Forum ana sayfa HUKUKİ PAYLAŞIM FORUMLARI Kanun Şerhleri Türk Ceza Kanunu Şerhi MALA ZARAR VERMENİN NİTELİKLİ HÂLLERİ - TCK 152. Md.

MALA ZARAR VERMENİN NİTELİKLİ HÂLLERİ - TCK 152. Md.

5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun madde sıralı, gerekçeli, açıklamalı ve içtihatlı şerhinden oluşan paylaşım forumu...

cem38 Site Üyesi

kimse kusura bakmasin ama böyle sacma bir kanun olamaz.

ne yani simdi odasinda limon agaci olan kisi 6 sene hapismi yatacak?
veya balkonunda saksida dikili bir fidani keserse 6 sene hapismi yatacak?
veya cicekcilerde veya fidancilar agac keserseler cezami alacak?
veya bahcivanlar cezami alacak?

dikili agaci
fidani
bag cubugunu
nasil, nerede, ne sekilde, ne durumda, ne renkte, cince veya eskimoca konusup konusmadigina bakilmaksizin kim keserse ceza alacak öylemi, hemde 6 seneye kadar. Odaki kücük limon agacina aman dokunmayin.

Güntülü Kullanıcı avatarı
Moderatör

[b]Madde 152 - (1) Mala zarar verme suçunun;

a) Kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, bina, tesis veya diğer eşya hakkında,

b) Yangına, sel ve taşkına, kazaya ve diğer felaketlere karşı korunmaya tahsis edilmiş her türlü eşya veya tesis hakkında,

c) Devlet ormanı statüsündeki yerler hariç, nerede olursa olsun, her türlü dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğu hakkında,

d) Sulamaya, içme sularının sağlanmasına veya afetlerden korumaya yarayan tesisler hakkında,

e) Grev veya lokavt hâllerinde işverenlerin veya işçilerin veya işveren veya işçi sendika veya konfederasyonlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,

f) Siyasî partilerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve üst kuruluşlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,

g) Sona ermiş olsa bile, görevinden ötürü öç almak amacıyla bir kamu görevlisinin zararına olarak,

İşlenmesi hâlinde, fail hakkında bir yıldan altı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Mala zarar verme suçunun;

a) Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak,

b) Toprak kaymasına, çığ düşmesine, sel veya taşkına neden olmak suretiyle,

c) Radyasyona maruz bırakarak, nükleer, biyolojik veya kimyasal silâh kullanarak,

İşlenmesi hâlinde, verilecek ceza iki katına kadar artırılır.
[/b]

cem38 yazdı:
kimse kusura bakmasin ama böyle sacma bir kanun olamaz.

ne yani simdi odasinda limon agaci olan kisi 6 sene hapismi yatacak?
veya balkonunda saksida dikili bir fidani keserse 6 sene hapismi yatacak?
veya cicekcilerde veya fidancilar agac keserseler cezami alacak?
veya bahcivanlar cezami alacak?

dikili agaci
fidani
bag cubugunu
nasil, nerede, ne sekilde, ne durumda, ne renkte, cince veya eskimoca konusup konusmadigina bakilmaksizin kim keserse ceza alacak öylemi, hemde 6 seneye kadar. Odaki kücük limon agacina aman dokunmayin.

Sayın Cem38, Bu kızgınlığınız niye ki.? :)
www.kararara.com

cem38 Site Üyesi

sevgili yetkili tck 152 /1 C den yargilaniyorum. sali günü durusmam var. dikili agac kesme

Aciklama: Almanyada yasiyorum. Yazliktaki komsum yabanci ülkede bulunmami firsat bilip bahce duvarimi asiyor, evimin 80M2 bahcesine 12 adet sögüt fidanlari dikiyor. sehirin göbegi yazlik ya.

fidanlar daha 1 yasini dahi doldurmamisken.. kücük kücük fidan..
bahcivana söküp komsuya iade ediyor.

sonra gidip bu benim agaclarimi kesti diyerek akrabasi avukati araciligi ile bana dava aciyor.
al basina bela.

sali günü 2.durusma yapilacak.

Türkiyede kanunlar cok ilginc. Avukatim bana dedi ki: "Bu kanuna göre bütün cicek ve fidan satanlarin ceza almasi gerekir. bahcivanlarin hatta odasinda palamut agaci veya limon portakal agaci falan olanlar da ceza alir" dedi.
cünkü kanun "nerede olursa olsun" diyormus. Evinde..odanda.. bahcende..tuvalette..hatta tunelde..nerede olursa olsun. böyle sacma bir sey olabilirmi ya..

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

cem38 yazdı:
sevgili yetkili tck 152 /1 C den yargilaniyorum. sali günü durusmam var. dikili agac kesme

Aciklama: Almanyada yasiyorum. Yazliktaki komsum yabanci ülkede bulunmami firsat bilip bahce duvarimi asiyor, evimin 80M2 bahcesine 12 adet sögüt fidanlari dikiyor. sehirin göbegi yazlik ya.

fidanlar daha 1 yasini dahi doldurmamisken.. kücük kücük fidan..
bahcivana söküp komsuya iade ediyor.

sonra gidip bu benim agaclarimi kesti diyerek akrabasi avukati araciligi ile bana dava aciyor.
al basina bela.

sali günü 2.durusma yapilacak.

Türkiyede kanunlar cok ilginc. Avukatim bana dedi ki: "Bu kanuna göre bütün cicek ve fidan satanlarin ceza almasi gerekir. bahcivanlarin hatta odasinda palamut agaci veya limon portakal agaci falan olanlar da ceza alir" dedi.
cünkü kanun "nerede olursa olsun" diyormus. Evinde..odanda.. bahcende..tuvalette..hatta tunelde..nerede olursa olsun. böyle sacma bir sey olabilirmi ya..

Bu mesajınızdan hiç bir şey anlaşılmıyor, onun içinde kimse bu mesajınıza cevap veremez en doğru cevabı anlaya bildiyse avukatınız vere bilir.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön Türk Ceza Kanunu Şerhi