Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku basit yaralama suçundan kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karar verilmiştir

basit yaralama suçundan kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karar verilmiştir

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

hasan111 Site Üyesi

Mesajlar: 3


başlıkta belirttiğim gibi ptt aracılığı ile gelen kağıtta not olarakbasit yaralama suçundan kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karar verilmiştir yazıyor ne demek oluyor


hasan111 Site Üyesi

Mesajlar: 3


MUSTAFA ERDOĞAN yazdı:
MERHABA,

5271/m.172(f.1) uyarınca cumhuriyet savcısı, soruşturma evresi sonunda, kamu davasının açılması için yeterli şüphe oluşturacak delil elde edilememesi veya kovuşturma olanağının bulunmaması hallerinde kovuşturmaya yer olmadığına karar verir. bu karar, suçtan zarar gören ile önceden ifadesi alınmış veya sorguya çekilmiş şüpheliye bildirilir.

Her ne kadar; 5271/m.173(f.1) uyarınca şikayetçi de kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren onbeş gün içinde, bu kararı veren cumhuriyet savcısının yargı çevresinde görev yaptığı ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerdeki sulh ceza hakimliğine itiraz edebilir. Kesin hüküm teşkil etmeyip kural olarak geri alınabilir.

Netice olarak; 5271/m.172(f.2) uyarınca hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş şüpheliye karşı, yeni delil, iz, eser ve emareler meydana çıkmadıkça veya şüphe nedenlerinin takdirinde ağır hata olmadıkça, aynı fiilden dolayı kamu davası açılamaz.

SAYGILAR..

teşekkür ederim cevabınız için eğer itiraz olmazsa davam düşecekmi 2 ay sonra mahkemem var

hasan111 Site Üyesi

Mesajlar: 3


MUSTAFA ERDOĞAN yazdı:
MERHABA,

Herhangi bir vatandaş C. Başsavcılığı makamına yaralama, hakaret ve tehdit suçlarından şikâyette bulunur ve bu şikâyet üzerine C. Savcısı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şüpheli aleyhine yaralama suçundan yeterli delil elde edilirse bu suçtan dolayı iddianame düzenlenerek ceza mahkemesine (kamu) davası açılır ve sanık sıfatıyla yargılanır. Yeterli delil elde edilemeyen tehdit ve hakaret suçlarından ise şüpheli hakkında "(KYOK) Ek Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar” verilir.

SAYGILAR..

ceza yermiyim çünkü üstünde cezalandırılmasına kamu adına talep olunur yazıyorda

Güntülü Kullanıcı avatarı
Moderatör

Mesajlar: 2313


Öncelikle sorunuz anlaşılamamaktadır, PTT den elinize bir ek kovuşturma kararı geldiğini ne olacağını sormaktasınız, Peki güzelde bu kararın içeriği hakkında neden hiç bilgi vermediniz.? Önce elinizdeki kararın içeriğini belirtin ki ona göre sağlıklı cevap alasınız.
www.kararara.com  • POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku