Bölge İdare Mahkemesinin Kesin Kararına İtiraz Mümkün mü?

İdare, Devlet Memurluğu, Disiplin Suç ve Cezaları, Yolluk, Özlük Hakları, Atama, Tayin, İptal ve Tam Yargı Davaları, İdarenin Sorumluluğu, Kamu Maliyesi ve Vergiler...
gunduzm
Site Üyesi

Re: Bölge İdare Mahkemesinin Kesin Kararına İtiraz Mümkün mü?

Mesaj gönderen gunduzm »

gunduzm yazdı:
17 Eki 2019 11:31
Sn Site Yöneticileri;
Dava ile bilgileri yukarıda detaylı yazmıştım. BİM in hukuki olmadığı için İYUK 45/5 e göre kesin olarak ESASTAN BOZDUĞU "ÖTV İstisnası" konulu vergi davamda 02.07.2019 da yeni Esas Numarası ile yeni bir dava açıldı.

Mahkemeyi aradım. 18.09.2019 da dosyanın hakime verildiği söylendi.

Dosya içeriği çok kısa ve mesele çok net. İYUK a göre anladığım kadarıyla eğer dosya TEKEMMÜL ETMİŞSE ( ki benim dosyam ile ilgili gerekli bildirimler sağlanmış ve DOSYA TEKEMMÜL ETMİŞ) hakim ya BOZMAYA UYARAK yeni bir karar verecek ya da DİRENME KARARI verecek.

Doğru mu anlıyorum? Dosyanın belli bir inceleme SÜRESİ VAR MIDIR? Karar çok uzar mı ?

Tecrübelerinize ihtiyacım var.

SAYGILAR
Sn. Teoman, Sn Global Moderator, Sn Güntülü,

Yukarıda bahsettiğim davada 18.09.2019 da dosya hakimlere esastan havale olmuş. Dosyanın BİM den esastan bozularak gelmesi ve tekemmül ettiği düşünülerek karar süresi azami ne kadardır?

gunduzm
Site Üyesi

Mesaj gönderen gunduzm »

Sn Forum Moderatörleri,

BİM den esastan bozulup gelen dosyam 18.09.2019 da hakime esastan havale edildi. Karar için ne kadar beklerim?

gunduzm
Site Üyesi

Mesaj gönderen gunduzm »

teoman yazdı:
06 Tem 2019 22:49
BİM yerel idare mahkemesinin ret kararını kaldırarak dosyanın esasına girerek karar ver diyerek bozmuş, yani idare mahkemesi dosyasın esasına girerek karar verecektir, bu karar ne zaman sonuçlanır o konuda kesin bir bilgi vermemiz yanıltıcı ola bilir, ama uzun sürmeyeceği kanaatindeyim. karar lehinizde sonuçlanma ihtimali yüksek.
Sn Teoman,

Yukarıda belirtilen davada ilk derece mahkemesinin YD ve esas hk. Müspet karar vermesi mi beklenir?

YD talebim unutulmuş. Usuli eksikliklerin tmmlanması bekleniyor diye hbr geldi hakim bir arkadaşım ilgili mhkmeye sormuş.

Siz in yorumunuz nasıl olur acaba?

İ

gunduzm
Site Üyesi

Mesaj gönderen gunduzm »

teoman yazdı:
BİM yerel idare mahkemesinin ret kararını kaldırarak dosyanın esasına girerek karar ver diyerek bozmuş, yani idare mahkemesi dosyasın esasına girerek karar verecektir, bu karar ne zaman sonuçlanır o konuda kesin bir bilgi vermemiz yanıltıcı ola bilir, ama uzun sürmeyeceği kanaatindeyim. karar lehinizde sonuçlanma ihtimali yüksek.
Sn Admin ler

YD kabul kararı verildi. Hepinize tek tek çok teşekkür ederim.

gunduzm
Site Üyesi

Mesaj gönderen gunduzm »

gunduzm yazdı:
26 Şub 2020 21:28
teoman yazdı:
Sn Admin ler

YD kabul kararı verildi. Hepinize tek tek çok teşekkür ederim.
Sn. @Admin

1.Vergi Dairesine Özel Tüketim Vergisi İstisnasından faydalanmak için özelge talep formu doldurmak suretiyle müracaat etmiştim.

2.Vergi dairesi istisnadan faydalanmamın mümkün olmadığını yazılı olarak reddetmişti.

3.Vergi Mahkemesi, açtığım davayı "dava konusu işlemin icraai bir nitelik taşımadığını" belirtmek suretiyle "incelenmeksizin reddetmişti"

4. Bölge İdare Mahkemesi, İdarenin MUVAFAKATI nın istisnadan faydalanmak için sonrası işlemler için şart olduğunu belirtmek suretiyle Vergi Mahkemesinin kararını bozmuştu.

5.Vergi Mahkemesinin kararının bozulması sonrası yeni Esas Numarası ile açılan davada Vergi Mahkemesi "Yürütmeyi Durdurma Kabul" kararı verdi.

5. SORUM: Vergi İstisnasından faydalanmak için:

İdareye yazılı olarak müracaat edip Mahkeme Kararını ekleyip Dava Konusu İdari İşlemin talebim doğrultusunda düzeltilmesini talep etmeyi düşünüyorum.

DOĞRU USUL BÖYLE Mİ OLMALI?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

dgn20
Site Üyesi

Mesaj gönderen dgn20 »

İdare mahkemesinde 3 tane kazanan emsal karar olmasına rağmen hem idare mahkemesi hem de bolge idare mahkemesi ret kararı verdi. Ayrica Bölge idare mahkemesi davama kesin olarak ret kararı verdi. Göreve son verme nedeniyle tabii olarak Danıştaya Temyiz edilmek üzere gonderdik. Gelen karar yine Bölge idare mahkemesi tarafindan verilen kesin olduğu kararin temyiz edilemeyecegi ve temyiz basvurusunun reddine karar verildi ve bu kararin temyiz edilebileceği kararı verildi. Danıstaya 2.kez yürütmeyi durdurmalı olarak temyiz ettik. 1 yila yakin zaman geçti dosyanin şu anki durumu karar aşamasında görünuyor. Aynı dava konusu Emsal kararlar daha önceki mahkemelerde görmezden gelindi kararlarda hiç adı bile geçmiyor. ilk aşamada YD kabul verilir mi sonra esastan bozma karari verilir mi? Yardimlariniz icin teşekkürler.

dgn20
Site Üyesi

Mesaj gönderen dgn20 »

Merhaba benim de aynı şekilde göreve son verme konusu iptal davamda İdare mahkemesi ret verdi. İstinafta BİM kesin olarak ret kararı verdi. Danıştaya temyize gönderdim davaya BİM bu kez temyiz ret kararı verdi ve 2.verdiği kararın temyiz edileceğini belirtti. Danıştay 12.dairedeki dosyam 1 yıl oldu henüz bir karar çıkmadı bekliyorum. İdare mahkemesinden kazanan benimle aynı durumda 3 arkadaşıma ait davada iptal kararları verildi ve göreve iade edildiler, Aydın,Konya ve Denizli idare mahkemesi iptal kararı verdiler.emsal karar olarak dava dosyamın bulunduğu Kastamonu idare mahkemesi ve Ankara BİM (1.İDD.ne) gönderdik. İlk olarak idare m.de ret kararı sonra istinafta kesin olarak ret kararı çıktı.Emsal kararlardaki arkadaşlarla aynı durumdaydık ve hepimizin avukatı da aynı.Savunmalarımız aynı, kararlar farklı.Çıkan bu karara anlam veremiyorum. Danıştay bu emsal kararları dikkate alır mı sizce. Buradan da ret gelirse ne yaparım.Bundan sonra nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

dgn20
Site Üyesi

Mesaj gönderen dgn20 »

Çok şükür Rabbime. Az önce baktım Danıştay 12.Dairesi davamda nihai karar olarak Bozma kararı verdi. Sonuç bekleyen herkese kazanmak nasip olur inşallah.