Forum ana sayfa HUKUKİ PAYLAŞIM FORUMLARI Basından Hukuk Haberleri BORÇLUYU MESAJLA "TACİZ" EDEN AVUKATLIK BÜROSU ÇALIŞANINA 7 YIL HAPİS İSTENDİ

BORÇLUYU MESAJLA "TACİZ" EDEN AVUKATLIK BÜROSU ÇALIŞANINA 7 YIL HAPİS İSTENDİ

Yazılı ve görsel basında yer alan, hukukla veya yargı kararlarıyla ilgili haberlerin paylaşıldığı platform

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Mesajlar: 20575


Borçluyu mesajla 'taciz' eden avukatlık bürosu çalışanına 7 yıl hapis istendi


Sakarya'da bir avukatlık bürosu çalışanı, kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiyi sürekli arayarak tehdit etti. Üstüne bir de "Borcunu ödemiyor, dolandırıcı" diye herkese mesaj attı, 7 yıl hapsi istendi.Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede belirtildiğine göre olay şöyle gelişti: 3 çocuk babası 39 yaşındaki Ersin Erden, kredi kartıyla yaptığı alışveriş sonucu oluşan borcunu ödeyemedi. Banka, ödemesi geciken borç için dosyayı hukuk bürosuna devretti. Hukuk bürosunda takip elemanı olarak çalışan Duygu K., borçlu Erden'i telefonla aradı, ayrıca mesaj çekerek borcunu ödemesini istedi. Erden, borcunu daha sonra ödeyeceğini söyledi. Ancak aramalar kesilmedi. Duygu K., borcunu ödemesi konusunda komşu ve akrabalarına mesajlar atacağını ve kendisini rezil edeceğini belirtti. Erden'in yakın çevresine gönderilen mesajda, borcun ödenmediği vurgulandı. Savcılığa suç duyurusunda bulunan Erden, şikâyetçi oldu. Savcılık, şikâyette bulunulan telefon numarası ile Erden'in birden fazla arandığını tespit etti.

BORÇTAN ETKİLENMESİN DİYE

Gazete Habertürk'ten Serdar Kulaksız'ın haberine göre, ifade veren Duygu K., borçlulara ödeme yapmaları konusunda telefonla bildirim yaptıklarını kaydetti. Duygu K., borçluya ulaşılamaması durumunda haciz ve muhafaza işlemlerinden borçlu ile aynı adreste ikamet eden ve bu durumdan kötü etkilenebilecek şahıslara da borçluya ulaşmak konusunda yardımda bulunmaları için ulaşıldığını ve bilgi verildiğini söyledi. Şikâyetçiye tehdit ve hakaret etmediğini de öne sürdü.

İddianamede, icra takip işlemlerinin kanuni sınırları dışına çıkarak borçlu olan Erden'e şüpheli tarafından hiçbir kanuni gerekçesi olmaksızın sırf borcundan dolayı birden fazla aranmak ve mesaj atılmak suretiyle rahatsızlık verildiği belirtildi. Ayrıca mesajların, müştekinin yakınlarına atılarak onur ve şerefinin lekelenmesine neden olunduğu öne sürüldü. Şüpheli tarafından gönderilen mesaj içeriğinde anne adı, baba adı gibi bilgilerin Ersin Erden'in rızası ve bilgisi dışında yakın çevresine mesaj olarak gönderilmesinin de kişisel veri kapsamında olduğu vurgulandı.

Savcılık, şüpheli Duygu K. hakkında, "kişilerin huzur ve sükununu bozmak", "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak, hakaret" suçlarından 2.5 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını talep etti.

2 MİLYON KİŞİ TAKİPTE

Türkiye'de hizmet veren bankalar, geçen yıl 2 milyon müşteriden alamadığı kredi borçlarını Varlık Yönetim Şirketi'ne devretti. Devredilen tutar 28.7 milyar TL. 90 gün boyunca ödemeyen bir tüketici bu sürenin sonunda yasal takibe düşüyor. Avukatlar da 2-3 yıl içerisinde borcu tahsil edemezse, kredi ve kredi kartı borçları belli bir ödeme karşılığında varlık şirketlerine devrediliyor. Borç devredildikten sonra ise borcun tamamen muhatabı banka değil varlık şirketi oluyor. Banka, borcu hiçbir şekilde tahsil edemiyorsa (maaş hacizi, icra vs.) bu sefer varlık şirketi, borç karşılığında belli bir tutarı bankaya ödüyor yani borcu satın almış oluyor. Bundan sonraki süreçte ise parayı almak isteyecek kurum varlık şirketi oluyor. Türkiye'de 13 adet Varlık Yönetim Şirketi hizmet veriyor.

‘KOMŞULARIMA BİLE MESAJ ATILDI’

Gazete Habertürk'ten Kaan Oktar'ın haberine göre, 3-4 bin liralık borcu olduğunu belirten Erden, "Sadece akrabalarıma değil, yan komşuma ve alt komşuma da mesaj atıldı. Asıl şikâyetçi olduğum konu bu; bu bilgilere nasıl ulaşabiliyorlar? Duygu adlı kadın bana 'Gün içerisinde o parayı ödemezseniz sizinle uğraşırım. Tüm konu komşuna mesaj atacağım' dedi. Komşularıma bile mesaj atabileceğine inanmadığım için gülerek 'Yap bakalım' dedim. 10 dakika sonra eşimden dostumdan bana çok sayıda telefon geldi Bize böyle bir mesaj geldi diye. Mesajın içeriğinde 'Ersin Erden adlı kişi dolandırıcıdır' gibi bir ibare de vardı. Bu kişiler resmen yasal mafyalık yapıyorlar. Bu borcu ödeyeceğim ancak bu yaklaşımlar ve tehditler doğru değil" diye konuştu.


HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Mesajlar: 20575


Hukuk bürosu çalışan bu suçu tek başına işlemedi ya, nerede bu çalışanın avukatı yokmu. İnşallah sakarya baro başkanı bu hukuk bürosu sorumluları hakkında soruşturma açmıştır göreceğiz sonucunu.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

Güntülü Kullanıcı avatarı
Moderatör

Mesajlar: 2548


İyice suyunu çıkardılar Hukuk bürosu değilde örgütlü suç işleme bürosu.
www.kararara.com

ugura Kıdemli (**) Üye

Mesajlar: 202


Umarim bu olay ornek teskil eder,akrabayi talukati aramak bir yana dursun benim babami yasi 68 bu arada savciliktan ariyoruz borcunuzu odemezseniz hakkinizda dolandiriciliktan dava acilacak ve ceza alacaksiniz demislerdi (ttnet borcu )Dön Basından Hukuk Haberleri