

Mesaj gönderen fatih57 » 26 Oca 2019 21:12

teoman bey,sigorta bana açılan mahkeme sayı esas no farklı,diğer kişiye açılan dosya sayı esas no farklı,bu iki farklı mahkeme olmuyormu,yani biz diğer kişiyi mahkemede görmüyoruz oda kendi mahkemesinde bizi görmüyor.

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 10 Mar 2019 16:55

fatih57 yazdı:teoman bey,sigorta bana açılan mahkeme sayı esas no farklı,diğer kişiye açılan dosya sayı esas no farklı,bu iki farklı mahkeme olmuyormu,yani biz diğer kişiyi mahkemede görmüyoruz oda kendi mahkemesinde bizi görmüyor.

viewtopic.php?f=48&t=505752&start=10
Resim