Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Banka ve Tüketici Hukuku Sahte Çağrı Merkezi ile EFT Dolandırıcılığı

Sahte Çağrı Merkezi ile EFT Dolandırıcılığı

Bankacılık İşlemleri, Mevduat, Faiz, Banka Kredileri, Kredi Kartları, Banka Kartları, Havale, Tüketici Kredisi, Mortgage, Tüketici Hakları, Tüketici Hakem Heyeti, Tüketici Mahkemeleri...

stormblade Site Üyesi

Merhabalar ben bir sosyal mühendislik vakasına kurban gittim. sahte çağrı merkezi tarafından arandım. Telefonunuza virüs girmiş denildi. Sabah telefondan saat 9 civarlarında internet şubesine giriş yaptığımı ve hesaptaki para miktarımı biliyorlardı sizden sonra da girilmiş hesap boşaltılmış virüs sayesinde internet şubeniz indirilmiş ama kurtaracağız diyerek binbir yalandan sonra kendilerine EFT yapıp malesef kodu göndermemi sağladılar. Bankaya bildirdiğimde artık çok geç idi başka 2 bankaya aktarılmıştı. Bankanın güvenlik merkezine bildirdikten sonra Çağlayanda savcılığa gidip suç duyurusunda bulundum ama bu süreçler çok yavaş bankayla yazışmalar vs savcının belirlenmesi bile 2 gün sürdü.En az 6 aylık bir süreç. Emnyetin teknik takibi için de geç kalınmış denildi sonradan takip yapılamıyor mu bu IP ler kamera kayıtları ve EFT ler ile ilgili Emniyet tarafından hızlıca. İlla yazışmalarla mı yürütülmesi gerekiyor anlam veremedim sonuçta paranın aktarıldığı hesaplar da %90 ara hesap ve mağdur hesabı denilmekte. Savcı 3 ay sonra gel dedi. Elinde bunun dolandırıcılık olduğunun hukuki ispatı olursa banka sana öder dedi. Bankaya geri dönerek savcılığa başvurduğumu bildirdim. Onlar da aynı şeyi dediler.

Burada bankalarla ilgili birçok yargıtay kararı gördüm çoğunda banka haklı bulunmamış fakat onların çoğu habersiz yapılan işlemlerle ilgili. Burada ise benim kandırılarak elde edilmiş bir onayım söz konusu. Böyle bir durumda bankayı dava edip paranın tamamını ya da bir kısmını alma şansım var mıdır? Yargıtayın emsal kararları var ama 3D onayının da olduğu bir karar görmedim.

Olay işyerimde gerçekleşti ve o işlemlerin yapıldığı IP adreslerinde olmadığımı ispat edebilirim tanık da bulabilirim. Ama savcı konum değiştirme yazılımları nedeniyle bunun anlamı olmaz diyor.

Savcı istersen git bir avukatla konuş ama bunun dolandırıcılık olduğuna dair bir ipucu ve kanıt olmadığı sürece şimdi bankaya dava açmanın bir anlamı yok diyor zaten savcılık başvurumu da bankaya bildirdiğim için muhtemelen banka da hemen geri dönüş yapmayacak gibi.
Bu konuda görüş ve önerileriniz var mıdır? Böyle bir dava kazanılabilir mi? Ya da banka bu parayı dolandırıcılık olduğu saptanırsa geri öder mi? Meblağ epey yüklü vadeli hesabımın bozulup EFT yapılması söz konusu internet şubesinden. İnternet vadeli hesabını bozup vadesiz hesaba aktarırken onay istemiyor.

Bu şahısların benimle ilgili detayları biliyor olması bankanın kusuru değil mi? Ama bunu nasil ispatlayabiliriz işte orası var. Sabah telefondan net şubesine girdiğimi nereden biliyorlar. Telde virüs vb yok ben orda aldanmış olmama rağmen.

Ikinci bir husus bankanın telefonla teyit almadan onaylaması garanti bu konuda daha iyiymiş sanırım. Bu bir hukuki zorunluluk değil gibi ama olası bir davada kullanılabilirliği olur mu bilemiyorum.

Üçüncü bir husus bu paranın aktarıldığı kişi ben de mağdurum hesabım kullanılmış derse bu zaten dolandırıcılık yönünde şüphe olusturmaz mı. O şahıs ben bu parayı borca istinaden aldım derse sanırım o zaman işim daha zor.

ÖZETLE:
Dolandırıcılık olduğu ispatlanır ise banka öder diye bir durum söz konusu mudur? Yani yasalarımızda buna benzer bir ibare var mı?

