Tck 53 hak mahrumiyeti

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
Cevapla
terap1
Site Üyesi
Mesajlar: 34
Kayıt: 26 Ara 2015 01:07

Tck 53 hak mahrumiyeti

Mesaj gönderen terap1 » 14 Oca 2019 10:39

Suç tarihi 2015, suç Kasten yaralama, verilen ceza 3 yıl 1ay 15 gün hapis cezası, Kartal kapalı cezaevine 2 gün girdi- çıktı yaptım denetimli serbestlikle tahliye oldum. Ayrıca 2021 şubat ayına kadar kamu haklarından yoksun bırakıldım.
Bu ceza istinaf mahkemesinde onaylandığı sırada Erzincan POLİS okulunda eğitim görmekteydim, kamu haklarından yoksun bırakıldığım için ihraç edilmeden istifa edip okuldan ayrıldım.

657 sayılı Kanunun 48/A-5 maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapiscezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak."

Yukarıdaki maddede kasten işenmiş suçtan 1 yılın üzerinde ceza almamak şartı var ben 3 yıl ceza aldım 2021 yılında bana yasaklanmış olan kamu hakları geri verilirmi sabikam silinirmi silinirse ozaman memur olabilirmiyim?

Farklı avukatlar ile görüştüğüm zaman aldığım cevaplar beni tatmin etmedi size danışmak istedim yardımcı olursanız çok memnun olurum hocam teşekkür ederim.

Cevapla