Bursa 2 No’lu Katma Bütçeli İdareler Saymanlığı 2004

Cevapla
Kullanıcı avatarı
inspector
Editör
Mesajlar: 1893
Kayıt: 06 Mar 2012 08:40

Bursa 2 No’lu Katma Bütçeli İdareler Saymanlığı 2004

Mesaj gönderen inspector »

Kararın Çeşidi : 5.Daire Kararı
Kararın Konusu: Çeşitli Konuları İlgilendiren Kararlar
Kararın Numarası : 11112
Kararın Tarihi : 28.11.2006

Bursa 2 No’lu Katma Bütçeli İdareler (DSİ 1.Bölge Müdürülğü) Saymanlığı 2004

7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 4’üncü maddesinin (g) fıkrası gereğince, emekli olmadan ölenin fıkrada sayılan kuruluşlar tarafından verilmesi gereken, ancak vefat ettiği için dul ve yetimlerine verilen kıdem tazminatları veraset intikal vergisinden müstesnadır.

Anılan fıkra hükmüne göre kıdem tazminatının vergiden istisna edilebilmesi, kıdem tazminatı alan kişilerin dul ve yetim olmaları ödemeyi yapan kuruluşların fıkrada sayılan idare ve müesseselerden olması şartına bağlıdır.

Kıdem tazminatı ödemeleri veraset ve intikal gergisinden müstesna olan kuruluşlar ise söz konusu fıkrada, amme idare ve müesseseleri, 3659 sayılı Kanuna tabi müesseseler ile amme menfaatlerine hadim cemiyetler ve emekli sandıkları şeklinde açıklanmıştır.

DSİ 1’inci Bölge Müdürlüğü 7338 sayılı Kanunun 4/g maddesinde sayılan kuruluşlardan olması nedeniyle vefat edenin dul ve yetimlerine ödediği kıdem tazminatları veraset ve intikal vergisinden müstesnadır.

Dolayısıyla iş kazasında ölen işçinin murislerine ödenen kıdem tazminatından veraset ve intikal vergisi kesilmemiş olmasında mevzuata aykırılık bulunmadığına,


Cevapla