Şunun gibi yüzlerce haber ve karar var

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2013/0 ... ka-sorumlu

Bir kısmında müşterinin de bilgileri koruması gerektiğine dair beyanlar geçmesine rağmen banka yine de sorumlu bulunmuş ancak müşteri şifreyi ne şekilde vermiş emin olamadım. Bazı yerlerde müşterinin bankayı dolandırmak üzere karşı tarafla işbirliği olduğu gösterilmediği sürece bu bir dolandırıcılıktır ve banka müşterisinin yatırımını korumak zorundadır ne olursa olsun gibi bir durum var mı? Şifreyi sosyal mühendislik yaparak alan kişilere söyleyen kişilerin de bu şekilde dava açarak paranın tamamını ya da bir kısmını alma şansı var mı yargıtay kararlarında buna benzer bir durumu içeren var mı?
İyi akşamlar
Saygularımla

adaletci06 Site Üyesi

Anlatımızın çok karışık geldi bana:"... kendilerine EFT yapıp malesef kodu göndermemi sağladılar. Bankaya bildirdiğimde artık çok geç idi başka 2 bankaya aktarılmıştı..." buradan kastınız nedir? normalde sizin hesaba ilk girişte 1. kod gelmesi, arkasından eft yaparken de 2. kod gelmesi lazım. Ayrıca para havaleleri için, miktar sınırlaması ya da eft işlemine de kapatabilirdiniz. Bu özellikleri banka size kullanmadan önce anlatan bir kitapçık vermesi de lazımdı. Siz bu sınırlamaları biliyor ve yapmadınızsa siz de hatalı gözüküyorsunuz... Savcılık soruşturma dosyasını ve toplanan delilleri yeterli mi değil mi ancak konunun, bilişim suçları uzmanı bir avukat bilebilir ancak,
o yolu seçseniz daha iyi...
Hukuki bilginiz ne kadar bilemeyiz ama olayı ancak uzman bir hukukçu ile takip etmeniz ve çözmek daha uygun gözüküyor. Savcının şunun bunun ne dediği somut deliller, bilirkişi incelemesi yargılama olmayınca bir tahmin kesinlik veremez...
Hesabınız diyelim bir ticari hesap ve siz de tacirseniz, işiniz daha zor sanki... Ticaret mahkemesine davayı yansıtdınız diyelim, kanaatime göre banka avukatları sizin tebdirli ve basiretli bir tacir gibi davranmadığınızı da, kusurunuz olduğunuzu vs.ile de itiraz edebilirler hemen. Bilirkişi değerlendirmelerinde, sizin de kusurlu olup olmadığınızın tesbiti de her halükarda istenebilecektir de... Uzman hukukçular ile rakam büyükse dava açtırıp takip etseniz bankayı zarar ziyan tazmin ettirmek için daha isabetli gözüküyor. Paranın aktarıldığı hesap sahibi de bir başkasına da aktarmış mı? Sanki örgütlü bir işe benziyor... anlatımınızdan tam belli olmuyor... Geçmiş ve sağlık olsun yine de...

stormblade Site Üyesi

Çok sağolun ben devlet memuruyum ticaretle uğraşmıyorum. Burda sanırım müterafik kusur denilen benim kusurum var. Ama çok yüklü bir meblağ aktartiliyor banka uyarmiyor telefonla aramıyor araç taksidi diye açıklama giriliyor ama ortada bir araç yok hiçbir zaman bir aracım olmadi benim. O paranın aktarıldığı kişiler mağdur mu henüz bilmiyorum ama öyledir diyor herkes net bilgi vermiyorlar zaten bu kisiler isleri zora sokmak icin karti kopyalanmis 3 4 kisinin hesabında eft lerle gezdirip sonra çekerlermiş. Bir bankanın bile yazışmaları çok uzunken bu haliyle nasıl olacak bilmiyorum.
Ben muterafik kusura ragmen bankanın para ödediği davalar var mi onu merak ediyorum.

Constantine Site Üyesi

Hocam sizin olayla bir bir benimde başıma geldi geçen hafta sizin açtığınız dava ne aşamda herhangi bir gelişme varmı lehinize davailgili yargıtay kararlarını buldunuzmu benimde yüklü bir miktarda param gitti bulduğunuz herhangi bir yargıtay karar varmı varsa benimle palaşabilirmisiniz yardıcı olursanız sevinirim .

Constantine Site Üyesi

Bankalar kendilerine yatırılan paraları mudilere istendiğinde veya belli bir vadede ayni veya misli olarak iade etmekle yükümlüdür (4491 Sayılı Yasa ile değişik 4389 Sayılı Bankalar Kanunu 10/4 ve 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 61. maddesi). Bu tanımlamaya göre, mevduat sözleşmesi ödünç ile usulsüz tevdi sözleşmelerinin niteliklerini taşıyan kendine özgü bir sözleşmedir. Yine BK’nun 306 ve 307. maddeleri uyarınca ödünç alan, akdin sonunda ödünç verilen parayı eğer kararlaştırılmışsa faizi ile birlikte iadeye mecburdur. Aynı Yasa’nın 472/1. maddesi uyarınca usulsüz tevdide paranın nef’i ve hasarı mutlak şekilde saklayana geçtiği için ayrıca açıklamaya gerek kalmadan saklayan bu parayı kendi yararına kullanabilir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, usulsüz işlemle çekilen paralar aslında doğrudan doğruya bankanın zararı niteliğinde olup, dolandırıcılık eylemi müşteriye değil bankaya karşı gerçekleştirilmekte ve mevduat sahibinin bankaya karşı alacağı aynen devam etmektedir. Usulsüz işlemlerin gerçekleşmesinde ispatlandığı takdirde mevduat sahibinin müterafik kusurundan söz edilebilir ve banka bu kusur oranı üzerinden hesap sahibinin alacağından mahsup talebinde bulunabilir. Birer güven kurumları olan bankalar, aldıkları mevduatları sahtecilere karşı özenle korumak zorundadırlar. Bu nedenle de hafif kusurlarından dahi sorumludurlar....

Sonraki

Dön Banka ve Tüketici Hukuku